ERP, elektronik üreticilerine en çok operasyonel mükemmellik, güvenlik, hız ve optimize edilmiş maliyetlerde fayda sağlar.

Bu faktörler, yeni teknolojiler geliştirdikleri, talepleri tam anlamıyla karşıladıkları ve birçok tedarikçi/taşeronla birlikte iş yürüttükleri sürece elektronik ve parça imalatçılarının gözünden düşmeyecektir.

Ancak elektronik üreticilerinin her tüketici veya sanayi eğilimi sonrasında, kendileri için en önemli unsurların neler olduğunu tekrar değerlendirmeleri esastır. Bununla birlikte, elektronik üreticileri için doğru bir ERP sisteminin, en iyi uygulamalarla ve şirketlerin bireysel değerlerine uygun olarak bir enstitü haline gelmelerinde ve düzen oturtmalarında temel olarak hareket edeceğine inanıyoruz.

İşte, elektronik üreticileri için olmazsa olmaz fonksiyonlarımızın bulunduğu liste:

1. Satış tahminleme ile satınalma gücü

Elektronik üreticileri satışlarını daha iyi anladıkları zaman, üretim ve satınalma konusunda da daha akıllıca kararlar alacaklardır. Her şey birbirine bağlıdır, ancak bütün süreçler; doğru ve uygulanabilir satış tahminiyle başlar.

Kaynaklar yetersiz ise, ekipler eksik parçaları tamamlayana kadar üretim durur. Kaynaklar haddinden fazla ise, nakit akışında gereksiz artışlar meydana gelir. Sadece doğru ERP sistemi üreticilerin, satış rakamlarından parça miktarlarını tahmin edebilmelerine ve fiyat indirimlerinden daha sık yararlanabilmelerine olanak tanır.

2. Tamamen şeffaf envanter yönetimi

Elektronik imalatı endüstrisindeki, hızlı montajlardan geçen yüksek miktardaki küçük parçaların yönetilmesi ile ilgili sorunları anlayabilmek için uzman olmanız gerekmez. Daha önce de belirtildiği gibi, gerçek zamanlı talebe ve devir hızına dayalı akıllı tedarik uygulamalarını destekleyen bir ERP sistemi uzun vadede maliyet tasarrufu sağlayacak ve aşırı yüklenme ya da eksikliklerle bağlantılı riskleri azaltacaktır.

Avantajlar, envanter yönetimi kabiliyetlerine tahminleme için yeni özellikler eklenmesi ile artarak devam eder. ERP’ler hassas elektronik bileşenlerini süreç görünürlüğüyle korur. Kullanıcılar, parçaların nasıl düzenlendiğini ve her bir transferin gerekçesini bilirler ve böylece tesisteki fazla stok miktarını sınırlayarak envanter yönetimi kaynaklarını verimli bir şekilde kullanırlar. Daha küçük hacimler, parçaların zarar görme ihtimalinin de daha az olması demektir.

Prototip oluşturma süreci için de faydaları göz önünde bulundurun. Bir prototip içine yerleştirilen parçalar kötü stok yönetimi nedeniyle hasar gördüyse, bu numunenin tam teşekküllü bir ürüne dönüşme ihtimali nedir? Üç durumda da ERP destekli envanter işlemleri elektronik üreticilerinin kendilerini en çok etkileyen parçalara yönelik riskleri azaltmalarına yardımcı olur.

Elektronik tesisiniz hak ettiğini mi alıyor yoksa haksızlığa mı uğruyor? Gelişmiş lot yönetimi ile bunu öğrenin.

3. Taklitlerden ve hatalardan korunma

Elektronik tedarik zincirindeki karmaşıklıkların birçok nedeni vardır: Hızlı gelişim döngüleri için yüksek tüketici talebi, çoklu tedarikçiler arasındaki risk çeşitliliğinin değeri, uluslararası ekonomiler üzerindeki jeopolitik etki…

Elektronik endüstrisi dünya genelinde tedarikçi ve satış kanallarının güvenilirliğini yönetmeye çalışırken, ne yazık ki birçok fikri mülkiyet hırsızlığına ve sahteciliğe yenik düşmektedir. The New York Times’a göre, IP hırsızlığı ABD ekonomisine yılda yaklaşık 600 milyar Dolara mal oluyor.

Web tabanlı tedarikçi portalları sunan kapsamlı ERP çözümleri, tedarik zincirleri boyunca sahte parçaların ilerlemesini önleyecek savunma kalkanı görevini görür. Bu sistemlerde, orijinal ürün üreticileri mevcut düzenlemelere dayalı olarak onay listeleri oluşturabilir ve gerekli uyumluluk belgelerini arayüze doğrudan dahil edebilir. Kanunlar ve standartlar dahili veya harici olarak değiştikçe, üreticiler gereksinimleri güncelleyebilir, uygunlukları garanti altına alabilir ve zamana ayak uydurmayı seçmeyen tedarikçilerle yollarını ayırabilir.

Daha da ötesi, entegre lot kontrolü yönetimine sahip ERP sistemleri, elektronik üreticilerinin bileşenleri tedarik zinciri boyunca daha ayrıntılı olarak izlemesine olanak tanır. Eğer taklit veya kusurlu parçalar ile ilgili kanıtlar ortaya çıkarsa, ekipler geriye doğru izleme ile hızlıca partilere kadar indirgeyebilir ve daha sonra sorunların nereden kaynaklandığını araştırıp, hangi dağıtım kanallarına benzer şekilde mallar gönderdiklerini de tespit edebilir. Elektronik üreticilerinin ne kadar fazla bileşeni yönettikleri ve stoklarını ne sıklıkta devrettikleri göz önüne alındığında, ERP ile entegre lot yönetimi hem yasal uyumluluk, hem de marka imajı için bir nimettir.

4. Versiyon/revizyon kontrolü

İnovasyon hızı hakkında hiçbir endüstri elektronik imalatı kadar fazla bilgiye sahip değildir. Tepeden bir mühendislik değişikliği emri geldiğinde işletmeler; tekliflerini iyileştirmeye, operasyonel mükemmelliğin devamını sağlamaya veya buldukları sorunları gidermeye adapte olmalıdır.

Versiyon ya da revizyon kontrolü; en güncel üretim reçetelerinin, mevcut ürün özelliklerinin ve her ikisinin de geçmişteki tekrarlarının canlı bir kaydının yaratılmasıdır. Ancak, bir elektronik üreticisinin versiyonlamayı nasıl kullandığı, süreçten nihai olarak neyi alacağını belirler. İyi bir versiyon kontrolü, tarihsel dokümantasyona kolay erişim, gerçek zamanlı kesintisiz iş birliği ve karışıklık durumunda doğru strateji için bir platform gerektirir. Kapsamlı ürün yaşam döngüsü yönetimine ihtiyaç duyan seri elektronik üreticileri için, Üretim Planlama ve Kontrol ile CAD entegrasyonuna sahip bir ERP sistemi aranan platform olabilir.

Ek olarak, siparişe özel ürünler sunan üreticiler, abas ERP gibi üçüncü parti konfigürasyon yazılımlarıyla uçtan uca entegre olabilen bir ERP sistemine ihtiyaç duyacak ve faturadan Malzeme Listesi’ne kadar herhangi bir şeyin üretiminin otomatikleştirilmesini isteyeceklerdir.

abas’ın native ve bulut ERP ürünleri bu temel işlevleri ve daha fazlasını sunar. Daha fazla bilgi için, Elektronik sektöründe lot takibi: abas ERP ile kaliteyi ve maliyetleri kontrol altına alın başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.