Günümüzde pazarda pek çok ERP çözümü bulunuyor. Peki, sizler firmanız için en iyi olanı seçtiğinize nasıl emin olacaksınız? Kendinizi çaresiz hissetmeyin, sizin için değerlendirmeye almanız gereken kontrol listelerini belirledik.

8-steps-how-to-choose-erp

1. Amaç ve hedefler belirleyin

Öncelikle bir ERP yazılımı çözümü ile firmanızın hedeflerini ve yönetiminizin amaçlarını belirleyin. Böylece tüm organizasyondan, firmanız için sistem alımında gerekli olacak bilgileri almış olursunuz. Anahtar kullanıcıların seçim sürecine dahil edildiği satın almalarda, yeni sistemin kabullenme oranı çok daha yüksektir. ERP seçiminin planlanması ve yüklenmesi süreci ilk adımdır.

Metodolojisi belirlenmiş bir seçim süreci, ERP sisteminin dahili ve harici iş süreçlerinizi desteklediği noktasında size bilgi verir. ERP değerlendirme sürecinde, firmanın özel ihtiyaçlarını ERP sisteminin karşılaması oranına dikkat etmek gerekmektedir.

2. Doğru ERP sistem fonksiyonlarının listesini oluşturun

“Olmazsa olmaz”, “olursa iyi olur” ve “olsa da olur, olmasa da olur” fonksiyon listelerinizi belirleyin.

3. Sektör uzmanlarından tavsiye alın

ERP ile ilgili güncel anahtar bilgileri öğrenmeye çalışın. Bu sayede, değerlendirme sürecinizde göz önüne alacağınız başlıkları belirleyin.

4. Müşteri referansları ile görüşün

İlgili ERP firmasına, kullanıcıları ile görüşmek istediğinizi belirterek, ilgili firma ve partnerleri ile çalışma şekilleri vb. bilgiler hakkında fikir edinin. Sistemin yüklenmesi evresinden, uzun dönemli iletişime kadar müşteri hizmetlerinin kalitesi hakkında sorular sorun. Memnuniyet düzeyleri ve ilk ağızdan kullanım tecrübeleri ile alakalı fikir danışın ve sonuçlar hakkında bilgi alın. Yazılımın kullanıcı dostluğu ile alakalı bilgileri danışın. Yazılımı third party yazılımlar ile entegre etme noktasındaki tecrübelerini ve güncelleme süreçlerini sorun. İlgili ERP firmasının kullanıcı bilgilerini ve case çalışmalarını araştırın. ERP firmasının, ERP Pazar araştırmalarında müşteri memnuniyeti noktasında yüksek notlar aldığından emin olun. Örneğin bu nokta, bizim abas olarak kendimiz ile gurur duyduğumuz bir nokta. %90’lık müşteri memnuniyetine sahip bir firmayız ve abas 360° kullanıcı konferansında bu memnuniyeti nasıl sağladığımızı bizzat müşterilerimizden dinleme şansını bulabilirsiniz.

5. Sahip olma ve değişim maliyetlerini belirleyin

Lisanslama ücretleri, hizmetler ve third party ekler gibi satın alma maliyetlerinin haricinde, efektif bir ERP sisteminin maliyetlerini etkileyen toplam edinme maliyetlerini göz önüne alın. Toplam edinme ve değişim maliyetleri ile alakalı önerilerimiz için lütfen tıklayın

6. Gerçekçi bir uyarlama planı belirleyin

İlgili ERP tedarikçi firmanıza yükleme ile alakalı sormanız gereken bazı sorular şunlar:

Sistem çok dilli kullanıma uygun mu?
İlgili tedarikçi yerel ve uluslararası başarılı uyarlanmış projelere sahip mi?
Firma bir uyarlama metodolojisine sahip mi?
Ulusal ve uluslararası anlamda tedarikçi ofisleri arasındaki bağlantı ne şekilde koordine edilmiş durumda?
7. Müşteri hizmeti ve destek hizmetlerini araştırın

Seçeceğiniz ERP sistem sağlayıcısı firmanın bulunduğunuz sektörde ciddi tecrübesi olması, sizinle eş değer büyüklükteki firmaların ihtiyaçlarını bilmesi ve yükleme aşamasından uyarlama sonrası sürece kadar profesyonel hizmet sunması önemli kriterlerdir. İdeal ERP hizmet sağlayıcısı firmanın ise, gerektiğinde devreye girebilecek tecrübe ve sektör bilgisine sahip partnerleri olması da bir diğer önemli başlık.

8. Bulgularınızı değerlendirin

ERP çözümlerini değerlendirdiğiniz firmalarda bulduğunuz çözümleri dokümante edin. Sizler için abas’ın ERP seçimi konusunda hazırladığı bu dokümanın 5. Sayfasında toplam edinme maliyeti, yazılım kalitesi ve tedarikçi kalitesi gibi kriterleri kolayca değerlendirmeye tabi tutabileceğiniz bir tablo bulunmaktadır.

Özet olarak, doğru ERP çözümünü seçmek, ciddi anlamda detaylı çalışmalar gerektiren önemli bir karardır. Umut ediyoruz ki, yukarıda belirttiğimiz adımları bir kontrol listesi olarak değerlendirmenizde kullanır ve şu anki konumunuz, olmak istediğiniz nokta, ERP çözümünün kalitesi ile birlikte uzun süreli iş birliği içerisinde olunması değerlendirmelerini başarı ile tamamlarsınız.