ERP HABER – 1995 yılından beri kuyumculuk sektöründe imalat süreçleri ile özellikle yurtdışı ihracatta önemli bir yer edinen Bayrak Alyans, yeniden yapılanma süreçlerinde abas ERP ile başarılı bir ERP projesine imza attı. Kuyumculuk gibi malzeme stok, fire ve üretim takibinin çok önemli olduğu bir sektörde abas ERP implementasyonu ile elde edilen kazanımları, firmanın Üretim Müdürü ve ERP Proje Lideri Bayram Gültekin bizlere aktardı…

abas ERP SEÇİM AŞAMASI

ERPHABER: Bayram Bey, kısaca firmanız Bayrak Alyans’tan bize bahseder misiniz?

Bayram Gültekin : Bayrak Alyans, 1995 yılından bu yana, özellikle alyans üretimi konusunda uzmanlaşmış ve üretiminin çok büyük bir bölümünü başta Hollanda ve Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç eden bir işletmedir. 80 kişilik bir ekip ile şu an çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ayrıca, bazı yurtdışı menşeli markaların da fason üretimlerini yapmaktayız.

ERP HABER: Firmanızın abas ERP ile canlı kullanıma geçmeden önceki durumu hakkında bize bilgi verir misiniz? Hangi kriterler firmanızı bir ERP yazılım arayışına yöneltti?

Bayram Gültekin : Öncelikle yurtdışından gelen siparişlerimizin takibini yapmakta zorlanıyorduk. Üretim süreçlerinde bir takip sistemimiz olmadığı için, herkes yaptığı işleri gün sonunda defterlere işliyor ve bu defterler üzerinden kontroller yapılmaya çalışılıyordu. Tabii ki bunda da bir standart olmadığı için hatalar veya yanlış ve eksik bilgiler çok oluyordu.

Üretimde kullandığımız hammadde altın gibi değerli bir maden olunca fireler bizim için çok önemlidir. Gün sonunda çapakların takibi, oldukça vakit ve enerji harcamamıza sebebiyet veriyordu. İstasyonlarda gün içerisinde kim, hangi işi yapıyor ve elinde ne kadar malzeme var bilinemiyordu. Tüm bu olumsuzlukları kontrol altına almak için araştırmalara başladık ve bu araştırmalarımızda, bizim yaşadığımız sorunların aslında sektörün genelinde yaşanan sorunlar olduğunu gördük.

ERP HABER: Seçim ve değerlendirmelerinizde öne çıkan kriterleriniz nelerdi? ABAS size hangi noktalarda çözümler sundu?

Bayram Gültekin : Birçok ERP sistemini inceledik. Bizim özellikle üzerinde durduğumuz noktalar, biraz önce de bahsettiğim gibi üretim süreçlerini takip etmekti. Sektörümüzde bu noktada oldukça sıkıntılı süreçler yer almakta. Bu yüzden seçeceğimiz yazılımın, özellikle üretim süreçlerinin takibi noktasında hem esnek, hem de bizim isteklerimize uygun olması gerekiyordu. Bizler, özellikle çapak dediğimiz firelerin de takibini yapıyoruz.  Bu aşamada yazılımın bizi desteklemesi olmazsa olmazlarımızdandı.

İncelemelerimiz sonucunda, ABAS bu konuda bize en uygun çözümü sundu. Firmanın sektörümüzde uluslararası olarak gerçekleştirmiş olduğu projeler de bizim doğru yolda olduğumuzu kanıtladı. Sonuç olarak da, bu yola çıkarken amaçladığımız hedefe ulaştık.

abas ERP İMPLEMENTASYON SÜRECİ

ERPHABER: Bayram Bey, siz de biliyorsunuz ki ERP projeleri zor süreçler içeren projelerdir. Siz de projenizde bu zorlukları yaşadınız mı?

Bayram Gültekin : Tabii ki yaşadık. Yaşamamızdaki en önemli sebep ise firmamızda daha önce bir yazılım deneyiminin olmamasından kaynaklanan tecrübesizliğimizdi. Ancak, projemizde yer alan ABAS danışmanları tam da bu noktada devreye girdiler ve bizleri çok iyi yönlendirdiler. Zaman zaman onlarla da tartışmalarımız oldu. Çünkü bizler işleyişin içerisinde olduğumuzdan ve bu işleyiş artık alışkanlık haline gelmiş olduğundan kör noktaları göremiyorduk. Dolayısıyla yapılan tartışmalar sayesinde bunların üstesinden gelmeyi, hataları bertaraf edebilmeyi başardık.

ERP HABER: Bize biraz projenizde yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Bayram Gültekin : Bizim için hammaddeden ürüne kadar geçen süreci takip etmek çok önemli. Çünkü altın gibi değerli bir madenle çalışıyoruz. En önemlisi, yaptığımız çalışmalar doğrultusunda, hammadde olarak bir madenin gelişinden, alyans olarak çıkışına kadar tüm süreç kayıt altına alınmış oldu. Artık hangi madenin, ne zaman, nerede, hangi işlemlere tabi tutulduğunu sistemden anında görebiliyoruz.

Takoz analizleri ve ifraz kayıtlarımızı da sistemden takip etmeye başladık. Bu, hangi kalitede ürünlere sahip olduğumuz noktasında önemli bir adımdı bizim için.

Müşteriden gelen siparişleri sisteme alma noktasında bazı özel geliştirmeler yaptık. Konfigüratör yardımı ile siparişlerimizi hızlı bir şekilde sisteme aktarabiliyoruz. Burada girmiş olduğumuz müşteriye özel veriler, daha sonra ürüne yapılacak özelleştirmelerde kullanılacak sistemler ile entegre çalışmakta ve işlenmekte. Bu şekilde, müşteri temsilcilerinin müşterilerinden almış olduğu veriler sisteme bir kez ve kolay bir şekilde giriliyor; satınalma, depo ve üretim gibi bölümler için tekrar veri girişine gerek kalmıyor…

abas ERP sayesinde, üretimdeki her bir tezgahta yer alan terminaller ile personelin hangi işi, ne kadar sürede, hangi malzemeleri kullanarak yaptığını anlık olarak kayıt altına alabiliyoruz.  Bu da işleri hızlı ve doğru takip edebilmemize imkan sağlıyor.
Ayrıca, barkod sistemleri ile yapılan entegrasyonlarla da, sevkiyat sürelerinde yaşanan hata ve zaman kayıplarının önüne geçtik.

ERP HABER: Projeniz süresince ABAS danışmanları size nasıl yardımcı oldular?

Bayram Gültekin : ABAS Türkiye ekibinde yer alan fonksiyonel ve teknik danışmanlar, daha önce birçok farklı projede elde etmiş oldukları tecrübeleri ile bize bir çok noktada yardımcı oldular. Bir sonraki adımı görmek konusundaki yetkinlikleri bizleri kısa sürede doğru hedefe yönlendirdi. Bizim bildiğimiz sorunlarımızın yanı sıra, farkına varamadığımız sorunları da belirlediler ve tüm bu sorunların çözümü noktasında en az bizim kadar özverili davrandılar.

ERP HABER: Son olarak, yeni bir ERP projesine başlayacak firmalara neler önerirsiniz?

Bayram Gültekin : Projede doğru yazılım ve danışmanlarla çalışmak kadar önemli bir nokta da sizin bu projeye ayıracağınız kaynaklardır. Sorunlarınızı doğru bir şekilde anlatırsanız -ki ben ABAS Danışmanları için konuşuyorum-, size doğru çözümleri aktarırlar. Çünkü firmanızdaki işleyişi en iyi siz bilirsiniz. Bu işleyişi de karşı tarafa ne denli iyi aktarabilirseniz, o denli başarılı olursunuz.