abas

ERP endüstrisinde uzun süredir lider konumda yer alan ve her geçen gün hizmet ve ürün yelpazesini yenileyerek, gelecek teknoloji trendlerine bugünden uyum sağlayan abas Türkiye ile dijital dönüşüm yolculuğunuza ışık tutacak bir röportaj gerçekleştirdik.

abas

Öncelikle okuyucularımıza abas ve abas Türkiye hakkında bilgi verir misiniz?

1980 yılında Almanya’da kurulan abas, dünya genelinde 4.000 orta büyüklükteki üretim ve dağıtım firmalarına eksiksiz bir ERP tedariği sağlıyor. Bugün itibariyle şirket 450 çalışanı istihdam ediyor. Dünya genelinde imalat yapan işletmelerin dijital dönüşümle değişimi yakalamalarına ve kar sağlamalarına yardımcı olmaktayız. İleri teknoloji bir ürün olan, esnek ve uyarlanabilir ERP yazılımımızın ve akıllı iş süreçleri danışmanlığımızın yanında hem çalışanlarımızın hem de iş ortaklarımızın engin tecrübeleri ile firmalara işlerini her zaman ileriye taşımalarında destek olmaya devam ediyoruz.

abas ERP, geniş kapsamlı bir çözümdür ve yönetimden idari işlere, satıştan satın almaya, servisten muhasebeye, üretimden lojistiğe kadar tüm departmanlardaki her bir kullanıcıya tam olarak gereksinim duydukları fonksiyonları ve ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlar. Bir işletmede yer alan tüm departmanlar, temel ERP işlevlerine ek olarak, abas’ın APS ve BPM’den, Proje Yönetimi ve IoT bağlantı araçlarına kadar birçok önemli çözümü içeren geniş ürün portföyünden faydalanmaktadır. Ayrıca mobil uygulamalar sayesinde abas kullanıcıları, istedikleri zaman ve her yerden verilerine ve işlemlerine erişebilmektedir. Birçok ülkede abas ERP, orta ölçekli üretim firmaları için ilk beş ERP sistemi içerisinde yer almaktadır. Müşterilerimizdeki yüksek sadakat oranı, yazılım endüstrisi ortalamasının oldukça üzerinde bir müşteri memnuniyetinin göstergesidir.

 Dijital dönüşüm artık işletmeler için bir zorunluluğa dönüştü. Türkiye özelinde dijital dönüşümü değerlendirebilir misiniz?

ERP yazılımlarının da yapı taşlarından biri olduğu dijital dönüşümün günümüzde KOBİ’ler de dahil olmak üzere tüm şirketler için bir seçim değil zorunluluk olduğu aşikâr. Ancak dijital dönüşümün mevcut durumu ile ilgili açıklanan son raporlar bu konuda tüm dünyada ilerlemenin yavaş olduğunu ve dijital dönüşüm projesi yapan şirket sayısının bir önceki döneme göre sadece %5 artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Dijitalleşme sürecinde yenilikçi teknolojilere yapılacak yatırımın yanı sıra, mevcut işgücünün eğitilmesi ve iş süreçlerinin de gözden geçirilerek optimize edilmesi ilk yapılacaklar listesinde yer almalı. Biz de abas Türkiye ekibi olarak, KOBİ’lere sağladığımız, süreçlerle yönetim ve süreç iyileştirme danışmanlık hizmetimizle ve bu hizmet sonrasında süreçlerin dijital ortama aktarılmasında kullandığımız abas BPM iş süreçleri yönetimi yazılım çözümümüzle işletmelerin dijital dönüşüm projelerine başlamalarını kolaylaştırıyoruz.

abas Türkiye, işletmelerin dijital dönüşüm yolculuğuna nasıl fayda sağlıyor?

abas Türkiye olarak ERP sistemini, gelişmekte olan teknolojiler tarafından oluşturulan belirli iş akışlarına uyarlanabilecek şekilde tasarlayıp, geleceğe yönelik bir platform sunuyoruz. Bunların dışında sanayimizin dijitalleşmesine destek olmak adına süreç danışmanlığı hizmeti de veriyoruz. Bu sayede şirketler dijitalleşme öncesi iç süreçlerini optimize ediyor ve daha sağlıklı bir şekilde ERP sistemlerini kuruyor. Bu çalışmalarda hem yazılım hem donanım olarak faz faz ilerleyerek dijital geçişi en ağrısız şekilde müşterilere sunmuş oluyoruz.

İşletmeler sadece oturup dijital dönüşüm hareketinin olgunlaşmasını bekleyemezler. Bunun yerine, sektördeki yeniliklere ayak uydurmak için şu anda adımlar atmaya başlamaları çok önemlidir. Gelecekteki ihtiyaçlar düşünülerek tasarlanan bir ERP sistemi ile bu yolculukta işletmelere yardımcı oluyoruz.

Her geçen gün değişen ve yenilenen teknolojik gelişmelerin ışığında, 2020 yılında beklenen dijital dönüşüm trendlerini değerlendirir misiniz?

 Yapay zekadan ileri robotik sistemlere kadar Endüstri 4.0, üreticilerin süreçlerini yönetme biçimlerini değiştiriyor, fabrikalarda dijital çözümleri derinlemesine kullanmak, yüksek verimlilik için fırsatlar yaratıyor. En basit ifadeyle, dijital fabrikalara yönelmek, üreticilere operasyonlarını optimize etmeye çalıştıklarında daha bilinçli kararlar vermelerini sağlar. Bu, her işlem için veri oluşturulmasıyla başlar ve sonunda tüm verilerden edinilen bilgiler ilerledikçe çıkarılacak dersler firmada yenilikçiliğe yol açar. Dijital fabrika sistemlerine doğru giden bu hareket, günümüzde modern ERP sistemleri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) projeleri biçiminde yol alırken, teknolojik dönüşüm hareketi işletmeleri bir üst seviyeye taşıyabilir.

Özetle IoT, on-demand platforms, robotic prosess automation, AI ve machine learning gibi sistemler dijital dönüşüm trendleri olarak yer aldığını söyleyebiliriz.

2019’un son çeyreğini tamamlamak üzeriyiz. 2019 yılında yazılım sektöründe yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurduğunuzda, 2020’de Türkiye’nin yazılım sektörüne dair öngörüleriniz nelerdir?

İşlemlerin eksiksiz bir şekilde dijitalleştirilmesi ve süreçler arasındaki iletişim ağı orta ölçekli firmalara kadar ulaştı. Firmalar, parçalanmış iş süreçlerini hız, kalite ve fiyat bakımından uluslararası düzeyde rekabetçi kalmak için tüm süreçlerin entegre olduğu yöntemlerle değiştirmeye odaklanacaktır. Örneğin; satın almada, üretimde, depoda veya lojistikte kullanılan birbirinden ayrı sistemler, artık bütünleşik bir ERP platformuna bağlanmaktadır. Aynı zamanda, müşteri ve tedarikçi tarafında üçüncü taraf çözümlerle iletişim de yoğunlaşmıştır. Hedeflenen ise, şirket bünyesinde yüksek seviyede bir süreç yönetimi ve otomasyonudur.

abas Connect ile 2020’de, makine kontrol sistemleri, yardım-destek sistemleri, depo yönetim yazılımları, kendiliğinden çalışan sistemler, web servisleri, vb. sistemler arasında oldukça esnek, standartlaştırılmış iletişimi sağlayan, orta ölçekli işletmeler için bir entegrasyon platformu sunmayı planlamaktayız. Hızlı uygulama ve önemli ölçüde azaltılmış ara yüz bakım maliyetleri ve dolayısıyla düşük toplam sahip olma maliyeti ile yatırımda hızlı bir geri dönüş sağlayacaktır.

Ülkemizde yazılım sektörünün büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz. Global endüstrideki rekabet bugün yerli işletmelerimizi zorluyor. Yani dijitale ayak uydurmak zorundayız. Bu gelişmeler tetikleyici. Ayrıca yeni nesil, daha teknolojik ve akıllı. Bu yüzden Türkiye’de yazılım ve donanım anlamında hızlı bir yükseliş olacağı kanısındayız. Bununla birlikte yazılım endüstrisinin gelecek teknolojilere hazır olması gerekiyor. Yapılan AR-GE çalışmalarının hem sanayi ihtiyaçlarına hem de yurt dışı gelişmelerle paralel olması çok önemli. Abas ERP bu konuda ciddi adımlar attı ve şimdiden bu yenilikleri müşterilerine sunmaya başladı.

Dijital dönüşümün ilk adımının ERP yazılımları olduğunu söyleyebiliriz. Firmaların dijital dönüşüm üzerinde oldukça etkili olan ERP yazılımı seçimini yaparken dikkat etmeleri gereken noktalar nelerdir?

Üretimi dönüştüren en son teknolojilerden yararlanmak, tek seferlik bir proje olarak görülmemelidir. Bunun yerine, üretim sürecinde dijital bir yolculuğa çıkmak gerekir. Süreçleri, ekipmanları ve personel stratejilerini uyarlamak için tekrarlamalı güncellemeler ve değişiklikler yapılmalıdır.

Kriterleri belirlemek, sadece BT bakımından (altyapı, güvenlik, mobilite vs.) değil, iş süreçleri ve arayüzler açısından da mevcut durumun analizi ve hedeflerin belirlenmesiyle başlar. ERP, tamamen bir BT projesi değil, daha çok şirketin bütün işlevlerini etkileyen bir yapıdır. Bu nedenle, yönetim ekibi de dahil tüm bölümleriniz ve departmanlarınızla birlikte çalışarak, ERP çözümü için ihtiyaçlarınızı bir şartname veya RFP dokümanında ortaya koyun. İşleriniz mevcut durumda nasıl yürütülüyor? Eksik olan ya da yolunda gitmeyen nedir? Gelecekte nasıl çalışmak istiyorsunuz? Zayıf yönlerinizi tanımlayın, ihtiyaçlarınızın bir listesini yapın ve daima kendinize ERP implementasyonuyla neyin üstesinden gelmek istediğinizi sorun. Verdiğiniz cevaplardan elde ettiğiniz maddeleri kurumsal stratejinize uygun hale getirin. Sonra, gereksinimlerinize öncelik sırası verin, ardından tedarikçi değerlendirmeleriniz için kriterler oluşturun. Örneğin, esneklik, özellik kapsamı, ölçeklenebilirlik, kullanım kolaylığı, bulut mimarisi, işletme maliyetleri veya eğitim gibi faktörler şirketiniz için ne kadar önemli? Belli bir sektörel fonksiyona ihtiyacınız var mı? Varsa, nedir?

ERP yazılımları noktasında bugün alternatifler hızla artmaya devam ediyor. Bu alternatifler arasından abas ERP’yi özel kılan avantajlar nelerdir?

 abas ERP’nin sunduğu temel değerlerden biri, iş ortaklarına sağladığı esneklik ve teknolojideki gelişmekte olan trendlere ayak uydurma kapasitesidir. Öngörülü veri analizi ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi potansiyel oyun değiştiricisi niteliğindeki trendlerin etkisiyle, iş dünyasının ne kadar hızlı değiştiğini hepimiz biliyoruz. Hızlı değişen iş dünyasında meydana gelebilecek tüm değişiklikleri barındırabilen bir ERP sistemine ihtiyaç var. İşte abas ERP tam olarak bunu yapıyor ve operasyonları geleceğe hazırlamaya yardımcı oluyor. Çünkü hayat ve iş, her zaman bir adım önde olmayı gerektirir.

Biz, ihtiyaçlar ve kapasite için en uygun ERP dağıtım seçeneğinin ne olduğunu anlamak için müşterilerimizle birlikte çalışırız. Kendi donanım altyapısını güçlendiren lokal kurulumların yanı sıra, BT altyapılarının bir kısmını müşterilerimiz için yönettiğimiz Bulut taban ile birleştirilen hibrit Bulut gibi dağıtımlar sunmaktayız.

Diğer avantajlarımızdan biride mobile verdiğimiz önem. Abas ERP’de depo, üretimden veri toplama, satış, CRM, servis gibi birçok süreci mobil uygulamalar ile yönetiyor. Bu sayede daha hızlı ve kolay bir süreç yönetimi sağlıyoruz.

Endüstri 4.0 kapsamında makinalar ile haberleşmek önemli. abas Connect modülümüz ile abas, makine kontrol sistemleri, yardım-destek sistemleri, depo yönetim yazılımları, kendiliğinden çalışan sistemler, web servisleri, vb. sistemler arasında oldukça esnek, standartlaştırılmış iletişimi sağlayan bir entegrasyon platformu sunuyor. Entegrasyon platformu, mesajları dönüştürür ve arka plandaki sistemler arasında yönlendirme yapar, böylece rotaların kurulumu ve bakımı sadece bir grafik arayüzü kullanan yapılandırmalara dayanır – hiçbir program/programlama gerektirmez.

Bunların dışında BPM modülü sayesinde şirketlerdeki iş akış süreçlerini otomatize edebiliyoruz. İşletmeler iş akışlarını modelleyebiliyorlar, grafiksel olarakta oluşturabiliyorlar. Tüm işletme birimlerine erişim ve kullanımını sağlayarak, sistematik olarak iş süreçlerinizi takip edebiliyorsunuz. İşletmelerin bağlantılı oldukları diğer şirketler, kuruluşlar ve sistemlerle gelecekte de entegre çalışmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Bu önemli avantajlar dışında abas ERP’ ye entegre, kullanımı son derece kolay ve geniş bir fonksiyonaliteye sahip yeni nesil doküman yönetim sistemi, doğru kararlar almanıza yardımcı olan iş zekâsı akıllı raporlamalar, çizim programları entegrasyonları, entegre yeni nesil proje yönetimi gibi birçok modül yeni versiyonları ile müşterilerimize sunulmaya başladı. 2020 yılında Türkiye’de bulutta da hizmet verecek olan abas ERP tüm müşteri adaylarını geleceğe taşımaya devam edecek.

abas Türkiye’nin 2019 yılını değerlendirir misiniz? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2020’de hedefleriniz nelerdir?

Haziran 2019’da merkezi Austin, Teksas’ta bulunan ve global yatırım şirketi olan Battery Ventures tarafından desteklenen, Avrupalı ERP yazılım grup firması Forterro, merkezi Almanya’da bulunan ve 27 ülkede bağlı ortaklıkları olan ERP tedarikçisi firmamız abas Software AG’yi kesin bir anlaşma ile satın aldı. Bu alımı, abas’ta bir dizi stratejik yeni ürün girişimleri ve yönetim düzeyinde işe alımlar takip edecek. Öncelikli olarak odaklanılacak konu başlıkları, abas’ın mevcutta sunduğu bulut çözümlerini genişletme, temel ERP çözümü etrafında daha büyük bir çözüm ekosistemi kurma ve dikey SaaS çözümlerini geliştirme olarak belirlendi. Bu yatırım, abas’a ekosistemini ve Türkiye’nin de dahil olduğu abas’ın uluslararası varlığını daha da genişletme fırsatı verirken, grup ve kardeş şirketlerinin kaynaklarını, uzmanlığını ve sermayesini kullanarak yeni ve gelişmiş ürün ve hizmetlerin pazara sunulma süresinin geliştirilmesi bekleniyor.

Dijitalleşme ve Nesnelerin İnterneti (IoT), müşterilerimizin hem iş modellerini hem de süreçlerini güçlü bir şekilde etkilemeye başladı. Son iki yılda, IoT destekli değer zincirleri ve gittikçe yaygınlaşan mobil kullanımla birlikte oluşan talebi karşılamak için teknolojik temelli ve bütünlük arz eden bir ekosistem inşa ettik. Forterro ile yapılan anlaşma sayesinde yenilikleri pazara sunma yeteneğimizi daha da hızlandırmayı hedefliyoruz.

2020 yılındaki önemli hedeflerden biri dijitalleşme yolunda şirketlere danışmanlık hizmetleri de sağlayarak altyapılarını hazırlamak ve bu süreçte daha doğru bir süreç yönetimi sağlamak. Yukarıda bahsettiğimiz yeni nesil fonksiyonlar ile müşterilerimizi geleceğe daha sağlıklı hazırlamak istiyoruz. Donanım sağlayıcılar ile yapacağımız iş birlikleri sayesinde işletmelerin daha rekabetçi olmalarına yardımcı olacağız. Bunun yanı sıra abas Academy projemiz sayesinde gelecek nesillere yapacağımız yatırımlar ile nitelikli personeller yetiştirerek sektörümüzdeki büyük boşluğu da doldurmak istiyoruz. Teknoloji ile iç içe yaşan yeni kuşakları daha bilinçli ve donanımlı hale getirmek hedeflerimiz arasında.