Artık bütün endüstrilerin (oteller, medya, taksiler) dijital dönüşüme uğradığı bir dünyada yaşıyoruz. Teknolojik kabiliyetlerin, müşteri beklentilerini sonsuza dek değiştirdiklerini ve nasıl çalıştıklarına dair varsayımları yıktığını gördük. Bu değişim çağında organizasyonlar için en önemli unsur, değişen talepleri karşılamak için hızlı bir şekilde adapte olabilme kabiliyetidir. Buna uyarlanabilirlik, esneklik ya da çeviklik diyebilirsiniz, ancak önemli olan nokta, kuruluşunuzun hızlı bir değişime hazır olması gerektiğidir.

Doğru bir ERP sistemi, çevikliğe sahip olabilmeniz için şirketinizin ve müşterilerinizin gitmek istediği noktaya ulaşmanızı sağlayan bir platform sunar. Çeviklik bir tesadüf değildir: yaptığınız her şeyin içinde olmalı ve esnekliği tüm işinize entegre etmenizi sağlamalı.

Çeviklik ve Değer Teklifiniz

Yeni dijital teknolojiler ve değişen iş modelleri, müşterilerinize sunduğunuz değer teklifini (VP) büyük ölçüde etkiliyor. Ve değer teklifi, müşterinin bakış açısı tarafından ölçülüyor. TechTarget’ında tanımladığı gibi, “Bir değer teklifi basit ve hatırlanması kolay olmalıdır. Rekabet karşılaştırmaları doğrultusunda hem müşterinin kazanacağı avantajlar, hem de müşterinin ödeyeceği fiyatın önemi vurgulanmalıdır“. Kısacası, müşterilerinize ne kadar çok fayda sağlarsanız, faydalarınız rakiplerinizin sunduğu avantajlardan o kadar çok farklılaşır. Aynı şekilde, müşterileri bu faydalar karşılığında ne kadar az ücretlendirirseniz, değer teklifiniz de o kadar iyi olur.

İşletmeniz, çevikliği sağlayan teknolojiye adapte olarak, çevikliği ve dijital dönüşümü benimseme yoluyla daha iyi bir değer teklifi sunabilir. Basitçe söylemek gerekirse, doğru ERP sistemi müşterilerinize yüksek kaliteli teklifler sunma kapasitenizi arttırır (ve daha hızlı çalışır); pazar ve müşteri beklentileri geliştikçe işletmenizin gerekli değişiklikleri hızla hayata geçirmesini sağlayan ancak ve ancak çevik bir platform olacaktır.

Uyum sağlama ihtiyacınız açıktır ancak değişikliğin yönü, bulunduğunuz sektör segmenti (bazıları diğerlerinden daha hızlı ve farklı yönlerde hareket eder), müşterilerinizin beklentileri ve 3D baskıdan IoT’ye uzanan yeni teknolojiler tarafından yaratılan imkanlar gibi birçok faktöre bağlıdır. Eğer hazırlıksız yakalanırsanız, rakiplerinizden hızla geride kalırsınız.

Farklı Üreticiler, Farklı Çevik Olma Yoları

Orta ölçekli üreticileri en çok hangi dijital teknolojiler etkiliyor ve bu teknolojiler değer teklifine nasıl tesir ediyor? Bu büyük bir soru. Ve bu sorunun her duruma uyan bir cevabı yok. İmalat firmaları farklı pazar segmentlerinde ve birçok boyutta, fiyat, kişiselleştirilmiş hizmet, ürün yeniliği, verimlilik ve daha fazlası üzerinde değer yaratmanın yollarını bulmak için rekabet etmektedir.

Örneğin; siparişe özel üretim yapan bir üretici kişiselleştirilmiş hizmete daha fazla önem veriyorken, otomotiv parçaları üreticisi üretim süreçlerinin etkinliğine öncelik verebilir.

Peki, bütün segmentler için geçerli olan nedir? Yeni teknolojileri yeterince hızlı sahiplenmeyen, geleneksel iş yapış yöntemlerine sıkışıp kalan ya da yatırım için doğru teknolojileri seçmeyen işletmeler başarısız olur. Ve bu başarısızlık, bugünün hızlı tempolu ve affetmeyen iş ortamında hızla açığa çıkacaktır. Müşterileriniz neredeyse sınırız bilgiye erişime ve bununla birlikte oldukça fazla tercih seçeneğine sahipler. Aynı zamanda da, sürekli olarak en iyi değer teklifini aramaktalar. Eğer onlara gerçekten iyi bir teklif sunmazsanız, başka yerlere gitmeleri kaçınılmazdır.

Kısa Bir Örnek: Elektronik Üreticileri

Çevikliğin nerede, nasıl gerekli olduğunu ve doğru ERP’nin bunu nasıl destekleyeceğini anlamak için yalnızca bir imalat alanını, elektronik üreticilerini inceleyelim.

Elektronik üreticilerinin piyasadaki çok sayıda oyuncu ile birlikte, operasyonel mükemmellik, hız ve optimize edilmiş maliyetler sunmaları gerekiyor. Örneğin, üreticilerin neyi, ne kadar ve ne zaman satın almaları gerektiğini tahmin edebilmek için, satınalma ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak anlayabilmeleri gerekmektedir. Eğer çok düşük düzeyde satınalma yaparlarsa, üretim duracaktır. Böyle bir durumda üretimi kaldığı yerden devam ettirebilmek için verecekleri mücadele boyunca da daha fazla harcama yapacaklardır. Eğer çok fazla satınalma yaparlarsa, nakit akışları kuruyacak ve bunun haricinde kullanılmayan parçaların depolanması ve muhafaza edilmesi için yine harcama yapmaya devam edeceklerdir. Doğru ERP’ye sahip olmak, satınalma ihtiyaçları hakkında şeffaflık sunar, aynı zamanda arzı ve talebi en uygun şekilde ayarlayan doğru tahmin imkânı sağlar.

Ürün inovasyonu, elektronik üreticileri için bir diğer kilit noktadır. Önceki abas blog yazılarımızdan birinde durumu “tepeden bir mühendislik değişikliği emri geldiğinde, işletmelerin tekliflerini iyileştirmeye, operasyonel mükemmelliği devam ettirmeye veya keşfettikleri sorunların üstesinden gelinmesine uyum sağlamaları gerekir” şeklinde açıkladık. Bu durum, çevikliği ve iyi bir versiyon kontrolünü, dolayısıyla, tarihsel dokümantasyona, gerçek zamanlı kesintisiz işbirliğine ve daha fazlasına kolay erişimi sağlayan bir ERP gerektirir. Ancak abas ERP gibi Üretim Planlama ve Kontrol ile CAD entegrasyonu gibi fonksiyonları içeren bir ERP sistemi, elektronik üreticilerinin yeni gereksinimler karşısında çevikliği sağlamak için ihtiyaç duydukları platform olabilir.

Çeviklik ve Değer Teklifi Nasıl Birbirine Bağlanır

Değer teklifiniz müşterilerinizin ne aldığıdır ve müşterileriniz bunu teslim etmek için iç süreçlerinizden ve sistemlerinizden nasıl etkilendiğiniz konusunu hiç umursamazlar. Ancak, müşterilerinizin istediği değer teklifini sunabilmek için çalışanlarınızı, süreçlerinizi ve sistemlerinizi çevik ve dinamik bir şekilde hizalamanız gerekir. Çünkü amacınız, sürekli hareket halindeki bir hedef gibi olan müşteri/pazar taleplerini on ikiden vurmaktır. Çevikliği “nasıl”, değer teklifini ise “ne” (sonuç) olarak düşünün.

İşletme Sözlüğü “örgütsel çevikliği” “bir şirketin pazardaki değişimlere istinaden hızlı bir şekilde değişme ya da uyum sağlama kabiliyeti…” olarak tanımlıyor ve çevikliğin bir şirketin, yeni rakiplerin ortaya çıkmasına, yeni teknolojilerin geliştirilmesine veya genel piyasa koşullarındaki ani değişimlere başarıyla tepki vermesine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Çevikliğin geliştirilmesi, abas ERP gibi sistemlere yapılan yatırımları gerektirir ve müşteriniz için daha iyi bir değer teklifini sunmanıza öncülük eder.

abas Bulut ERP Çevikliği Destekler

Bir Olimpiyat haltercisi güçlü olabilir, ancak çevik değildir. Oysa bir üretici olarak sizin hem güce, hem de çevikliğe sahip olmanız gerekmektedir. Bulut ERP’nin, sizi nasıl daha güçlü hale getirebileceğine ve değer teklifinizi desteklemede ne denli çevik olduğuna bir göz atalım:

Daha az donanım altyapısı maliyetin düşmesini sağlar. Kaynaklar tesis dışında olduğu ve SaaS/abonelik modeline dayanarak yalnızca ihtiyacınız olanı kullandığınız için pahalı donanım yatırımı yapmanız gerekmez. İhtiyaçlarınıza göre ölçeklendirir ve kullandığınız kadarını ödersiniz. Bunun yerine dikkatinizi ve nakit akışınızı büyüyen çekirdek işinize odaklayabilirsiniz.
Her yerde, her zaman ve her cihazdan kullanım. Bulut ERP ile kullanıcılar telefonlarından, tabletlerinden ya da laptoplarından istedikleri zaman ve birden fazla lokasyondan (sahadan, satış görüşmesi sırasında, yoldayken ve hatta kafeden ya da oturma odasından) ihtiyaçlarına güvenli bir şekilde erişebilirler. Tıpkı müşterileriniz gibi sizler de her zaman çevrimiçi, erişilebilir ve yapmanız gerekenleri yapmaya hazırsınız.

Uzmanlar tarafından yönetilen daha kolay sistem güncellemeleri. Bulut tabanlı ERP, sistemi sürekli olarak izleyen ve geliştiren uzmanlar tarafından uzaktan idame ettirilir. Bir sonraki büyük teknolojik/yazılım değişikliğine uyum sağlama konusunda endişelenmeniz gerekmez, çünkü bu sizin için yapılır. Böylece, çekirdek işletme işlevlerine odaklanmanıza ve değer tekliflerini geliştirmenize olanak sağlanmış olur.

Yukarıda açıklanan üç faktör ve daha fazlası bir Bulut ERP Çözümü seçmenin bu tek ve en önemli sebebine eklenir: Bulut ERP hızlı hareket eden bir pazar içerisinde her segmentten üreticinin daha çevik olmasını sağlar. Bu, rekabet avantajı getirdiği gibi müşterilerinizin de daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak bir değer teklifi sunmanıza olanak tanır.

Daha fazla bilgi edinmek için “7 Adımda Doğru ERP Sisteminin Seçimi” konusundaki çalışmayı indirebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için abas ile  iletişime geçerek bir demo planlayabilirsiniz.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.