erp

Ölçülebilir ERP iş avantajları sağlamak istediğinizde, bunu yapmak için şirketinizi mali bir yük altında bırakmanız gerekmez.

ERP maliyetlerini en aza indirmenin birçok yolu vardır. ERP’yi mümkün olan en az bütçeyle implementasyonunu önermesek de, uygun maliyetli olması yine de önemlidir.

İster küçük bir firmanız olsun, ister bu zor ekonomik zamanlarda nakit sıkıntısı yaşayın, ERP bütçenizi genişletmek için bazı ipuçlarını size verelim.

erp

ERP Maliyetlerini En Aza İndirmek İçin 5 Önemli İpucu

1.Minimum Seviyeden Başlayın

ERP seçimi sırasında, mevcut pek çok cazip ek özellikler karşısında şaşkınlık yaşamak olasıdır. Ek olarak, çözümü iş ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmek için birkaç yazılım özelleştirmesi bile düşünüyor olabilirsiniz. Bunlar yararlı girişimler olsa da, bunları takip etmenin bir maliyeti olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Paradan tasarruf etmek için, yalnızca şu anda ihtiyaç duyduğunuz veya yakın gelecekte ihtiyaç duyacağınızı öngördüğünüz işlevselliği uygulamayı düşünün. Bu size sistemi bir süre kullanma şansı verir ve tüm işlevleri tek seferde gerçekten uygulamanız gerekip gerekmediğini belirler. Cevap “evet” ise, buna göre bütçe yapabilir ve ek yatırım için plan yapabilirsiniz.

2. Maliyet Karşılaştırması Yapın

ERP yazılımı, dikkatlice düşünülmesi ve dikkate alınması gerektiğinden diğer büyük iş yatırımlarına benzer. Karşılaştığınız ilk tedarikçiyi ve çözümü takip etmek yerine, durum tespiti yapmanız gerekir.

Çeşitli ERP çözümlerinin maliyetlerini karşılaştırmanıza ve en iyi şartları sizin adınıza analiz etmesi için bir ERP uzmanından yardım almanızı öneririz.

3. ERP Danışmanı Uzmanlığını En Üst Düzeye Çıkarın

ERP implementasyonunu yönetmenize yardımcı olması için bir ERP danışmanından yardım almayı planlıyor musunuz? Yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, danışmanın zamanını akıllıca kullanmak önemlidir. Nihayetinde, sundukları desteği her saniyesini en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak istersiniz.

ERP danışmanlarından en iyi şekilde yararlanmanın bir yolu, yalnızca teknik uzmanlık için değil, aynı zamanda iş uzmanlığı için de onlara güvenmektir. Bu, iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması veya organizasyonel değişiklik yönetimi gibi başarı faktörleri için yardım istemek anlamına gelebilir.

ERP danışmanlarından en iyi şekilde yararlanmak için bir başka ipucu, proje ekibinizin implementasyon öncesi planlamaya ve güçlü bir organizasyonel uyum oluşturmaya odaklanmasını sağlamaktır.

4. ERP Sisteminin En İyi Uygulamalarını Kullanın

Belirtildiği gibi, ERP yazılım özelleştirmeleri maliyetli olabilir ve görev açısından kritik olmayabilir. Bütçeyi aşmamak için, bu tür ayarlamaları minimumda tutmaya çalışın.

Bunun yerine, ERP sisteminin platformda zaten yerleşik olarak bulunan en iyi uygulamaları hakkında olabildiğince çok şey öğrenin. Küçük firmalar için ERP gibi birçok çözüm, belirli endüstrilerin rutin iş faaliyetlerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Çoğu durumda, bu işlevlerin iş gereksinimlerinizi desteklemek için yeterli olduğunu göreceksiniz.

5. Uzun Vadeli Maliyetleri En Aza İndirmeye Odaklanın

Mümkün olduğunca bütçe dostu bir ERP projesini tamamlama arayışınızda, en ucuz sistemle bunu çözmek ideal olsa da, araştırmanızı yapmak ve diğer mevcut seçenekleri anlamak en iyisidir.

Firmanızın ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içermeyen bir ERP sistemini bilerek seçerseniz ne olur? Kısa vadede tasarruf edebilirsiniz, ancak bu yönde yaptığınız seçim, gelecekte daha da fazla masrafla karşılaşmanız anlamına gelebilir.

Bu aynı zamanda kapsamlı ERP projesine yaklaşımınız için de geçerlidir. Elbette, bir çözümü uygulayabilir ve çalışanları onu benimsemeye zorlayabilirsiniz, ancak tam potansiyeline ulaşması olasılığı yoktur.

Bunun yerine, organizasyonel değişim yönetimine odaklanmanızı öneririz. Bu, çalışan iletişimi, sistem eğitimi, süreç eğitimi, direnç yönetimi ve daha fazla içeriği kapsar.

Değişim yönetimi, uzun vadeli maliyetlerinizi düşürebilecek kısa vadeli bir maliyettir. İş gücünüz güçlendirildiğinde ve değişikliğe dahil olduğunda, ERP iş avantajlarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Aksi takdirde, sisteminiz kullanılmadan beklerken engelleri aşmak için zaman ve para harcarsınız.

Uzun vadeli bir bakış açısını korumak, nerede tasarruf edeceğinizi ve nerede harcayacağınızı bilmenize yardımcı olabilir.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4.ooo′den fazla orta ölçekli üretici işletmeye 40 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP yazılımı ile müşterilerine uçtan uca dijital dönüşüm çözümleri sunmaktadır.

Standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Dashboard, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) entegrasyonu, APS (İleri Planlama Çizelgeleme ve Simülasyon), CAD/PDM entegrasyonu, DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye), Banka ve B2B entegrasyon çözümlerini de sunmaktadır