ERP HABER – Global pazarda 130 yılı aşkın tecrübesi ile edindiği başarıyı abas Business Suite çözümleri ile yönetip geliştiren Weinmann GmbH, Türkiye ayağı olan Pro-Tıp A.Ş. firmasını da ERP ağına dahil etti. Pro-Tıp A.Ş. Muhasebe ve Finans Müdürü Elif Şahin, global operasyonlarla bütünleşik kurgulanan abas Business Suite ERP yapısının firmaya kattıkları hakkında bizleri bilgilendirdi.

weinmann

ERP HABER: Firmanız Pro-Tıp/Weinmann’ı bize tanıtır mısınız?

Elif Şahin: Weinmann, sağlık sektöründe medikal cihazlar alanında üretim-pazarlama ve organizasyon faaliyetlerini sürdüren uluslararası bir firmadır. Global pazarda 11 ülkede satış ofis ve organizasyonları bulunan Weinmann’ın Türkiye’de Pro-Tıp ile iş ortaklığı 2010 yılında başlamış, sonrasında 2011 yılında firmanın tamamını kendi bünyesine katmasıyla gelişmiştir. Dünya genelinde 450 çalışanı ile yıllık 150 milyon Euro ciroya sahip olan Weinmann, aynı zamanda Avrupa Kalite Ödülü’nde de 2. Sırada yer almaktadır.

ERP HABER: Firmanızın abas Business Suite ERP’ye geçmeden önceki durumu hakkında bize bilgiler verir misiniz? Hangi noktalar sizleri bir erp sistemi almaya yöneltti?

Elif Şahin: Türkiye’deki organizasyon ve faaliyetlerine 2011 yılı sonunda başlayan Weinmann, hem pazar, hem de finansal konularda yeni bir yapılandırma süreci içerisindeydi. Bu süreçte hem Weinmann’ın global know-how’ının sisteme aktarılması, hem de Türkiye organizasyonuna özel maliyetlendirme, depo, malzeme kodlarının oluşturulması, finansal ve operasyonel aktivitelerin raporlanabilmesi için bir yazılım ihtiyacımız bulunmaktaydı.

ERP HABER: Siz de biliyorsunuz ki ERP Projeleri zor süreçler içeren projelerdir. Siz de projenizde bu zorlukları yaşadınız mı?

Elif Şahin: Pro-Tıp/Weinmann olarak uyku laboratuarları kurulumu gerçekleştirmekteyiz. Uyku laboratuarı tek bir ürün olarak telaffuz ediliyor olsa da, aslında pek çok bileşen ve alt bileşenin bir araya gelmesi ile meydana gelen bir yapıya sahiptir. Bu çok seviyeli ve farklı detay içeren yapıyı, abas’taki ürün ağacı yapısı ile kolay bir şekilde yönetebilme imkanına sahip olduk.

Bu yapıyı yönetebilme bizlere, teklif ve siparişlerimizin maliyetlendirilmesi, siparişlerimizin planlanması, firma içerisinde farklı departmanlara (satınalma, dış ticaret, depo vb. gibi) veri akışının sağlanması ve tüm faaliyetlerin raporlanması konularında imkan ve kolaylık sağladı.
ERP HABER: Bize biraz projenizde yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz? abas’ın global tecrübesi sizlere hangi noktalarda yardımcı oldu? Projeniz süresince abas Türkiye Danışmanlarının yaklaşımları nasıldı?

Elif Şahin: Gerçekleştirdiğimiz ERP projesi, standart bir ERP projesinin taşıdığı yüklerin haricinde, global operasyonlar ile bütünleşik hareket etme zorunluluğundan dolayı daha kompleks bir yapıya sahipti. Zaman planından dolayı projenin hızlı bir uyarlama sürecine sahip olması ise önümüzdeki bir diğer engeldi.

Tüm bu yapının projelendirilmesi ve realize edilmesi noktasında abas Türkiye danışmanları ve yazılım kadrosu projeyi ve bizleri oldukça iyi yönlendirdi. Bu doğru yönlendirmenin temelinde abas Türkiye danışman kadrosunun global ve glokal proje tecrübeleri haricinde özverili çalışmaları da önemli bir rol oynadı.
Bir ERP projesinin başarılı olabilmesi için en önemli faktörler danışman ve yazılım kalitesidir. Pro-Tıp Weinmann olarak bizler de abas Business Suite ERP yazılımı ve abas Türkiye danışman kadrosu ile hedeflediğimiz sonuçlara ulaştık.

ERP HABER: Son olarak, yeni bir ERP Projesine başlayacak özellikle Medikal Sektöründe faaliyet gösteren firmalara neler önerirsiniz?

Elif Şahin: Başarılı bir ERP projesi gerçekleştirmek isteyen firmaların bu süreçte dikkat etmesi gereken unsurlar; yazılımın yetkinliği, danışmanlarının kalitesi ve projenin firmanıza nasıl adapte edileceğidir.

Bizler de bu unsurları göz önünde bulundurarak, projemizde abas Business Suite ERP ile yola çıkmaya karar verdik. Projemizin her adımında da vermiş olduğumuz kararın ne denli isabetli olduğunu bire bir yaşayarak gördük.

Bu tecrübemizden yola çıkarak, sektör ayırt etmeksizin ERP sürecine başlayacak firmalara önerim; ERP projelerinin sadece yazılımdan ibaret olmadığını, firmanın ayıracağı kaynak kadar, yazılım firmasının danışman tecrübe ve kalitesinin de kilit rol oynadığını unutmamaları olacaktır.

Tüm bu adımları en başından itibaren doğru atmaları sonucunda -şu an bizim de abas Business Suite ERP ile gerçekleştirdiğimiz gibi- başarıya erişmeleri mümkün olacaktır.