abas ERP sistemi ile nerede olursanız olun, ister yolda, ister okulda, isterseniz bir alışveriş merkezinde; online olarak ve dijital araçlar sayesinde ihtiyacınız olan bilgiye erişebilirsiniz.

Şirket yöneticileri, iç ve dış koordinasyonun öneminin farkındadır. Müşterinin, ihtiyaçlarının karşılanmasını beklerken yaşanan koordinasyon eksikliğini görmesinden, gereksiz ve savurgan çabaların yaygınlığından ve “sol elin, sağ elin ne yaptığını bilmiyor” gibi görünmesinden daha fazla hiçbir şey bir işletmenin itibarına ve gelirlerine zarar veremez.

Departmanlar ve iş birimleri arasındaki koordinasyon eksikliği, adeta verimlilik, maliyet kontrolü, çalışan ve müşteri bağlılığı düşmanıdır. Sol el ile sağ el birlikte hareket etmeli, etmemeleri durumunda da bu herkes tarafından kolayca fark edebilmelidir.

abas

ERP, Departmanlar Arasındaki Koordinasyonu Sağlar

Bir kurumsal kaynak planlama, yani ERP sistemi, tüm iş bölümlerinizi ve departmanlarınızı birbirine bağlar ve koordine eder; bu üretim personelinizin satış sürecinde veya satış personelinizin üretim sürecinde kendilerini ilgilendiren unsurları görebilmelerini sağlar. Yani, örneğin, üretim ekibiniz, satış ekibiniz tarafından oluşturulan yeni müşteri siparişlerine, gerek duyulan detayda ve gerçek zamanlı erişim sağladığında, bu veriler müşteri taleplerinin karşılanması için doğru özelliklere sahip ve doğru miktarlarda ürün üretilmesine yardımcı olur.

Bir ERP sisteminin size sağlayacağı görünürlük, üretim planlamanızı destekler, tedarik zincirinizde ve depoda verimliliğinizi arttırır, maliyetlerinizi düşürür ve müşterilerinize verdiğiniz sözleri yerine getirmenizi sağlarken, aynı zamanda, suçlamak için birbirlerini parmakla göstermeden, üretim ve satıştaki çalışanlarınızın aynı safta yer almalarını sağlar.

Bu, abas ERP gibi profesyonel bir ERP sisteminin, işletmenizin daha akıllı çalışmasına nasıl yardımcı olduğunu gösteren küçük bir örnektir. Şimdi bu örneği işletmenizin tüm geneline yayın ve kar hanenize yansıyacak olumlu etkilerini hayal edin. Sol el sadece sağ elin ne yaptığını bilmekle kalmaz, aynı zamanda diğer tüm departmanlarda ne olup bittiğini bilerek koordineli bir şekilde çalışır. Bu doğrultuda, abas ERP sisteminin işinize sunduğu 5 temel fayda şöyle karşımıza çıkmaktadır:

Bir ERP seçim sürecine mi başladınız?

Sizin için hazırladığımız dokümanı hemen indirin: Bir ERP Yazılımını 7 Kolay Adımda Nasıl Satın Alabilirsiniz?

1: Raporlama ve uyumluluk kolaylaşır

Bir ERP sistemini uyguladığınızda, geri dönüp raporlama ve uyumluluk amacıyla tüm ilgili verilerinizi derleyip, organize etmek zorunda kaldığınız günler sona erer. Raporlamalarınızın zamanında yapılabilmesi için, sayısız çalışanın sayısız saatler harcamasına ve haftalar veya aylar boyunca uğraşmanıza gerek kalmaz. ERP sisteminizi istediğiniz raporları otomatik olarak oluşturmak için yapılandırabilir ve daha sonra bu raporları ilgili çalışanlara (ya da tümüne – bu size kalmış) ve/veya bu çalışanların bahsi geçen sürece dahil olup olmadıklarına göre düzenleyebilirsiniz.

2: Veriler tek bir yerde görünür

Bir ERP sistemi ilgili verilerinizi tek bir yerde görünür kılar, böylece mavi yakalı çalışanlar da dahil olmak üzere ilgili kişiler, temel performans göstergelerini – KPI’ları – istedikleri gibi izleyebilir ve ölçebilirler. Bir sorun ortaya çıktığında, doğru kişiler anında uyarılır ve sorun acil hale gelmeden önce zamanında gerekli ayarlamalar yapılabilir. Bir ERP sistemi ile çeşitli kokpitleri, ilgili kişilerin performanslarını yönlendiren doğru verilere gerçek zamanlı görünürlük sağlayacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Üretim alanınızdan, depoya ve tedarik zincirinize kadar ekibinizin her üyesi, doğru ekranları görüntüler ve aynı şekilde kendilerini ilgilendiren diğer tüm ekranlara da erişebilir. Koordinasyonun ilerlemesi için ERP sistemleri temel gereksinimdir.

3: Verilerin etkin hale gelmesi daha iyi kararlar alınmasını sağlar

Şirket yöneticileri, altıncı hislerini, sezgilerini, çevrelerindeki diğer kişilerden aldıkları tavsiyelerle harmanlayıp, eski verilere güvenerek rapor haline getiriyordu. Yöneticiler, günümüzde de bir ERP sisteminin desteğiyle, yine altıncı hislerini kullanarak kararlar almaya devam edebilirler, ancak eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın tavsiyesini de göz önünde bulundurmak isteyebilirler: “Güven ama doğrula”.

Yöneticiler, çalışma hipotezini geliştirmek için ERP’den faydalanabilir, hatta bu hipotez içgüdüsel olsa bile, ERP sisteminin sağladığı tüm veriler ile mukayese edebilirler. Yani eğer veriler hipotezi desteklemiyorsa, yönetici, yalnızca içgüdüsel seziye güvenmek yerine verileri kullanarak kararı yönlendirebilir. Yöneticiler ayrıca, verileri basitçe takip etmeyi, verilerin ne söylediğine göre kararlar almayı, geçmiş dönemleri izleyerek tahmine dayalı analitiğin yol göstermesini de seçebilirler.

4: Veri kokpitleri çalışanları motive eder

Bir ERP sistemi ve şirketinizin ürettiği özelleştirilmiş KPI’larla, her bir departmanın ya da iş bölümlerinin, sadece hedeflerinize göre değil, aynı zamanda birbirlerine göre nasıl çalıştıklarını bilmelerini sağlayan kokpitler oluşturabilir ve bu kokpitleri görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, farklı iki bölgedeki depolardan biri KPI hedefini aşıyor olsa bile, performansını diğer depoyla kıyaslayabilirsiniz. Depodaki çalışanlarınıza ilgili gerçek zamanlı veriyi ve KPI’ları göstererek, performansı artırabilir ve bu sayede üretkenlik açısından daha fazla rekabete teşvik edebilirsiniz.

5: Veri odaklı daha iyi kararlar alınması için tahmine dayalı analitiği kullanır

Karar vermek, çoğunlukla geçmiş dönemleri analiz edip elde edilen veriyi bütünleştirmekle ilgilidir. Bir spor benzetmesi yapmak gerekirse bir teknik direktörün, yeni bir hücum taktiği icat etmekten ziyade, geçmişte tutarlı bir şekilde çalışılmış bir taktiği sahaya sunma olasılığı daha yüksektir. Şirket yöneticileri de aynı şekildedir. Geçmiş dönemleri irdeleyip, onları en iyi uygulamalara dönüştürmeye çalışırlar. Fakat oyunun kuralları değiştikçe, yeni taktiklere ihtiyacınız olur ve günümüz iş dünyasında kurallar her zamankinden daha hızlı değişmektedir. Tahmine dayalı (Prediktif) analitik, periyodları belirlemek ve geleceğe ilişkin tahminler yapmak için, verilerin kullanılmasıdır. Teknoloji ise, daha önce ya da şu an olanlara değil, daha sonra ne olacağına dair bize öngörü sunabilir. Tabii ki insan unsuru her zaman önemli olacaktır, ancak tahmine dayalı analitik kararların daha kolay verilmesini sağlayacaktır. Düşük riski olan bazı kararlarda, otomasyon, yapay zekâ (AI) ve tahmine dayalı analitik, karar vericilerin yerini alabilir.

Sonuç: ERP ile Etkinleştirilen Dijital Dönüşüm ve Çeviklik

Yukarıda listelenen 5 avantaj, işletmenizin dijital dönüşümünden başka bir şeye ihtiyacı olmadığını gösterir. Bir ERP sistemi, operasyonlarınız genişledikçe tüm ilgili verilerinize erişmenizi ve bunlardan yararlanmanızı sağlar. Olup bitenleri bilerek, yol boyunca düzeltme/ayarlama yapma becerisi kazanmanın başka bir popüler adı da çevikliktir. Tüm firmaların günümüz rekabet şartlarında çevik olmaya ihtiyacı vardır ve bir ERP sistemi bunu size kolaylıkla sağlar.

Sektörünüzde rekabetçi kalmanıza yardımcı olmamızı ister misiniz? Bu sorunun cevabı “EVET” ise, bugün hemen bizimle iletişime geçin.

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.600′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.