Nesnelerin interneti yaygınlaştıkça (IoT), iş süreçleriniz ile ilgili hızlı ve verimli bir şekilde hareket edebilmek de her zamankinden çok daha önemli bir hâl almıştır. Üretim ortamınız bir yürütme ve kontrol modülüyle veya mevcut ERP sisteminizle entegrasyon ile optimize edilmiş olsa da, sevkiyatınız ve teslimatınız buna nazaran ne kadar sağlıklı? Azami sürat, yüksek kalite ve gerçek zamanlı görüntülenebilirlik, optimize edilmiş bir sevkiyat ve teslimat sürecinin temel performans göstergelerindendir.

Proses görüntüleme kamyonların yüklenmesini ve boşaltılmasını kolaylaştırır

Proses görüntüleme, kamyonların sezgisel ve eğlenceli şekilde yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlamaktadır. Seçtiğiniz kamyona yüklediğiniz paketleme fişlerini sürükledikten sonra seçilen fişler ERP sisteminizle gerçek zamanlı olarak eşlenebilecektir. Seçilen kamyona yüklenen paketleme fişlerinin sayısı ve ağırlığı, yüklerken veya boşalırken otomatik olarak güncellenmektedir. Eğer aracınızın ağırlık sınırını aşarsanız, kamyonunuzu parça parça veya bir sıfırlama düğmesi aracılığıyla boşaltmanız gerekmektedir. Böylece, sevkiyat gereksinimlerinizi karşılar ve sevkiyat ekibinizin hızlı temposuna ayak uydurabilirsiniz.

Hacimsel sapmalar ve arızalar için miktarları ayarlayın

Kısmi gönderilerin yüksek hacim veya ağırlık farklılıklarından (örneğin; plastik enjeksiyon, kimyasal, kağıt) dolayı yaygın olduğu endüstriler için miktarlar sevkiyat personeliniz tarafından, sevkiyat noktasında ayarlanmaktadır. Bu şekilde kısmi gönderiler satış ekibinizle haberleşmiş ve müşteri faturaları da buna göre ayarlanmış olmaktadır. Sevkiyat sırasında bir kalite sorunu ortaya çıktığında, sevkiyat ekibiniz sevkiyat miktarını ayarlayabilir ve gözden kaçırılmış kusurların kısa sürede düzeltilmesini sağlamak için satış faturası üzerinde bir not oluşturabilmektedir. Sevkiyat ekibiniz, kamyon ayrıldıktan sonra ürün durumunu “Rota içinde” olarak işaretler ve müşteriye, gönderilerinin sevkiyat noktasından ayrıldığını bildirmektedirler.

Teslimat rotası optimizasyonu

Kamyon şoförleriniz dağıtım tesisinden ayrıldıkları anda – listelerine eklenmiş ani bir teslimat rota optimizasyonu için (milk run) – hedef adresleri güzergâh listelerine yüklenmiş durumdadır. Teslimat noktasına ulaşan her sürücü, paketleme fişlerini teslim edilmiş olarak işaretler ve teslimat alıcıları da teslimatı imzalaması için yönlendirilirler. Teslimat yapıldıktan sonra, paketleme fişi sürücünün teslimat listesinden çıkartılır ve sürücü optimize rotasına devam etmektedir.

Gerçek zamanlı rota güncellemeleri

Müşteri isteklerinin karşılanamaması nedeniyle bir teslimat yapılamıyorsa, sürücüler bu özel durum hakkında satışı bilgilendirmek için; mobil uygulama üzerinden, gerçek zamanlı olarak bir özel durum teslimatı göndermektedirler. Eğer satış, bir müşteriye gecikmiş sevkiyatlarından dolayı öncelikli olarak gönderim yapılmasını istiyorsa, sevkiyat rotaları manuel olarak güncellenebilir ve sevkiyat rotasının optimizasyonundan bağımsız olarak, kritik müşteri gönderilerinin önce teslim edilmesine izin verilebilmektedir. Eğer rota güncellemeleri yanlış yapılmış ise kullanıcı hatasını düzeltmek için teslimat rotası optimizasyonu gerçekleştirilebilir. Tüm müşteri gönderilerini teslim ettikten sonra, rota optimizasyonu, bir sonraki yükleme hedefindeki kullanıcıya dönmektedir.

Sevkiyat ve teslimat, ürününüzün dağıtım yaşam döngüsünün başlangıcını ve sonunu etkileyen potansiyel darboğaz süreçleridir. Çapraz işlevli ekip iletişimini garanti eden hızlı, gerçek zamanlı bir platform, şirketinizin sevkiyat ve teslimat süreçlerini bir üst düzeye taşıyacaktır.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.