abas ERP’nin İleri Planlama ve Çizelgeleme modülündeki gelişmiş özellikler dışarıdan bakıldığında göz korkutabilir ama nasıl çalıştığı öğrenildiğinde kattıkları çok ciddi boyutlardadır. Bu makalede, abas ERP’nin en önemli modüllerinden biri olan İleri Planlama ve Çizelgelemeye (Advanced Planning and Scheduling – APS) göz atacağız.

abas ERPAPS nedir ve neden APS’e ihtiyaç duyulur?

abas ERP yazılımı standart paketinde planlama sonuçlarının detaylı bir biçimde grafiksel olarak izlenebilmesini sağlayan fonksiyonları barındırmaktadır. Bu şekilde iş emirlerinizi planlamanız, satınalma siparişleriniz, kaynaklarınız ve daha birçok unsuru yönetmeniz sağlanır. Standart olarak abas, kaba kapasite planlamayı kullanır, yani bir işi tamamlamak için sınırsız kaynağa sahip olduğunuzu varsayar. Planlama süreçlerinizi daha verimli kılmak adına, İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), sonlu kapasite planlamayı kullanarak simülasyonlar yapmanızı sağlar. Yani mevcut ve müsait kaynaklarınızı ve planlarınızı kaydedilen veriler dâhilinde değerlendirmeye alır.

APS kullanışlı bir fonksiyondur. Sadece kaynakları yapısal bir şekilde kullanma ve yönetme imkânı sunmakla kalmaz, ayrıca üretiminizi Gantt şeması üzerinden grafiksel olarak görüntüleme ya da bir planlama paneline aktararak bir zaman çizelgesi dâhilinde üst üste gelen süreçleri görme imkânı da sunar. Daha detaylı aktaracak olursak, bu şekilde çizelgelenmiş iş emirleri karar almanızı hızlandırır ve farklı iş emirlerinin çeşitli kaynaklarınızı nasıl etkileyeceğini görmenizi ve yönetmenizi sağlar. APS, planlama fonksiyonuna geri-bilgi yükleme kabiliyetine de sahiptir. Böylelikle daha önce gerçekleştirilmiş simülasyonlarda kullanılan çizelgeleme bilgilerini planlama motoruna kolayca çekme imkânını sizlere sunar.

APS ile nasıl bir başlangıç yaparım?

APS içerisindeki, filtre özelleştirme fonksiyonu ile yeni filtreler eklenip, örneğin sadece seçimlerinizle alakalı iş emri ve bilgilerinin ekranınıza gelmesi sağlanır. Filtreler müşteri isimlerinden satış siparişlerine ya da kaynaklara kadar farklı kriterler için ayarlanabilir. Ayrıca yeni özel filtreler ayarlayarak iş emirlerine dair işlemlerinizde zaman kazanıp, detay planlama süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz.

abas ERPİsteğe göre uyarlanabilen filtre özelliği sayesinde, kokpit ekranlarında gözüken iş emri önerilerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Ekran görüntüsünün alt kısmında, aradığınız filtreye hangi bileşenlerin dahil edildiğini gösteren filtre değerlerini görürsünüz.

Serbest metin arama fonksiyonu diğer bir başka APS kullanımını kolaylaştırıcı unsur olarak karşımıza çıkar. Bu fonksiyon ekranınızın sağ-üst tarafında yer alır. Bu arama çubuğunu kullanılarak iş emirlerinden satış siparişi numaralarına ya da müşteri isimlerine kadar birçok farklı bilgiyi arayabilirsiniz. Böylelikle birçok bilgiye kolaylıkla ulaşırsınız.

abas ERPEğer iş emiri önerileriniz içerisinde bulmak istediğiniz özel bir nokta varsa, çabucak araştırıp istediğiniz bilgiye ulaşmanız için serbest metin arama fonksiyonu size destek olur.

APS’i kolaylaştırmak için yararlanabileceğiniz diğer bir özellik ise, ön tanımlı raporlardır. Ön tanımlı raporlar ile, gerekli raporlama düzenlemelerini gerçekleştirerek oluşturduğunuz rapor kriterleri çerçevesinde verilere istediğiniz şekli vermeniz mümkündür. Mesela, vardiyalar özelinde bir rapor hazırlayarak APS’in hangi kişilerin, hangi işler üzerinde çalışacağını belirlediği bir çıktıyı hızlı bir biçimde alabilirsiniz. Bu da, çalışanlarınızın çalışma takvimlerini optimize etmenize ve verimliliği artırmanıza yardımcı olur.

abas ERP

Ön tanımlı raporlama fonksiyonu ile APS’in süreçlerinizi optimize etmenize yardımcı olacak, belirlediğiniz parametrelere dayanan verileri toplamasını sağlayabilirsiniz.