gercek zamanli

ERP’de gerçek zamanlı raporlama ile, firmanızın performansına herhangi bir zamanda erişmenizi, en güncel, aynı zamanda doğru verileri almanızı  ve  gelişmiş iş zekasına (BI) sahip ERP sistemleri sayesinde daha hızlı ve daha bilinçli karar almayı kolaylaştırarak anlık güncellemeler yapmayı sağlayabilirsiniz.

Bu yazıda, gerçek zamanlı raporlama ile ne demek istediğimizi tanımlayacağız ve bu yeteneklere sahip bir ERP sistemini nasıl seçeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunacağız.

gercek zamanli

Modern ERP Sisteminde Gerçek Zamanlı Raporlama Nedir?

Modern ERP sistemleri, her zamankinden daha kullanıcı dostu ve sezgiseldir. Ayrıca, büyük ölçüde bulut teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde inanılmaz miktarda veriye erişebilirler.

Bu platformlar, ön ve arka ofis süreçleriniz de dahil olmak üzere firmanızın her yönüyle ilgili bilgileri sürekli olarak toplayabilir ve işleyebilir. Bu verilere engelsiz erişimle, kâr hanenizi belirleyen iş kararları almak için anahtar performans göstergelerini (KPI’ler) ayarlayabilir ve takip edebilirsiniz.

Geçmişte, bu düzeydeki veri analizi için ayrı BI yazılımlarına güvenmeniz veya yazılım özelleştirmelerine önemli miktarda bütçe ayırmanız gerekirdi. Sonuç olarak, birçok küçük ve orta ölçekli firma, yalnızca ilgili maliyetler nedeniyle güçlü veri raporlama yeteneklerine sahip değildi.

Günümüzde ise, gerçek zamanlı raporlama artık çoğu modern ERP yazılımında standart bir özelliktir. Bu, bireysel müşteri etkileşimlerine kadar her temas noktasında firma verilerini izlemenize olanak tanır.

Kritik ERP Verisi Türleri

Bu gerçek zamanlı raporlarda yaygın ve geniş kapsamlı veriler bulabilirsiniz. Raporlar, firmaların şu anda nasıl çalıştığına dair birçok bilgiyi ve içgörüleri içerir:

 • Nakliye yetenekleri
 • Envanter seviyeleri
 • Teslimat zamanları
 • Sistem kesinti süresi
 • Makine sayısı
 • Genel ekipman etkinliği (OEE)

Artık herkesin aynı zaman dilimine ve veri kümesine bakıp bakmadığını merak ederek bir Excel tablosuna bakmanıza gerek olmadan, abas ERP ile verileri Excel olmadan sunabilir ve analiz edebilirsiniz ve bilgileri daha net anlamanıza olanak tanıyan etkileşimli kontrol panelleri ve grafikleri bulabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Verilerden En Çok Hangi Sektörler Yararlanıyor?

Gerçek zamanlı verilere erişim gerektiren bir dizi sektör vardır. Bunlar, zamanında güncellemelerin hizmet düzeylerini iyileştirebileceği, işlemleri optimize edebileceği ve süreçleri ve personeli daha verimli hale getirebileceği sektörlerdir.

Modern ERP sistemleri tarafından sağlanan gerçek zamanlı verilerden en çok yararlanan sektörlerden birkaçı şunları içerir:

 • Perakende
 • İmalat
 • Tarım
 • Lojistik
 • Sağlık hizmeti

ERP Gerçek Zamanlı Raporlamada Sistem Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Mevcut ERP yazılımınızdan memnun değilseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla firmanızın ihtiyaç duyduğu verilere erişememesidir. Bu nedenle, değerlendirdiğiniz yeni ERP çözümlerinde gerçek zamanlı analiz yeteneklerine çok dikkat etmelisiniz.

İhtiyaçlarınız için en iyi çözümü seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden birkaçına göz atalım:

1. Kolayca Özelleştirilebilir Gösterge Tabloları

Belirtildiği gibi, gerçek zamanlı ERP raporlaması, başladığınızdan daha fazla kafanızı karıştıran ve karmaşık tablolara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Oturum açtığınızda gördüğünüz panoyu kolayca özelleştirmenize olanak tanıyan bir sistem aramanızı öneririz. Bu panoda, departmana özel KPI’ları ayarlayıp takip edebilmeli ve nerede durduğunuzu açıkça görebilmelisiniz.

Sisteminiz ayrıca, seçtiğiniz parametrelere dayalı olarak kişiselleştirilmiş görünümleri barındıracak kadar görsel olarak dinamik ve esnek olmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz içgörülere erişmek için sekmeleri veya gereksiz veri sayfalarını tıklamak zorunda kalmamalısınız.

2. Tam Entegre ERP ve CRM İşlevselliği

CRM ve ERP işlevlerinizi entegre ettiğinizde veya bunları tek bir platformda sağlayan bir sistem satın aldığınızda, firmanızın arz ve talep taraflarını birleştirebilirsiniz. Bu işlevlerden elde edilen verileri ve öngörüleri birleştirmek, müşteriye dönük satış ve pazarlama işlevlerinizi şirket içi üretim ve dağıtım çabalarınızla koordine etmenizi sağlar.

Sonuç olarak, her müşteri etkileşiminin her ayrıntısını tek bir merkezi veri tabanında saklayabilirsiniz. Bu şekilde, destek temsilcileriniz müşterilerle etkileşimde bulunmak için daha fazla ve bir müşterinin sipariş durumu hakkında sevkiyat departmanıyla konuşmak için daha az zaman harcayabilirsiniz.

3. Tahmine Dayalı ve Normatif Analitik

Tahmine dayalı analitik, firmanızın gelecekteki eğilimlerini yansıtan özellikler, belirli abas ERP sisteminde bulunan bir yetenektir. Öte yandan, normatif analitik, olumlu iş sonuçlarını etkilemek için bugün yapabileceğiniz eylemleri de size önerir.

Her ikisi de şirketinizin kaçınılmaz iş akışlarını aşmasına yardımcı olmak için gereklidir ve her ikisi de yapay zeka (AI) gerektirir.

Yapay zeka genellikle standart bir ERP çözümüne bir eklenti olarak düşünülse de, bilgi sahibi firma sahipleri bunun temel bir yetenek olması gerektiğini bilir. Yerleşik yapay zeka ve makine öğrenimi içeren bir ERP çözümü aramanızı öneririz.

Anında Raporlamanın Gücü

Güçlü iş zekası ve raporlama yetenekleri, ERP dünyasında hızla olmazsa olmazlar haline geliyor.

Sonuç olarak firmanızın geleceğini bir önseziye dayandırmak istemezsiniz. Her yönüyle ilgili doğru, alakalı ve hedeflenmiş iç görüleri alabilmelisiniz ve abas ERP gerçek zamanlı raporlama ile size bunu sağlayabilir.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4.ooo′den fazla orta ölçekli üretici işletmeye 40 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP yazılımı ile müşterilerine uçtan uca dijital dönüşüm çözümleri sunmaktadır.

Standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Dashboard, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) entegrasyonu, APS (İleri Planlama Çizelgeleme ve Simülasyon), CAD/PDM entegrasyonu, DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye), Banka ve B2B entegrasyon çözümlerini de sunmaktadır