İşletmenizle uyumlu olacak kurumsal kaynak planlama yazılımını keşfetmekten daha önemli olan şey nedir? Tabii ki, sizi o ERP sistemine yönlendiren doğru soruları sormak.

abas finans uzmanı Brad Strathe ile görüştük ve endüstriyel makina imalatçılarının işletmelerine en uygun yazılımı ararken muhtemel ERP tedarikçilerine sormaları gereken soruları konuştuk.

1. Bu ERP sistemi siparişe özel üretim yapılan ortamlarda çalışacak mı?

Endüstriyel makine imalatı, bir seri üretim endüstrisi değildir. Her sipariş müşterinin özel isteklerine göre tasarlanabilir. Bu nedenle, üreticilerin gerektiğinde konfigürasyonları ayarlayabilmek ve talep varyansı için önceden plan yapabilmek için esnekliğe sahip olması gerekir.

Brad, “Siparişe özel olarak çalışılan bir ortamda; işimi yönlendiren değişken talebi yönetebilme ve görüntüleyebilme imkânı sunarken, genel giderleri de düşük tutmamı sağlayan bir ERP sistemine ihtiyacım var.”

2. Ayrıntılı veya özet maliyet tahminleri sağlayabilir mi?

Büyük, karmaşık yapılar birkaç farklı iş emrinden ya da ayrı satış siparişlerinden ve tekliflerden oluşabilir. Bir projeyi bu şekilde bölümlendirmek üreticilere daha fazla derinlik ve ayrıntı kazandırır. Ancak paydaşlar bir projenin toplam maliyetini tahmin etmeye çalıştıklarında konuları kolayca karıştırabilirler.

Doğru ERP sistemi toplam maliyetlerin kesin ve anlık olarak yaratılabilmesi için işçilik, malzeme ve yardımcı hizmetler ile ilgili verilerden yararlanacaktır. Bununla birlikte, kullanıcılar bir projenin belirli bölümlerinin yapılandırma gereksinimlerini araştırmayı hala isteyeceklerdir; dolayısıyla ERP yazılımı bir görünürlük türünü diğeri için feda etmemelidir.

3. Verileri paylaşıyor ve entegre ediyor mu?

Harici ortaklarla iletişim, verimli ve özel bir yapının ayrılmaz parçasıdır. Müşteriler ve tedarikçiler, üreticiden bilgi bekledikleri kadar, kendileri de bunun karşılığında bilgi akışına katkıda bulunmalıdır. En iyi ERP sistemleri, müşteri ve tedarikçi portalları aracılığıyla karşılıklı özveriye dayanan iş birliği ilişkisini pekiştirir ve kolaylaştırır.

Brad, “Örneğin, bir sürü e-posta zincirine sahip olmaktansa, müşteriler izin seviyelerine göre müşteri portalına giriş yapabilirler. Bu portal üzerinden ürünlerinin zamanında ve maliyet açısından etkin bir şekilde tamamlanabilmesi için gereken bilgileri ve çizimleri üreticilerle paylaşabilirler. Üreticiler de bunun karşılığında, müşterinin siparişinin durumu ve belirli satır öğelerinin tahmini tamamlanma tarihleri hakkında bilgi sağlayabilir.

Eğer üreticiler malzeme tedarik eder veya üçüncü parti hizmetler alırsa, bu tedarikçiler teklif çağrılarına yanıt vermek ve teklifler hakkında müzakere etmek için için web üzerinden erişilebilen tedarikçi portallarını kullanabilirler. Bu portallarda derlenen veriler, kayıtların kolay tutulması ve kullanılması için entegre ERP sistemlerini otomatik olarak besler.

4. İşgücümü akıllıca programlayabilir miyim?

Endüstriyel makina imalatı gibi talep dalgalanmalarının ve akışının olduğu bir sektörde, proaktif işgücü yönetimi işletmeleri ciddi operasyon giderlerinden kurtarabilir. Özellikle de bu şirketler, ERP sistemlerine sorunsuz bir şekilde entegre olan Fırsat/Teklif Hunisi Bilgi Sistemi aracılığı ile yaklaşan taleplerinin görünürlüğünü sağlayabilirlerse.

Brad, “Diyelim ki ben bir endüstriyel makine üreticisiyim ve yaklaşan işler arasında birden fazla müşterimin siparişi bulunmakta. Bu hafta 80, önümüzdeki hafta ise 20 saatlik çalışma süresi gerek. Bu talebin öngörülebilmesi, geleceğe yönelik bir bakış oluşturulabilmesi ve çizelgelemenin kusursuzlaştırılabilmesi için bir İleri Planlama ve Çizelgeleme aracına ihtiyacım var.”

5. Bu global bir ERP sistemi mi?

İmalattaki rekabet üreticileri kendi sınırlarını aşmaya zorluyorken, globalleşmiş tedarik zincirlerinin ya da dünyanın dört bir tarafındaki değerli müşteri merkezlerinin önünde hiçbir şey durmamalıdır. Buna ERP sistemleri de dahildir.

Bunun yerine, ERP sistemi çoklu lokasyonda operasyonlar yürüten üreticilere yardımcı olmalı ve güçlü uluslararası ticareti destekleyen sorunsuz süreçler geliştirmelidir. Temel düzeyde kullanıcılar, müşteri veya tedarikçi portalları aracılığıyla ERP arayüzünü kendi tercih ettikleri dillerde ve hesaplarını yerli para birimlerinde (yalnızca dahili olarak değil aynı zamanda harici olarak da) görüntüleyebilmek üzere değiştirebilmelidir.

Dahası, hiçbir çoklu lokasyon özelliğine sahip ERP sistemi, herhangi bir bulut işlevselliği olmadan (tamamıyla SaaS sağlayarak veya bir hibrit bulut/native sistem aracılığıyla olmak üzere) tamamlanmış sayılmaz. Bulut ERP’nin topla ve dağıt üretim operasyonlarını nasıl bağlı tuttuğu konusunda daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

6. Prosesleri standardize etmeme olanak sağlayacak mı?

Kompleks ürünler, yalın üretim uygulamalarını ve üretimde yer alan kalite kontrol süreçlerini gerektirir. ERP sisteminin bir hayli düzenlenmiş bu operasyonları desteklemesi gerektiğinden bahsetmiyoruz bile.

Endüstriyel makina imalatçıları için önemli bir ERP modülü olan İş Süreçleri Yönetimi (BPM); iş akışlarını görselleştirir, çalışanları standart çalışma talimatlarıyla yönlendirir ve adım adım dokümante eder; böylece hiçbir önemli ayrıntı atlanmaz. BPM, üreticilerin ISO gereksinimlerine uymalarına yardımcı olmak için yeterince ayrıntılı olmalı, ancak sürekli iyileştirme felsefesini destekleyen basit değişiklikleri yapmaya yetecek kadar da sezgisel olmalıdır.

7. CAD ile entegre olacak mı?

İmalat ve tasarım mühendisleri, ERP yazılımının CAD programlarıyla iş birliği yapmasından memnun olurlar ve işin aslında ERP yazılım geliştiricileri de bundan memnun olur. Peki ya neden? Çünkü ERP ve CAD aynı dili konuştuğunda, insanlar hesap çizelgelerine veri aktarmak ve hesaplanmamış yapı malzemeleri üzerine yoğunlaşmak için daha az zaman harcarlar. Daha da önemlisi, satış siparişleri düzgün bir CAD entegrasyonu ile planlamadan imalat zeminine çok daha hızlı geçer.

Brad, “Siparişe özel olarak çalışılan bir ortamda, genellikle her müşterinin siparişi için benzersiz çizimler yaparsınız. Bu noktada, CAD çizimlerini doğrudan ERP sistemine bağlama yeteneği büyük bir zaman tasarrufu sağlar ve veri girişi hatalarını da ortadan kaldırır.”

Tesisinizde SolidWorks, Autodesk Inventor veya başka bir CAD sistemini mi kullanılıyor? Öyleyse, bu süreçleri iyi yürütemeyecek bir ERP sistemine yatırım yaparak geride kalmayın.

8. Servis ve onarım ekiplerimi güçlendirecek mi?

Üreticiler ekipmanlarına ciddi yatırımlar yapıyorlar, ancak birçoğu ürün yaşam döngüsü boyunca müşterilerine eşit derecede hizmet vermeyi atlıyor. Sağlam bir servis/onarım modülü ile donatılmış bir ERP sistemi, bakım taleplerini planlarken ve kolaylaştırırken, garantileri takip etmek için de bir merkez görevi görebilir. Mobil ERP uygulamasının işlevselliği ile, kullanıcılar yazılımlarını servis işlemlerinin gerçekleştiği her yerde onlarla birlikte seyahat halindeki bir servis işleme aracı olarak kullanabilirler.

Bu sekiz sorunun cevabı, üreticileri operasyonları için en uygun ERP sistemine yönlendirecektir. Ek bilgi ve diğer soruların cevapları için SSS sayfasınıı ziyaret edebilir veya  bir abas temsilcisiyle irtibata geçebilirsiniz.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.