Günümüzün rekabetçi pazarında işinizin başarılı olmasını sağlamak için en son yenilikleri takip etmek çok önemlidir. Ancak zaman zaman bu yeni fikirler bizim yakalayabileceğimiz den çok daha hızlı yayılır ve rakiplerinizi ölçümlemek de oldukça zordur.  Peki, nasıl ilk planda bu rekabeti geride bırakırsınız?

abas erp

abas ERP ile altın madalyaya giden yolda rekabet avantajı sağlayarak, işinizde karşınıza çıkacak tüm engelleri nasıl geride bırakabileceğinize dair aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır;

1. Son Kullanıcılardan Geribildirim Alın

İmplementasyon aşamasında birçok son kullanıcı ERP sunumlarına katılır ve eğitimden geçerler fakat kurulum ve özelleştirme çalışmalarında bulunmaları gerekmez.

abas’ın günlük görevlerini kolaylaştırdığından emin olmak için son kullanıcılardan geribildirim alın

Son kullanıcılardan geribildirim almak, onların günlük görevlerini kolaylaştırmak için tam olarak programın nerelerinin özelleştirilmesi gerektiğini anlamakta yardımcı olacaktır. Geri bildirimler sözlü ve farklı şekillerde olabilir. Ancak son kullanıcılara özel yaratılmış bir intranet portalı veya bir e-posta hesabı ile, kullanıcılardan gelen tüm sorular, ekran görüntüleri ve görüşler tek bir yerde toplanabilir. Böylece hem sisteme adapte olmak daha hızlı olacak hem de kullanıcılar birbirlerinin tecrübelerinden yararlanabileceklerdir.

2. Rakamlarınızı Sürekli Kontrol Edin

abas, şirketinizin sorunsuz bir şekilde çalışması için gereken tüm bileşenler ile tam entegredir. Son kullanıcılar tarafından alınan birçok aksiyon, sistem içerisinde finansal girdileri oluşturur. Bu finansal girdilerin mantıklı bir şekilde biriktiğinden emin olmak önemlidir. Değilse, veri girişi ile ilgili bir sorun ya da işlemsel bir sorun olup olmadığını kontrol edin.

Kendi kullanıcı menülerinizde haftalık veya aylık rapor klasörleri oluşturmanız organize ve verimli olmanızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca, ayın son 7 günü için bilgi sistemini çağıran önceden tanımlanmış parametreleri de ayarlayabilirsiniz. Dahası, Pazartesi sabahı veya Cuma akşamı ayıracağınız yarım saatlik bir zaman diliminde yapacağınız finansal kontroller -eğer ki sık sık ve düzenli olarak rakamlarınızı kontrol etmiyorsanız- ortaya çıkabilecek sorunları düzeltmeye çalışarak harcayacağınız saatlerin önüne geçebilir.

3. abas içindeki ve dışındaki süreçlerinizi yılda bir veya iki defa gözden geçirin

Aylar içerisinde tutarsızlıkların nerelerde meydana gelmiş olabileceğini tespit edin ve bunların mantıklı, beklenen sonuçlar olduğunu doğrulamak için geçirdikleri süreçlere bakın.

Etkin iş kararları almak için ihtiyacımız olan verileri toplamak adına ne yapıyoruz?

Asla tutarsızlık yaşamayan şirketler içinse bu kontrol, sürecin pahalı veya zaman alıcı bir bölümünü tespit ederek, maliyetten daha fazla tasarruf etmeyi ve verimliliği artırmayı sağlayabilir. Şirketin tüm departmanlarının son kullanıcılarından oluşan bir grubu toplayın ve iki gün boyunca siparişten tahsilata kadar geçen süreci canlandırmalarını isteyin. Bu çalışma: “Biz bunu neden böyle yapıyoruz? Daha basit bir yolu yok mu? Etkin iş kararları almak için ihtiyacımız olan verileri toplamak adına ne yapıyoruz?” gibi soruların ortaya çıkmasını ve tartışılmasını sağlayacaktır.

4. Optimizasyon

ERP sistemleri yaşayan bir organizma gibidir. İşiniz geliştikçe sistemin de gelişmesi gerekir. Bu, sistemin daha karmaşık olacağı veya daha fazla özelleştirmeye ihtiyaç duyulacağı anlamından ziyade, süreçlerin nasıl daha kolay, daha verimli ve en önemlisi daha uygun maliyetli bir hale getirilebileceği anlamındadır.

Sistemin tüm bileşenleri ile organizasyonunuzu yakınlaştırmanın avantajlarından yararlanmak belki implementasyon esnasında fark edilmeyebilir ancak, sabit kıymetler, maliyet muhasebesi, sevkiyat planlama vb. de dahil olmak üzere bu işlemler size büyük değer katacaktır. Bunun yanı sıra, sürüm yükseltmeler de optimizasyon ve iş süreçlerinin gözden geçirilmesi için harika zamanlardır.

  • Özelleştirmelerinizi yeniden değerlendirmek için zaman ayırın. Bu özelleştirmeler gerekli ve son bir yıl içinde olması amaçlandığı gibi mi? Uyarlama esnasında yapılması için para ödediğiniz özelleştirmelerin kazılması bazı kişilerin sinmesine sebep olabilir, eğer bunlar sizin işinize değer katmıyorsa ve size fazladan para ve zaman kaybı yaratıyorsa artık onlardan kurtulma zamanı gelmiş demektir.
  • Sürüm yükseltmenin size sunduğu yeni özelliklere bir göz atın. Gelen bu ek özellikleri anlamak ve uygulamak zaman alabilir, ama organizasyonunuza uzun vadede fayda sağlayacaklarsa bu yenilikler için harcanan zamana değecektir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.