Global anlamda ERP sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında Alman yazılım firmaları her zaman daha öne çıkmayı bir şekilde başarmaktadırlar. Belki Alman markası imajı, belki de Alman markalarına olan güven Alman yazılım firmalarına her zaman avantaj sağlamıştır. Türkiye’de de faaliyet gösteren bir çok Alman menşeli ERP yazılımı var. Bu yazılım firmaları arasından abas ERP’yi diğer ERP firmalarından farklı kılan özellikleri abas Türkiye Yöneticisi Sn. Yiğit Serhan Oralp ile konuştuk.
abas ERP

Serhan Bey, abas ERP’yi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Serhan Oralp: abas ERP’yi, diğer ERP yazılım tedarikçilerinden hem ürün, hem de firma kültürü olarak ayıran beş kritik başlık var.

  1. Platform vs Ürün – abas’ın hibrit yaklaşımı
  2. İşbirlikçi global iş ortağı ağı
  3. Uygulayabilme yeteneği
  4. Bağımsızlık ile gelen esneklik
  5. Güncelleştirme kolaylığı sağlayan platform

Serhan Bey, bu başlıkları okurlarımız için biraz açalım. Öncelikle abas’ın hibrit yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Serhan Oralp: Sektörde sıkça sorulan sorulardan birisi şu: ERP sistemleri uygulamalar için belirli bir arayüz ve gerekli bağlantılar ile bir platform olarak mı daha iyi çalışıyor, yoksa müşterilerin aldıklarında kullanıma hazır hale gelmiş şekliyle bir ürün olarak mı? Pek çok ERP tedarikçisi, ikinci olanı öneriyorlar, bu da statik ve esnekliği düşük yazılımlar anlamına geliyor.

abas olarak bizler, ürün ve platform olarak benzersiz bir hibrit yaklaşım ile hem standart paketinde yüksek performansı, hem de uyarlamaların esnek bir şekilde gerçekleştirilebildiği platformları tek bir ürün olarak müşterilerimize sunuyoruz. abas ERP, bu platform yapısıyla her müşterisinin kendine özgü süreçlerini yürütebileceği bir temel sunuyor.

Bu temeldeki anahtar nokta ise, abas ERP yazılımının yazılım mimarisinin, firmaların iş süreçlerine özel terzi usulü çalışmaların yapılmasını sağlarken, aynı zamanda yazılımın güncellenebilir yapısını da koruması.

Örneğin, bir abas ERP müşterisi, ana üretim planında, talep tahminlerini daha detaylı olarak görmek için bir talepte bulundu. Pek çok müşteri genel itibariyle haftalık olarak bu tahminleri görmek isterken, müşterimiz günlük olarak görmek isteyebilir. abas ekibi olarak müşterimizin bu talebine kolaylıkla yanıt verebiliyoruz.

“Esnek platform yaklaşımımız sayesinde her müşterimizin özel ihtiyaçlarına çözüm sağlayabiliyoruz. Bu bağlamda sektör bizim için bir kısıt değil. Her sektör için bu çözümleri sunabiliyoruz. Çözümün genel özelliklerinin karşıladığı temeller, esnek platform sayesinde kolayca uygulanabiliyor.”

abas’ın global iş ortağı ağı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Serhan Oralp: abas tüm dünyada, yüksek kalifikasyona sahip ve sertifikalı abas ERP geliştirme ve uyarlama iş ortakları ile faaliyet göstermektedir. Tüm iş ortakları aynı ürüne sahip olup, aynı eğitimden geçip, aynı geliştirme ve uyarlama çevresinde hareket ederek, uluslararası başarıyı sağlamaktadır.

En önemli nokta ise, abas iş ortağı ağı, birbirleri ile rekabet edecek şekilde değil, birbirleriyle beraber hareket etmek üzerine kurulmuştur. Bu yapı, uluslararası çapta büyümeyi hedefleyen müşterilerimiz için oldukça önemli bir noktadır. Müşterilerimiz nerede faaliyet gösteriyor olursa olsunlar, yerel abas iş ortağıyla iletişime geçerek, bölgelerine özel çözümlere erişebilmektedirler.

Buna karşın, pek çok ERP tedarikçisi bu ağı, bayilerinin birbirleriyle rekabet edeceği ve bundan dolayı müşterinin problemlerine yaklaşma noktasında da bu rekabeti sürdürücü şekilde kurmaktadır. Bu yapı hem yerel operasyonlarda müşteriye sunulan hizmet kalitesinin farklılıklar göstermesine, hem de uluslararası operasyonlarda müşterinin sürekli olarak bu engele takılmasına sebebiyet vermektedir.

abas, müşteri odaklı organizasyon yapısı ile bu durumu tamamen ortadan kaldırarak, global olarak bir bütün şeklinde hareket edilmesini sağlar.

abas Software AG CSO Mario Raatz bu konuyu tek cümleyle özetliyor: “İş ortaklarımız, müşterilerimize hizmetimizi en üst düzeye taşımak için paylaşıyorlar ve birlikte hareket ediyorlar.”

abas’ın uygulayabilme yeteneği diğer firmalardan ayrıldığı bir özellik dediniz. Ne demek bu?

Serhan Oralp: Pek çok müşterinin abas ERP ‘yi tercih etme sebebi, abas’ın problemleri ortadan kaldıran yaklaşımı ile her implementasyonda firmanın ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor olması.

abas’ın bu yeteneğini sağlayan ise üç farklı uzmanlığı müşterilerine sunabiliyor olması:

• Yazılım uzmanlığı: abas teknik ve implementasyon ekipleri, abas ERP yazılımı ile alakalı sertifikalı danışmanlardan oluşur ve bu sayede uyarlama sürecinin en kusursuz şekilde firmaya aktarılması sağlanır.

• ERP uzmanlığı: abas’ın lojistik ve finans danışmanları, otomotiv, elektronik, makine gibi üretim yapan firmalarda yıllardır yaptıkları çalışmalar sayesinde oldukça fazla tecrübeye sahipler. abas, yaptığı çalışmalar ile müşterilerine, ERP yazılımı kullanarak daha rekabetçi ve verimli bir firma kültürü oluşturmalarında yardım sağlar.

• Sektörel uzmanlık: abas danışmanları otomotiv sektörü ile makine sektöründeki planlama farklılıklarını bilirler. Bu sayede de çözümlerimizi pek çok farklı sektörde, pek çok farklı firmaya uygulayabiliyoruz. KOBİ’lere odaklanmış olan bu yapı sayesinde de, her bir projede gerekli bilgi birikimini müşterilerimize sunuyoruz.

“Müşterilerimize neden abas’ı satın aldıklarını sorarsanız, bunun en temel sebebinin, süreci yönetebilmemiz olduğu cevabını alırsınız. Yazılımımız oldukça iyi ama, müşterilerimizin en beğendiği nokta danışmanlığımız.”

Serhan bey, bağımsızlıktan söz ettiniz. abas’ın bağımsız olması neyi ifade ediyor?

Serhan Oralp: Son birkaç yılda, ERP pazarındaki pek çok firmanın halka açıldığını, şirket birleşmeleri yaptığını veya büyük firmalar tarafından satın alındığını gördük – ve bu durumun onları bankaların veya yatırımcıların insafına bıraktığını veya yoğun bürokrasi ile karşı karşıya kaldıklarını da. Peki böyle bir durumda en büyük zararı kim görüyor? Tabii ki müşteriler. Geliştirmelerin rafa kalktığı, müşteri hizmetinin aksadığı ve hatta bazı durumlarda satın aldıkları ürünün piyasadan kaldırıldığı durumlar ile karşı karşıya kalıyorlar.

Bu gerçekleri göz önüne aldığımızda, bu senaryolar 35 yıldır bağımsız bir şekilde yönetilen abas için oldukça uzak kalıyor. Bu bağımsızlık yapısı da, abas’ın, salt yatırımcıların karlılığı yerine müşterileri için en iyiye yönelmesine izin veriyor. Bağımsızlık aynı zamanda bizi esnek kılan yapı – abas ekibi, keşfedilmeye değer bir trend gördüğünde, hızlı bir şekilde karar alarak yatırımı gerçekleştiriyor ve fikri test ederek müşterilerine herkesten önce sunabiliyor.

Firmanın bağımsız yapısı aynı zamanda istikrarı da getiriyor. Diğer firmalar satın alma veya birleşme sıkıntıları ile uğraşırken, abas stabil durumunu koruyabiliyor. abas CSO’su Mario Raatz bu konuyu şöyle özetliyor: “ERP uzun süreli bir yatırım ve sizler müşteri olarak tedarikçinizin uzun süre sizinle beraber olacağının güvenini hissetmelisiniz. Tedarikçinizin belirli bir süre sonra satın alınacağı veya geliştirmeyi durdurup durdurmayacağını ön göremiyorsanız, satın alımınız giderek zorlaşır. Uzun süreli güvenilirlik oldukça önemlidir”.

abas ERP’nin güncelleştirme kolaylığından bahseder misiniz?

Serhan Oralp: Her yazılımcı size söyleyecektir – çok fazla özelleştirmeyin yoksa asla güncelleme yapamazsınız… Pek çok ERP yazılımı için bu doğru ve bundan dolayı kolay bir güncelleme süreci için sizlere çok fazla araç sunamıyorlar. Bu güncelleme mümkün olsa dahi, bu sefer karşınıza hem zaman, hem de fiyat ile alakalı ciddi yükler çıkartıyorlar. Ancak bu yapı, hele ki hızlı hareket eden bir iş çevresindeyseniz, size asla uygun olmayacaktır.

abas ERP’nin kendisine has teknolojisi sayesinde ise, hem müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel olarak yazılımımızı özelleştirebiliyoruz, hem de güncellemeleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

“Pek çok yazılım paketinde, özelleştirme yaptığınız anda, güncelleştirmeler için sorunlar da başlıyor. abas ERP’nin katmanlı yapısı sayesinde, kullanıcı arayüzünde yapmış olduğunuz detaylı değişiklikler olsa dahi, yazılımı güncelleme imkanına sahip oluyorsunuz.”

abas’ı farklı kılan noktalardan bir diğeri de, firmanızın sadece bugünkü ihtiyaçlarını değil, gelecekteki ihtiyaçlarını da düşünerek, müşterilerimize uzun süreli olarak hizmet etmek ve birlikte büyümeyi sağlayabilmek. Sonuç mu? %92’lik müşteri sadakat oranı.

ERP sisteminiz, tüm operasyonlarınızın bel kemiğidir. Bundan dolayı bu süreçte sadece bir yazılım yatırımı yapmazsınız, aynı zamanda bir danışmanlık ve implementasyon stratejisi de satın alırsınız.