abas ERP endüstriyel imalat sanayisine, üretimde az rastlanır, özgün sorunları çözmede önemli rol oynayan özellikler sunar. Bu yazımız da, üç spesifik abas ERP özelliğine genel bir bakış niteliğinde olup, endüstriyel üreticilerin bu özelliklerden nasıl faydalanacaklarını açıklamaktadır.

Endüstriyel-abas-gorsel-600

Ana Üretim Planı

Pek çok üretici ve tedarik zincirinde yer alan firma, müşteri talep tahminlerine göre geliştirilen üretim stratejisi ve stoğa üretim kararları ile yönlendirilir. Üretimin başından sonuna kadar, bir üreticinin sevkiyattan önce dikkate alması gereken pek çok nokta vardır. Müşterilerin bireysel talepleri, teslim tarihleri, lot büyüklükleri, dağıtım kanalları gibi unsurların hepsi stokta karmaşaya yol açabilecek durumlardır. Duruş süresini bertaraf ederken üretimi en üst düzeye çıkarmak için imalat alanını programlayabilmek son derece karmaşık olabilir.

abas ERP’nin, Ana Üretim Planı (MPS) aracı, üreticilere ihtiyaçları için dinamik bir değer hesaplama olanağı sağlar ve kullanıcılara, en iyi üretim ortamı için gerekli tüm bilgiyi sunar.

abas Lojistik Danışmanı Basil Shah: “Kullanıcılar, üretimin planlanan teslimat tarihlerini karşıladığından emin olmak için kaynak kullanılabilirliğini ve çakışmaları hızla belirleyebilirler.” dedi ve ekledi: “Aynı zamanda, onlara üretim ortamını yönetmek, planlamak ve kontrol etmek için gerekli bilgileri veren detaylı raporlara erişebilirler.”

MPS ayrıca, kullanıcılara satış siparişi seviyesinde büyük bir görünürlük kazandırır. Kullanıcılar, güncel satış siparişlerine, tahminlere ve bağımlı taleplere bağlı olarak bir ürün kaleminin mevcut, talep edilen, temin edilen ve emniyet stoğu miktarlarını kolayca görüntüleyebilirler.

Shah; “Satış siparişi seviyesindeki bu kontrol, oldukça güçlüdür ve üretim yapan müşterilerimizin çok daha fazla talep gösterdiği bir araçtır. Ayrıca abas ERP’nin esnek yapısı, bu aracı müşterilerimizin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlamamızı sağlamaktadır.”

abas ERP Konfigüratörü

Endüstriyel üretimin ayırt edici özelliklerinden birisi, birçok ürünün siparişe göre yapılandırılmış olmasıdır. Müşteriler, önceden var olan bir ürün kataloğundan seçim yapabilir ve kendi özel gereksinimlerine bire bir uyacak bazı özellikleri ve opsiyonları seçebilirler. Bu, üreticilere müşterinin talebini karşılama, düşük maliyetli rakiplerin üstesinden gelme ve müşterileri ile uzun vadeli bir ilişki kurma imkânı sağladığı için çok önemlidir.

Endüstriyel-abas-ecommerce-gorsel-600

Konfigüratör, sipariş doğruluğunu sağlamak için üreticinin e-ticaret platformuyla entegre edilebilir.

Konfigüratör, müşterilere ürünlerinde hangi tasarım özelliklerini istediklerini seçme imkanını verir. Bir müşteri, üreticiyi, ürünü bütünlüğünden ödün verecek bir şekilde üretmeye zorlayan bir tasarım seçerse, bu potansiyel bir tehlikeye sebep olabilir. abas ERP Konfigüratörü, ürün performansı ve üretim tarafındaki kısıtlamalar konusunda mantıklı seçim yapma yönünde kural tabanlı koşullar kullanarak hem müşteriye yol gösterir, hem de gerekli kısımlardaki kontrolün üreticinin elinde olmasını sağlar.

Konfigüratörü endüstriyel üreticiler için bu kadar faydalı kılan bir diğer bileşeni, ister e-ticaret web sitesi üzerinden, ister telefon üzerinden olsun, bir sipariş giriş platformuyla kolayca entegre edilebilmesidir. Bu entegrasyon yalnızca sipariş doğruluğunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi ürün listelemeleri için oluşturulan derlemelerin sürdürülebilirliğini de kolaylaştırır.

Shah:  “Konfigüratörümüzü üreticinin web sitesine entegre edebilme ve üzerinde değişiklik yapma kolaylığı – gücü üreticiye geri verir. Yeni bir ürün ortaya çıkarttıklarında veya mevcut ürünlerini güncellerken teknik kaynaklara güvenmek, üreticinin zincirlerinden kurtulmasını sağlıyor.”dedi ve “Sadece birkaç düğmeye basarak Konfigüratör, web sitesini yeni ürün bilgileriyle güncelleyebilir.” şeklinde ekledi.

Lot Takip ve Kontrolü

Üreticilerin ERP yazılımı araştırırken, yazılımda olmasını istedikleri en önemli özelliklerden biri, lot ve seri numarası kontrolü yeteneğidir. Lot, aynı özelliklere sahip bileşen ya da alt ürün grupları gibi emtianın miktarını ölçer. Kaliteyi, tedarikçiyi, potansiyeli, yaşını veya diğer karakteristiklerini kapsar. Lot kontrolü üreticilere, her bir lota spesifik ürün bilgisi atama ve tüm üretim prosesleri boyunca lotu takip etme olanağı verir.

Bu kontrol, proses endüstrisi (kimya, kozmetik, boya), medikal malzemeler, otomotiv ve havacılık-uzay endüstrisi gibi standartları katı sektörlerde hayati öneme sahiptir. Düzenleyici yönergeler, bu endüstrideki üreticilerin, ürünlerinde mümkün olan en yüksek kaliteyi sağlamak için üretimin her aşamasında yüksek düzeyde izlenebilirliği sürdürmelerini gerektirir. Bu sayede bir geri çağırma durumunda üretici hatalı ürünleri satın alan müşterilerini, bu ürünlerin hangi bileşenlerden oluştuğunu ve bu bileşenlerin de kaynaklarını bilir.

Ancak aynı sıkı düzenlemelere tabi olmayan sektörlerde bile, lot kontrolü, planlamada ve çizelgelemede kullanışlı bir özelliktir çünkü bir üretici, üretimin her aşamasında envanter akışını izleyebilir. Kalite ve maliyet kontrolü tam da burada, birçok endüstriyel üreticinin müşterilerinin en iyiyi en ucuza almak istediği yerde devreye giren faktörlerdir. Her lotu görebilme, üreticilerin nihai ürünün bütünlüğünü sağlamasına yardımcı olur.

Shah: “Çelik imalatı endüstrisinde uzmanlaşmış müşterilerimiz için kaliteyi kontrol etmek, başarılarının temelini oluşturmaktadır. Satınalma faturalarından, envanter hareketlerini görüntülemeye, imalat alanının kontrolünden, satış siparişlerinin tamamlanmasına kadar tüm bunları gerçekleştiren abas ERP yazılım çözümümüz, sadece bu ihtiyaçları karşılamakla kalmaz, ötesine geçer.”

Çoğu ERP sisteminde, lot kontrolü, tüm bu faydaları elde edebilmek için önemli miktarda verinin kullanıcılar tarafından girilmesini gerektirir ve bu da üretim faaliyetlerini yavaşlatabilir. abas ERP, süreçte lotların oluşturulmasını ve eklenmesini kolaylaştırarak bunu aşıyor. abas ERP yazılımının esnekliği ve özelleştirilebilirliği, abas’ın her implementasyonda müşterimizin özel süreçlerine uyarlanmasını sağlar.