Günümüzde yaşanan yoğun rekabet işletmeleri daima rakiplerinden bir adım önde olmaya zorlamaktadır. Bu nedenle firmaların doğru ürünü, istenen zamanda ve planlanan maliyetlerle müşterilerine sunması üretimin temel amacını oluşturmaktadır. Üretim sürecini sadece, atölyelerde insan, makine, malzeme arasında geçen süreçlerden ibaret olarak varsaydığımızda, bu temel amaca ulaşmak mümkün olmayacaktır.

programmable machine

ERP ile üretim planlama – APS ile ileri seviye çizelgeleme

ERP yazılımlarında üretim planlama modülünün etkin kullanımı için öncelikle ürün ağacı, operasyon rotası, alternatif rotalar ve diğer bazı parametrelerin doğru tanımlanması olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra doğru bir planlama ancak bu fonksiyonun malzeme yönetimi, üretimden verilerin gerçek zamanlı olarak toplanması, ana üretim planının belirlenen satış tahminlerine göre oluşması gibi diğer fonksiyonların sistemi beslemesi ile mümkün olacaktır.

Bu koşulları yerine getirip ERP yazılımları ile sonsuz kapasite varsayımına göre üretim planlama yapmaya başlayan üretici firmaların bir sonraki beklentisi sonlu kapasite planlama ve ileri seviye çizelgeleme olmaktadır. Operasyon planlarını birebir uyulabilir hale getirmek, üretilen ürünlere ait operasyonları, setup sayısını minimize etme, kaynak kullanımını optimize etme gibi çeşitli kriterlere göre sıralamak ve oluşan bu çizelgeyi gerektiğinde alternatif simülasyonlarla hızlı bir şekilde güncellemek isteyen firmaların bu çözümü ERP yazılımında değil ERP yazılımları ile entegre çalışabilecek APS yazılımında aramaları doğru olacaktır.

abas Business Suite – Üretim planlama ve APS hakkında

abas Business Suite çözümü üretim planlama ile ilgili firmalara aşağıda fonksiyonları sunmaktadır:

Üretim Planlama ve çizelgeleme modülü
Mobile Shop Floor (Üretim sahasından gerçek zamanlı veri toplamaya yönelik uygulama)
APS (İleri Planlama Çizelgeleme) ve sonlu kapasite simülasyonu