Ana Üretim Planı (MPS) neler yapar?

üretim planlama

abas ERP’de bulunan Ana Üretim Planlama (MPS) fonksiyonu, üretici firmaların, müşterilerinin taleplerini dinamik olarak belirleyerek, sistem kullanıcılarının uygun üretim şartlarını oluşturmasına katkı sağlar.

Tanım olarak, Ana Üretim Planı (MPS), malzeme ihtiyaç planlaması fonksiyonu ile taleplerinizin – tahmin edilen ve kesinleşmiş – arasında bulunan bir katman olarak yer almaktadır. MPS fonksiyonu, üretim için muhtemel darboğazları öngörerek, kapasitenin uygun olduğu tarihlere kaydırılmasını sağlar. Bu sayede, Planlama Yöneticisi, üretim ve satınalma için kısa ve uzun vadeli planları daha doğru bilgiler eşliğinde gerçekleştirebilir.

Ana Üretim Planlama (MPS) fonksiyonunun bir diğer önemli bileşeni ise, sipariş girişinde oluşturulabilen, hem miktar hem de tahmini teslimat tarihini göz önüne alan, dinamik “Karşılanabilir Miktar – Available to Promise (ATP)” fonksiyonudur. Eğer belirtilen tarih, siparişi karşılamak için yeterli değilse, teslim tarihini değiştirebilir, ilgili tarihte teslim edilebilecek miktara göre tekrar düzenleyebilir ya da planlamanın bu siparişi görmezden gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu seviyede bir kontrol, üretici firmalar için, sadece planlama bakış açısına sağlanan bir fayda değil, aynı zamanda müşteri hizmetlerini geliştirecek önemli bir araç sunar.

abas ERP’nin dinamik karşılanabilir miktar (ATP) fonksiyonu, özellikle satış ekipleri için oldukça kullanışlıdır. Satış ekibi üyesi kullanıcı, satış siparişi ekranından başka bir ekrana geçmeden, siparişin teslim edilebileceği gerçekçi tarihler ile ilgili bilgi alabilir. Üretim ve planlama bakış açısından da, Ana Üretim Planı (MPS) sayesinde, stok düzeyleri ya da üretim sürecinde olması muhtemel sürprizlerin önüne geçmiş olur. Yapılan doğru planlamalar sayesinde de, satış ekiplerinin müşteriye tekrar ulaşarak “siparişiniz yetişmeyecek” demesinin önüne geçilir ve müşteri memnuniyeti sağlanır.

İhtiyaçlarınıza göre özelleştirmeler

Her ne kadar endüstriyel üretim yapan firmaların, talep tahmini ve planlama – çizelgeleme başlıklarında ihtiyaçları benzer olsa da, her sektörün ve firmanın, ERP sistemi üzerinde özelleştirilmesi gereken kendisine has nüansları olabilir.

üretim planlama

abas ERP, endüstriyel üretim yapan firmalar için oldukça kritik olan özelleştirmelere uygun olarak tasarlanmıştır. Bu doğrultuda da, abas ERP yazılımı, müşterilerin talepleri doğrultusunda, planlama bakış açılarını kolaylıkla değiştirebilir. Müşteriler, genel olarak üretim planlarını haftalık olarak gerçekleştirirken, talep edilmesi durumunda üretim süreçleri, günlük seviyeye kolaylıkla indirilebilir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.