Başta BEYSAD olmak üzere ülkemizdeki birçok dernek tarafından desteklenen HEFI – İstanbul Ev Elektroniği Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde 20-23 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 21 Haziran’da düzenlenen Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi’nde Dijital Dönüşüm ve Verimlilik Yol Haritası Konferansı’nda, Yalın Üretim Danışmanı Kenan Bekdemir’in moderatörlüğünü yaptığı Dijital Dönüşüm Yol Haritası Paneli’nde abas Türkiye Satış Yöneticisi Ali Çatak panelist olarak yer aldı.

dönüşüm-

“Dijital dönüşüm/Endüstri 4.0 nedir? Koşulları yerine getirmek için önce neler tamamlanmalıdır?”, “Dijital dönüşüm/Endüstri 4.0 ile birlikte iş modellerinde değişim ne yönde olacak?”, “Türkiye dijital dönüşüm/Endüstri 4.0 yolculuğunda nerede?” ve “Türkiye şu anda nasıl bir süreçten geçerek Endüstri 4.0 seviyesine ulaşabilir?” gibi can alıcı unsurlar panelistler tarafından detaylı olarak irdelendi.

dönüşüm

İrdelenen bu unsurlardan, mevcut durum ve şirketlerin Endüstri 4.0’a bakış açısı ile ilgili Ali Çatak’ın dikkat çeken yorumlarından biri ise şöyleydi; “Evet, Endüstri 4.0 diyoruz, 4. Sanayi Devrimi diyoruz, ama bu sanayi devrimini diğerlerinden gözle görülür şekilde ayıran farklar var. Bu farklardan en belirgin olanı, daha önceki sanayi devrimlerine nazaran çok daha hızlı gerçekleşmesi ve etkilerinin de çok daha yıkıcı olması. Yıkıcı dememizdeki neden ise, globalde Fortune 500, Türkiye’de de İSO 500 içerisinde yer alan kapanan veya küçülmeye giden şirket sayısının giderek daha da artması. Ve yapılan bir araştırma sonucuna göre dünya liderlerinin %66’sı teknolojik devrimin bu hızından endişe ediyor.”

abas ERP’nin, Endüstri 4.0’ın öncülüğünü yapan Almanya menşeili bir yazılım tedarikçisi olmasının verdiği avantaj ile bu süreci en başından günümüze dek nasıl yürüttüğünü ve adım adım tarihsel gelişmeleri anlatan Ali Çatak, gerek dünya genelinde, gerekse Türkiye’de gerçekleştirilen ERP projelerinde abas’ın yapmış olduğu bu kapsamlı çalışmaların, özellikle beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi firmalarında nasıl implemente edildiğini ve implementasyon sonrasında sağladığı faydaları panel katılımcılarıyla paylaştı.

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.600′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.