EDI

ERP sistemi şirketlere özgün, merkezi bir veritabanı oluşturur. Burası, tüm departmanlardan gelen önemli iş süreçlerinin bir araya geldiği yerdir. Bu veritabanı, müşteriler veya tedarikçilerin önemli bilgileri paylaşabilmeleri için EDI (Elektronik Veri Değişimi) kullanır.

EDI

Örneğin, bir müşteri, üreticiye ERP sistemi üzerinden sipariş kaydedip gönderebilir. Sistem, siparişin üretimine başlanması için verileri otomatik olarak üretim ve satınalma departmanına iletir. EDI bir adım daha ileri gidip siparişi, sadece satın alma noktasına değil, aynı zamanda hızlı ve hatasız bir şekilde doğrudan tedarikçiye de iletir. Bu durum, tedarikçinin üretim için gerekli öncelikli malzemeleri doğrudan üreticiye teslim etmesini sağlar.

EDI’nin faydaları arasında manuel veri girişini ortadan kaldırmak, sevkiyat ve faturalama hatalarını azaltmak ve iş ortakları ile veri alışverişini hızlandırmak yer alır.

EDI’nin ERP’ye Entegrasyonu Hangi Sektörler İçin Uygundur?

EDI yazılımı özellikle otomotiv endüstrisinde ve aynı zamanda ticarette de yaygın olarak kullanılır. EDI, sayısız telefon görüşmelerini, kağıt faturaları, faksları ve e-postaları içeren manuel süreçlere olan gereksinimi azaltır. Sonuç ise; daha hızlı geri dönüş süreleri, daha az hata ve personelin daha yüksek verimliliği şeklindedir. EDI, verilerin elektronik ortamda saklanması ve işlenmesiyle, kağıt belgelerin düzenlenmesi, sınıflandırılması ve dağıtılması gibi işlem maliyetlerini azaltır. Elektronik iletişimin faydaları arasında manuel veri girişini ortadan kaldırmak, gönderim ve faturalama hatalarını azaltmak gibi unsurların yanı sıra, tarafların kendi kurumsal yönetim sistemlerine veri alıp vermelerini hızlandırmak da bulunmaktadır.

Ek olarak, özellikle otomotiv endüstrisinde üretim planları bazen değişmektedir. Sonuç olarak, ana üreticiler, tedarikçilerin esnekliğine güvenebilmelidir. Yalnızca sorunsuz iletişim ile müşteriler ve tedarikçiler arasındaki projeleri koordine etmek mümkündür.

EDI yazılımı daha çok ana sanayi tedarikçileri için mutlak bir zorunluluktur:

Uluslararası firmalar genellikle dünya çapında bir tedarikçi ve müşteri ağına sahiptir. Tedarikçileri ile iletişim çabası bu doğrultuda yüksektir.
EDI standardı uluslararasıdır, böylece dünya çapında genişleme gereksinimini karşılayabilir.
Firmalar, gelen siparişleri otomatik olarak tedarikçilere iletebilir. Örneğin bir tedarikçinin üretiminde sorunlar olsa bile, bu bilgiler doğrudan iletilebilir ve uygun önlemler alınabilir.

EDI kullanıcıları kimlerdir?

Asıl soru “EDI kullanıcıları kimler değildir?” olmalı.  Elbette, yazılımı mevcut altyapıya entegre etmek, EDI geliştiricisinin ve şirket içi BT departmanının işidir. Ancak, pratik olarak tüm süreç katılımcıları bundan etkilenir:

Şirket içi departmanlar

Kural olarak, firmadaki tüm departmanlar ERP sistemine veri girişi sağlar. EDI, bilgi aktarımı için bu mevcut veritabanını kullanır. Çalışanların artık verileri manuel olarak incelemesi ve paylaşması gerekmediğinden, satın alma için faydalar sağlar. Bu durum, hatalara karşı duyarlılığı azaltır, verimliliği arttırır ve zamandan tasarruf sağlar.

Müşteriler

Günümüzde müşteriler yalnızca yüksek kaliteli ürünler almakla kalmaz, aynı zamanda mümkün olan en hızlı teslimatları isterler. EDI sayesinde, hem müşteri hem de üretici için iletişim maliyetleri azalır, bu da teslimat süresinin daha hızlı olmasını sağlar.

Tedarikçiler

Tedarikçiler, üretici tarafından daha karmaşık gereksinimlerle karşı karşıya kalmaktadır. Ek olarak, değişen sipariş teslimatının planlanmasının yanı sıra hızlı teslimat yapmaları da gerekir. Burada da EDI, iş ortakları arasında daha verimli iletişim kurulmasını ve gerekli bilgilerin sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlar.

EDI (Elektronik Veri Değişimi) hakkında web sitemiz üzerinden daha fazla bilgi edinin veya bugün hemen bir abas temsilcisine ulaşın.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4ooo′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.