ERP HABER – ERP çözümleri firmaların iş süreç yönetiminin önemli bir kısmını kapsamakla beraber, önemli ve gerekli olan bazı kritik noktaları yapıları gereği bünyelerinde barındırmazlar. Standart ERP yazılımlarında bu kapsam Satış, Satın alma, Planlama, Üretim, Depo-Stok yönetimi, Muhasebe, Finans vb. gibi modül veya fonksiyonlar ile sınırlıdır. Ancak, işletmeler için bu sınırlı kapsam artık yeterli gelmemektedir.

ERP çözümleri iş süreçleriniz için yeterli mi?

Artan rekabet ortamında firmaların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz CRM çözümleri, geçmiş verilerini analiz ederek, geleceğe yönelik adımlar atmalarını sağlayan İş Zekası çözümleri, uzun süreli iş süreç takibini gerektiren faaliyet alanlarında proje yönetimi çözümleri, işletmelerin kalbi olan üretim alanlarının anlık takibini sağlayan üretimden veri toplama çözümleri ve müşteri ve tedarikçilerin sisteme dahil edilebildiği, webshop vb. uygulamaların sağlanabildiği web platformları gibi fonksiyonlar da bir çok ERP yazılımının sunmadığı ancak, işletmelerin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu yapılardır.

Firmalar, ERP çözüm sağlayıcılarında bulamadıkları bu ihtiyaçlarını, 3. parti yazılımlar satın alıp mevcut ERP çözümlerine entegre etmeden, ya da satın aldıkları bu 3. parti yazılımları mevcut ERP çözümlerine entegre etmek için ek maliyetlere katlanarak çözme yoluna giderler.

abas Business Suite çözümleri, “Bir ERP sisteminden daha fazlası” mottosuyla tam da bu noktada devreye girerek, firmaların iş akışlarında önemli yer tutan fakat eksik olan süreçleri, gerek standart fonksiyonlarıyla, gerekse hazır entegrasyon alanlarıyla, tek bir yapı üzerinden yürütülmesini sağlar.

ERP Çözümleri içinde yer alan modüller nelerdir?

abas Business Suite çözümleri, standart ERP fonksiyonlarının içerisinde CRM, İş Zekası, Üretimden Anlık Veri Toplama, APS (İleri Planlama Çizelgeleme), Business Apps ve Mobil kullanım gibi fonksiyonları da barındırmaktadır.

–    CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi): abas Business Suite standardında bulunan CRM fonksiyonları sayesinde herhangi bir müşterinizle alakalı 360’lik bir görünüm sağlar. Bu fonksiyon ile anlık olarak ve her yerden müşterilerinizin cari durumlarına, sistem içerisinde bulunan görev, fırsat, teklif, satış siparişi, irsaliye, fatura bilgilerine erişebilir, müşteri risk limitlerini tanımlayabilir ve bu doğrultuda sistem üzerinde kurallar oluşturabilirsiniz.

–    İş Zekası: abas Business Suite pek çok ERP sisteminden farklı olarak, standardında iş zekası çözümlerini de barındırmaktadır. Kullanıcılarınız abas ERP yazılımında günlük işlerini yaparken firmanızın geleceğini kontrol etmeniz için size gerekli olan değerli veriler arka planda oluşur. Entegre iş zekası çözümü ile bu veriler raporlara, değerlendirmelere ve anahtar göstergelere dönüşür ve firma trendleri görsel olarak yöneticilere sunulduğu için gelecek için doğru kararların alınması kolaylaşır.

–    APS (İleri Planlama Çizelgeleme): abas Business Suite çözümlerini diğer birçok ERP yazılımından ayıran en önemli özelliklerden biri de üretim planlama ve çizelgeleme noktasında müşterilerine sağlamış olduğu APS fonksiyonudur. Bu fonksiyon, verilerin sistematik görünümü ve analizi için çeşitli görünüm boyutları sağlamaktadır:

– Kaynak görünümü ile kaynaklarınızı ve/veya tezgahlarınızı planlanan operasyon sırasına göre izleyebilirsiniz. Çakışan kaynaklar kolaylıkla tanımlanıp gereken önlemler alınabilir.

– Sipariş görünümü ile tüm müşteri siparişlerinizi, ikincil ihtiyaçları ve tüm ilgili operasyonları izleyebilirsiniz. Bu sayede sistemde yer alan tüm siparişlerin hızlı ve açık bir şekilde genel fotoğrafını ve birbirleri arasındaki bağımlılıkları görebilirsiniz. Bu bilgileri temel alarak, müşterilerinize çok daha doğru terminler verebilirsiniz.
– Kaynak kuyruğu ile kritik kaynaklarınızı tanımlayabilirsiniz.

– Tezgah doluluğu görünümü ile tezgahların veya iş hücrelerinin güncel çizelgelerini görebilirsiniz. Yazılımda yer alan ek fonksiyonlar sayesinde işlem süreleri, bekleme süreleri, kaynak kullanım oranları ve diğer önemli veriler değerlendirilebilir.

 

abas Business Suite APS Professional modülü aşağıdaki fonksiyonları sağlamaktadır:

– Ayar (hazırlık) süresi optimizasyonu

– Alternatif tezgahların çizelgelenmesi

– Tek bir operasyon için birden fazla kaynağın yüklenebilmesi (Ör: Pres tezgahı ve kalıp)

– İş emri bağımlılıklarının dikkate alınması

– Ayarlanabilen dondurulmuş-bölge ve istenen iş emirlerinin sabitlenmesi.

–    Mobil kullanım: abas Business Suite çözümleri masaüstü ve web uygulamalarına ek olarak, standardında sunduğu mobil fonksiyonları sayesinde, işletim sistemi bağımsız olarak (iOS, Android, Windows Mobile), internete erişebildiğiniz her yerde, browser aracılığı ile satış, satınalma, servis ve üretimden veri toplama süreçlerinizi mobil cihazlar (cep telefonu, tablet PC, PDA) üzerinden takip etmenize imkan sağlar.

–    Business Apps: abas Business Suite çözümlerinin standardında bulunan Business Apps fonksiyonu ile çalışanlarınız kendilerine özel CRM&SRM, satış, satınalma, üretim, servis, CEO portal görünümleri sayesinde tek bir ekrandan ihtiyaç duydukları verileri anlık olarak görebilirler. Bu yeni çalışma biçimi ile eskisi gibi sayfalarca rapor almanıza, uzun süreli sorgular çalıştırmanıza gerek kalmaz. Verinin ayrıntılarını görmek için portal üzerinden abas Business Suite ERP’deki veri kaydına tek bir tıklama ile ulaşılabilmektedir. abas Business Apps fonksiyonuna firma dışından da ulaşarak firmadaki işler anlık olarak görülebilir.
Bu standart fonksiyonların yanı sıra, firmaların ihtiyaçlarına özel olarak sunduğu ek çözümleri de bulunmaktadır.

–    Proje Yönetimi: abas Business Suite ERP sistemiyle tam entegre olarak kullanılan abas Proje Yönetimi modülü, profesyonel proje yönetimi çözümlerinin fonksiyonlarını içeriğinde barındırmaktadır. Bir veya birden fazla projeye bağlı olarak zaman ve kaynak planlamasını detaylı olarak yapabilme, bu planlara bağlı proje öncesi maliyetlendirme, proje süresince şantiyelerin yönetimi, hakedişlerin hesaplanması ve faturalandırılması, proje bütçelerinin kontrolü ve proje sonucunda planlanan-gerçekleşen maliyetlerin kolayca karşılaştırılması ve tüm adımların Gannt şemaları üzerinde izlenebilmesi gibi fonksiyonlar abas Proje Modülü içerisinde yer almaktadır. Ayrıca, abas Business Suite ERP hazır entegrasyon alanları sayesinde MS Project ile de entegre olabilmektedir.

–    Web Platformları: abas Business Suite ERP sistemiyle tam entegre olarak kullanılan abas Webshop uygulamaları, firmaların web platformları aracılığıyla Müşteri-Tedarikçi portalları oluşturmasını, ürün ve yedek parça kataloglarını yayınlayabilmesini ve B2B Webshop uygulamaları sunabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, abas Business Suite ERP, Magenta gibi hazır B2C platformlarıyla da entegre olarak sistemin ilgili platformlar aracılığıyla çalışmasına imkan sağlamaktadır.

–    Çizim-Tasarım Programları Entegrasyonu: abas Business Suite ERP sistemi, AutoCAD, CATIA, SolidWorks gibi çizim ve tasarım programları ile entegre olarak, ürün ağaçlarının oluşturulması, ürün çizimlerinin iş emirlerinde basılması/görüntülenmesi, sipariş/müşteriye özel ürün ağaçlarının abas Business Suite içerisinde saklanması vb. gibi fonksiyonları müşterilerine sunmaktadır.

–    EDI (Elektronik Veri Transferi): abas Business Suite ERP sistemiyle tam entegre olarak kullanılan abas Automotive Supply uygulamaları sayesinde, ana sanayi firmaları ile yan sanayi firmalarının kullandıkları farklı ERP sistemleri arasında veri transferlerini mümkün kılar. Bu uygulama, sektöre özel Odette (Otomotiv Sektörü Avrupa Standardı), VDA (Otomotiv Sektörü Alman Standardı) ve sektör bağımsız Edifact (global standart), ANSI X12 (A.B.D. standardı) gibi hazır platformları abas Business Suite müşterilerine sunmaktadır.