Günümüz dijital devrimi, küresel endüstri sektörünün özellikle de makine imalatçılarının, ürettikleri ekipmanlar için elde etmeye çalıştığı teknolojidir. Dünya çapındaki endüstriyel iş dünyası büyüyeceğinden dolayı; işletmeler, rekabet yarışına devam edebilmek için yetenekli, etkili kaynaklara ihtiyaç duyacaklardır.

Endüstriyel makine büyük veri-2-600-

 

Karşılığında büyük ödülü almak için yüksek potansiyel olmakla birlikte, risk de o denli büyüktür. Endüstriyel makineciler Endüstri 4.0’ın gereklerini karşılamak için inovatif olmadıkça, bel bağladıkları büyük veri kümelerini daha da genişleterek, operasyonlarının ilerde daha karmaşık hale gelmesine neden olacaklardır. Durumun farkında olanlar olduğu kadar bilgi güdümlü sektörlerde olduğu gibi amaçsızca kitlesel veri kümeleri toplayanlar da var.  Farkında olanlar ise derin kuyunun üstünü zincirleyip, bilgi selini durdurmaya çalışıyorlar.

Endüstriyel makineciler Endüstri 4.0’ın gereklerini karşılayabilmek için inovatif olmadıkça, bel bağladıkları büyük veri kümelerini daha da genişleterek, operasyonlarının ilerde daha karmaşık hale gelmesine neden olacaklardır.

Makine imalatçıları, yani halihazırda yaşanan küresel endüstri devriminin ateşleme bujileri, dahili süreçlerde bu verinin öneminin farkına varmalı ve duyarlı davranarak, tereddüt etmeden kullanmayı öğrenmelidir. İşte bu yüzden; eğer başarmak istiyorsanız, şu kritik sorunun cevabına ihtiyacınız var: En önemli veri nedir?

Dünya ekonomisini basit şekliyle tek parça halinde algılamak

Endüstrinin küreselleşmesi, tüm ülkeler, şirketler, ticari mallar arasında kurulmuş farklı bağlantılarla başladığında, akıllarda pek çok pürüz bıraktı. Ve endüstriyel makine imalatçıları, maalesef bu engin satranç oyununda ustalaşamadılar.

Endüstriyel makine büyük veri-1-600

Veri; endüstriyel makine imalatçılarının bin hamle ilerisini görmelerine yardım etmelidir.

Amerikan dolarının direnci ve Çin’in ekonomik yavaşlaması yüzünden bu iki büyük saha oyuncusu belirsizliğe sürüklenmekte ve pazar payını, Avrupa ve Asya-Pasifik güçlerine bırakmaktadır. Ayrıca, bakır ve hurda gibi malzemeler için emtia fiyatları düşük seviyelerde seyretmekle birlikte, bir çırpıda dikey dalgalanmalara da yatkındır. Makine imalatçıları malzeme maliyetlerine, gümrük tarifelerine, ani iş bırakmalara karşı kabiliyetlerini, kapasitelerini sıcağı sıcağına ölçmeli, tartmalı ve gerektiğinde karşı hamle yapabilmelidir. Dahası, bunu yapmak için harcanan çaba ne kadar az olursa, o kadar iyi olur. Göreceğimiz üzere, bu sadece söz konusu endüstri için değil, tüm önemli pazarlar için çok önemlidir.

Piyasalardaki iniş çıkışlarda bulunmaz fırsatlar yakalamak

Makine imalatının varlığı birçok sektörde yoğun bir şekilde yayılmış olduğundan, bu alanları etkileyen piyasa koşullarını göz ardı etmek hiç de akıllıca değildir. Bununla birlikte, daha da yanlış olan şey ise, bu niş sanayi ekonomilerinden doğru ve mantıklı iş zekası için bir strateji olmadan veri çekmektir.

Örneğin mısır, buğday gibi zayıf ekonomik aktivitesi olan mallar, dünya çapında tarımsal ticarette yeni büyük ölçekli ekipmanlara yapılan sermaye yatırımlarının yeniden düşünülmesine neden olabilir. Öte yandan enerji ve inşaat yeniden doğacak,  kendi üretim ve hizmetlerini karşılamak için daha fazla makine ihtiyacı duyacaklardır. Her iki durumda da işlemeye uygun veri endüstriyel makine imalatçılarına aksaklıklar en önemli dikey çizgileri boyunca gerçekleşecek şekilde olsa bile ileriyi görme, planlama ve gidişatı değiştirme imkânı sağlar.

Makine imalatçıları için ortalama gelir 2016 yılında yaklaşık yüzde 13 oranında düştü.

Bu çevikliğin değeri, sektör ne olursa olsun modern imalatta hafife alınamaz. Euler Hermez’e göre; makine imalatçılarının ortalama geliri, tüm dünya genelinde yaklaşık %13 oranında düştü. Bu, bir önceki yıl yaşanan düşüşün dört katından daha fazla.

Peki bunun nedeni ne? Önceki yıllarda yapılmış olan aşırı üretim.

Sektör sadece daha güçlü veri yönetimi yoluyla gelişmiş tahmin yeteneklerinden yoksun kalmasaydı, belki de bu önemli düşüş kısmen önlenebilirdi.

Daha akıllı ürünlerin karmaşık maliyetlerinin idaresinde sürekli iyileştirme

Bir fiil makinelerin içerisine nüfuz eden teknolojiden bahsetmeden endüstriyel makine imalatındaki veriler hakkında nasıl tam bir tartışma yapabilir ki?

Endüstriyel makine uzmanları, varlıkları bir zamanlar son kullanıcı tarafından yapılan kalite kontrol denetimleri, güvenlik raporlaması, analitik, yetersizlik veya arıza bildirimi vb. gibi uygulamalar ve veri yönetimi süreçlerinin otomatik sürümleriyle donatmakla yükümlüdür. Bir hidrolik pres, bir presten fazlası değildir ama bir akıllı makine operatörlere performansla ilgili bilgileri sürekli aktarmaya muktedirdir.

Modern makine kullanıcısının beklentileri gün geçtikçe artmaya devam ederken, endüstriyel makine imalatçıları bu beklentileri karşılamak ve bunu da uygun bir maliyetle yapmak için ürünlerini tekrar tekrar şekillendirecekler. Sonuçta müşteri taleplerinin araştırılması da ucuz bir şey değildir. Ne araştırma-geliştirme yapmak, ne de nitelikli iş gücüne bağlı büyüme, yerinde eğitim tarafından sollanıp geride bırakılır. Üretim sektöründe süper güç olmak için teknolojik dönüşüme ihtiyaç duyan endüstriyel makine imalatçıları, 21. yüzyılda işbirliği için ya güçlü kaynaklar geliştirecek ya da gelecek bu üreticilere pahalıya patlayacak.

Uçtan uca bir kurumsal kaynak planlama yazılımı bu kaynakların temelini oluşturur.

abas ERP’nin sizin gibi endüstriyel makina üreticilerine sunduklarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için endüstri sayfamızı ziyaret edin, sunduğumuz ürünlere bir göz atın veya bugün bir abas ERP satış danışmanıyla konuşun.