Bir önceki makalemizde (Değişen otomotiv endüstrisi ve sektörün güçlü ERP yazılımlarına gereksinimi) belirttiğimiz üzere, otomotiv endüstrisi, makroekonomik etki ve sürekli teknoloji değişimi nedeniyle bir dönüşüm periyodunda. Bu bağlamda, otomotiv tedarikçileri ve OEM üreticileri, iş süreçlerinde, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçlü ERP sistemlerine güveniyorlar.
otomotiv

abas ERP, onlarca KOBİ düzeyindeki otomotiv tedarikçisi firma ile çalışan ve sürekli değişen talep ve süreçlerine uygun esnek ERP yazılımı sayesinde bu firmalara verimliliklerini artırmaları konusunda yardımcı oluyor. Otomotiv ana sanayisine parça sağlayan otomotiv yan sanayi firmaları, bu parçaları OEM firmalara da sağlayabilirler. Ancak, pek çok otomotiv yan sanayi firması, diğer tedarikçilere ürün satma konusunda çok fazla adım atmıyor – aslında OEM firmalar ile de doğrudan çalışabilirler.

Bu makalede, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren orta ölçekli işletmelerin abas ERP’yi seçmelerini sağlayan bazı anahtar noktaları ve müşterilerimiz tarafından bu sektör için oldukça önemli olduğu belirtilen fonksiyonlarımıza değineceğiz.

Global implementasyon metodolojisi, bütünleşik çözüm ve istikrar

abas Software AG otomotiv ve tedarik yöneticisi Ralf Marchlewitz, otomotiv firmalarının abas ERP’yi seçmelerinin temel nedenini, abas’ın kanıtlanmış global implementasyon metodojisi sayesinde sistemin belirlenen zamanda, belirlenen bütçelerde ve iş ihtiyaçlarına uygun şekilde uygulanması olarak belirtiyor: “35 yıldır, üretim yapan pek çok işletmede yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde, abas ERP sistemini en hızlı ve müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına yanıt verebilecek kadar esnek yapıda uyarlama konusunda kendi iş süreçlerimizi geliştirdik ve global implementasyon metodolojisini ortaya koyduk.

Buna ek olarak, abas ERP danışmanları, yaptıkları pek çok proje sayesinde, birbirinden farklı sektör ve iş süreçleri hakkında oldukça yüksek tecrübeye sahipler. Pek çok ekip üyemiz, hizmet ettiğimiz sektörlerde, gerek global projeler, gerekse lokal projeler sayesinde oldukça ciddi tecrübeye sahipler. Bir elektronik firması ile bir otomotiv firmasının tedarik zincirlerinin birbirlerinden ne şekillerde farklılık gösterdiğini biliyoruz. Bir otomotiv firmasının finansal raporlaması ve mevzuat gereksinimleri ile proje bazlı üretim yapan bir firmanın gereksinimlerinin farklı olduğunun bilincindeyiz ve her projeye mutlaka bu bilgiyi aktarıyoruz.

Bu bilgi ve tecrübe, müşterilerimizin uyarlama sürecinde onlar için oldukça değerli oluyor. Çünkü bir ERP sistemini kurmanın, sadece yazılımın yüklenmesi ile bitmediğinin, bir işletmenin baştan sona tüm operasyonlarını tasarlamak olduğunun bilincindeyiz”.

Marchlewitz sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Müşterilerimiz sadece bir ERP yazılımı aramıyorlar. Onlar aynı zamanda problemlerine çözüm arıyorlar. ”
Marchlewitz son olarak abas’ın uluslararası yapısının pek çok ERP tedarikçisine oranla daha yüksek düzeyde hizmet sunduğunu belirtiyor; “abas, aynı ürünü satan birden çok farklı tedarikçinin oluşturduğu ağlar yerine, global ağını, iş ortaklarının birlikte çalışarak müşterilerinin global olarak ihtiyaçlarını karşılaması üzerine kurmuş durumda. Örneğin Avrupa merkezli bir otomotiv tedarikçisi firma, üretimini Türkiye’ye taşımak istiyor ise, Avrupa ekibi ile Türkiye ekibi birlikte çalışarak, müşterimizin hem global, hem yerel, hem de firma bazlı ihtiyaçlarını karşılıyor.”

Otomotiv endüstrisi için abas ERP’yi farklı kılan ne?

abas ERP’nin standardında bulunan pek çok fonksiyon, lot yönetimi, web tabanlı tedarikçi portalları, elektronik veri transferi (EDI) ve finansal modülleri otomotiv endüstrisi için oldukça önemli. Buna ek olarak, abas ERP otomotiv tedarikçileri için özelleştirilmiş modülleri de müşterilerine sunuyor.

Özellikle paketleme ve sevkiyat yönetimi modülü, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren müşteriler içerisinde oldukça popüler. Paketleme yönetimi, hem üretim için (bitmiş mamullerin hızlıca paketlenerek sevkiyata hazır hale getirilmesi), hem de lojistik süreçleri (dağıtım kanallarına aktarımı ve izlenmesi) için düşünülmesi gereken bir adım. Paketleme ve sevkiyat, kalitenin sağlanması ve müşteri siparişinin zamanında teslim edilmesi için kritik konular. Pek çok otomotiv tedarikçisi ve üretici firma, bu süreçleri kendi bünyelerine alarak, yüksek standarttaki rekabetçi yapılarını garanti altına almak istiyor, abas ERP de tüm bu sürecin yönetimini oldukça kolay hale getiriyor.

Buna ek olarak, abas ERP’nin otomotiv sektörüne özel mobil uygulaması da müşterilerimiz tarafından oldukça kabul gören ve beğenilen bir diğer fonksiyon. Bu uygulama, stok seviyelerinin takibi, üretim süreçlerinin izlenmesi ve taleplerin görülmesi gibi pek çok konuda daha iyi bir görüş imkanı sağlıyor. Mobil platformların bu sürece dahil olması ile değer zinciri üzerindeki görünürlük artarken, bu esnek yapı, bilgi ile birleşerek, tedarikçiler ve OEM üreticiler için maliyetleri kontrol edebilme ve süreçlerini modern hale getirme imkanını sağlıyor.

Sponsored Content

otomotiv

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.