Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini abas Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Sn. Yiğit Serhan Oralp cevapladı.

abas ERP - YSO-600

ERP HABER: Bize abas’ın Türkiye yapılanmasından bahseder misiniz?

Yiğit Serhan Oralp: abas, 2005 yılı itibariyle, abas Türkiye olarak, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Lokalizasyon çalışmalarının tamamlanması ile birlikte ERP pazarına açıldı. O tarihten bu yana abas Türkiye olarak çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürmekteyiz. Her geçen yıl artan performansımız ve abas’a kattıklarımız ile abas’ın global partner ağında da önemli yer edinen iş ortaklarından biri haline geldik.

ERP HABER: abas’ın ürettiği ERP çözümleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yiğit Serhan Oralp: abas, 1980 yılında faaliyete başladığından bu yana MRP, MRP2 ve ERP süreçlerinin tamamını yaşayarak günümüz çözümlerini oluşturmuştur. Müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz edip, bu ihtiyaçları günümüzün gelişen teknolojisiyle de harmanlayarak, artık bir “ERP’den daha fazlası” da diyebileceğimiz çözümlerimizi işletmelere sunmaktayız.

Neden ERP’den daha fazlası diyoruz? Çünkü, CRM, satış, satınalma, planlama/çizelgeleme, malzeme yönetimi/MRP, üretim yönetimi, kalite&bakım yönetimi, dış ticaret, muhasebe vb. gibi zaten günümüzde bir ERP’nin içeriğinde standart olarak yer alması gereken bileşenlerin yanı sıra, abas ERP yazılımı;

 • Ürün konfigüratörü,
 • abas APS – İleri Planlama ve Çizelgeleme,
 • abas BI – İş zekası,
 • abas BPM – İş Süreçleri Yönetimi,
 • abas CAD/PLM Konnektörü,
 • abas DMS – Doküman Yönetim Sistemi,
 • abas PM – Proje Yönetimi,
 • abas Müşteri/Tedarikçi portalı,
 • abas Mobile – Mobil uygulamalar

gibi pek çok fonksiyonu da, en güncel teknolojiyle müşterilerine sunmaktadır.

ERP HABER: abas ERP’nin yazılım dili ve mimarisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yiğit Serhan Oralp: abas ERP 3 katmanlı bir mimariye sahip olup, en alt katmanında abas veritabanı yer almaktadır. İkinci katman olan uygulama katmanında yazılımın standart fonksiyonları olan satış, satınalma, çizelgeleme, malzeme yönetimi/MRP, üretim yönetimi/PPC, muhasebe vb. fonksiyonlar bulunmaktadır. Üçüncü katman olan sunum (kullanıcı arayüzü) katmanı ise, firmalara ve firmaların iş akışlarına özel geliştirme ve özelleştirmelerin yapıldığı katmandır. Geliştirme ve özelleştirmelerin yapıldığı bu katmanda Java geliştirme dili kullanılmaktadır.

ERP HABER: abas ERP’nin fark yaratan özellikleri nelerdir?

Yiğit Serhan Oralp: Her ne kadar bir ERP’de bulunan özellikler ve bu özelliklerin içerikleri konusunda fark yaratsa da, abas ERP’nin en önemli farkı, bu özellikleri modüler bir yapıda, birbirinden bağımsız olarak değil, bir Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımında olması gerektiği gibi, entegre bir yapıyla müşterilerine sunmasıdır.

Bu temel ile hareket ederek, global olarak 29 ülkede 65 lokasyonda faaliyetlerini sürdüren abas, müşterilerine tamamen ücretsiz olarak -içerisinde Arapça, Farsça, Çince, Rusça vb. dillerin de bulunduğu- yazılımı 29 farklı lisanda kullanım imkanı sunmaktadır.

Yazılım mimarisinin getirdiği avantaj sayesinde, sektördeki diğer pek çok oyuncudan farklı olarak, her yıl mutlaka bir versiyon yükselten (versiyon güncelleyen değil) abas, müşterilerine bu versiyon yükseltmelerini bakım-destek sözleşmesi dahilinde ücretsiz sunmaktadır.

Global alandaki tecrübesini teknolojisine de yansıtan abas, iş dünyasındaki yenilik ve gelişmeleri sistemine dahil ederek, özellikle mobil ERP konusunda alanında öncü olmuştur. 2009 yılından beri mobil ERP çözümlerini her geçen yıl genişleterek müşterilerine sunmaktadır.

Temel ERP fonksiyonlarının ötesinde, İş Zekası (BI), İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), Doküman Yönetim Sistemi (DMS) ve Proje Yönetimi gibi uygulamaları firmaların iş performansını arttırmaktadır. 2017 sürümünden itibaren kullanıma sunulan abas BPM – İş Süreçleri Yönetimi uygulaması ise, iş akışlarını sezgisel olarak oluşturmak, otomatize etmek ve izlemek için etkin bir araç sağlamaktadır.

ERP HABER: Biliyorsunuz İş Zekası kavramı giderek daha fazla ERP ile beraber anılmaya başladı, Siz ve Firmanız İş zekası ve ERP ilişkisi için ne düşünüyorsunuz?

Yiğit Serhan Oralp: Doğru kararları hızlı bir şekilde verebilmek dinamik, küreselleşmiş pazarlarda önemli bir başarı faktörüdür. Böyle çetin bir arenada yalnızca toplu verileri stratejik olarak kullanan, yorumlayan ve değerli bilgiler haline dönüştürebilen firmalar, rakiplerinin bir adım önünde olabilecektir. abas ERP’nin standardında yer alan abas İş Zekası/BI entegre, yetenekli ve sezgiseldir. abas İş Zekası/BI ile veriler düzenli ve kolay erişilebilir durumdadır. Birkaç farklı kaynaktan gelen verileri manuel olarak birleştirmek yerine, abas ERP ile birebir bütünleşik olarak uygun raporlamaya olanak tanır. Gelişmiş gösterge tabloları, verileri, değerlendirmeleri ve KPI’ları görselleştirerek iş süreçlerinin planlamasına, maliyet planlamasına, tedariğe, tedarik sürelerine ve finansal rakamlara maksimum görünürlük sağlar. Bu sayede eğilimler ve riskler erkenden belirlenebilir, fırsatlar yakalanabilir, zayıf noktalar tespit edebilir ve süreçler optimize edilebilir.

İster proje yönetimi veya malzeme yönetimi, ister üretim veya satış olsun- departmanların her biri farklı veriler sağlar ve farklı raporlar gerektirir. abas ERP’de, tüm iş süreçlerinden gelen veriler merkezi olarak birleştirilmekte ve gerekirse harici verilerle desteklenmektedir. İş zekası bu bilgileri ihtiyaçlara göre süzer ve değerlendirmeleri genel veya departman bazlı, seçilen müşteriler veya ürünler için, maliyet merkezi veya tarihe göre vb. istenen perspektiften sezgisel olarak sunar.

ERP HABER: İş süreçleri yönetimi özelliği profesyonel ERP yazılımlarında gün geçtikçe daha fazla aranan bir özellik haline gelmekte, abas ERP iş süreçleri yönetimi konusunda nasıl çözümler sunuyor?

Yiğit Serhan Oralp: İş süreçleri bir ERP sisteminin en önemli bileşenlerindendir. İş süreçleri, aktivitelerin, olaylar ve belirlenmiş kurallar ile birbirine etkileşimli olarak bağlanması olarak adlandırılabilir. Bu yapı, geliştirme ve uyarlama yapan kişilere, bir sürece dair davranışların tanımlaması ve kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen belirli bir girdi doğrultusunda ön tanımlı olarak iş sürecinde alınacak aksiyonların belirlenmesi imkanını sağlar. İş akış modeli 3 temel öğeye sahiptir – Aktiviteler, kurallar ve olaylar. Konuyu örneklemek gerekirse:

 • Aktivite: Yapılacak görev – otomatik ya da manuel olarak kullanıcı tarafından girilir. Örn: kullanıcı yeni bir teklif girişi yapar
 • Kurallar: Süreci, belirli bir şarta bağlı olarak bir aktiviteye ya da olaya yönlendirir. Örn: Sistem, teklif belirli bir maddi limitin üstünde olduğunda teklifi otomatik olarak onaya gönderir.
 • Olay: Etkileşim gerektirmeyen aktivite. Örn: Kullanıcı teklifin onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili bilgi maili alır.

abas BPM-İş Süreçleri Yönetimi aracı, adından da anlaşılacağı üzere, kullanıcıların tamamlaması gereken görevlerin ve iş süreçlerinin oldukça detaylı olarak hazırlanmasını sağlar. Ayrıca, kullanıcıların ilgili iş süreçlerine erişebilmeleri ve kodlamaya gereksinim duymadan kolaylıkla düzenleyip, değiştirebilmelerine imkan veren bir yapıya sahiptir. Bu yapı, işletmeler için pek çok ciddi avantaj ve fayda sağlar. Örneğin:

 • Süreçlerin artan yönetilebilirliği sayesinde hatalar ve sapmaların önüne geçilmesi
 • Kullanıcılar için azalan eğitim süresi. Sürecin önceden tanımlanmış adımları sayesinde kullanıcıları doğru aksiyonları gerçekleştirme konusunda yönlendirme
 • ERP yazılımının iş süreçlerine özelleştirilmesi noktasında gereken ve geçen sürenin azaltılması
 • parti çözümler ile entegrasyonların, iş modelleri ile bağlanarak kolaylaştırılması

abas ERP iş akış tasarım aracı sayesinde yöneticilere tüm süreçlerde tam kontrol imkanı sağlanırken, en detaylı iş akışlarının dahi kolaylıkla yönetilmesine imkan sağlar.

abas Türkiye abas ERPçözümleri

ERP HABER: Sektörel Çözümleriniz var mı?

Yiğit Serhan Oralp: abas ERP, tek bir sektöre hitap eden bir ERP çözümü değil. İçerisinde barındırdığı fonksiyonlar ve esnek yapısı sayesinde üretimin veya hizmetin olduğu birçok sektörde uygulanabiliyor. Tabii bazı sektörlerin kendine has süreçleri ve bu süreçlere bağlı işleyiş ve yönetim prosedürleri var. abas olarak işletmenin yer aldığı sektöre özel gereksinimleri profesyonel olarak karşılayan bazı çözümler de sunmaktayız ve abas ERP yazılımının standart yapısı üzerine inşa edilen bu çözümlerimiz gün geçtikçe de artıyor. Bunlara örnek vermek ve detaylandırmak gerekirse; adından da anlaşılacağı üzere abas Automotive-Supply çözümümüz otomotiv ve yan sanayi (savunma, beyaz eşya gibi) firmalarının süreçlerine özel, uzun yıllardan beri sunduğumuz bütünleşik ve alanında oldukça iddialı içeriğe sahip bir çözümdür. Orta ölçekli otomotiv yan sanayi firmaları için abas ERP’nin Automotive&Supply çözümü, karmaşık bir tedarik zincirinin yönetimini destekler ve tedarikçiler/taşeronlar ve otomotiv üreticileri arasındaki lojistik süreçlerini koordine eder. Çerçeve sipariş yönetimi, tahmini teslimat ve JIT teslimat programları, parti yönetimi, yükleme ekipmanı ve geri dönüşümlü paketleme yönetimi, lot ve seri numarası yönetimi gibi otomotiv ve tedarik endüstrilerindeki ilgili tüm süreçler mümkün olduğunca yalın ve verimlidir.

Proje yönetimi modülümüz ise –her ne kadar gün geçtikçe farklı sektörlerden de bu konuda talepler artsa da- özellikle proje bazlı çalışan, inşaat/taahhüt, proje ve mühendislik firmalarına sunduğumuz bir çözümdür. CRM / satış, üretim, satın alma, malzeme yönetimi ve maliyet muhasebesi ile ilgili bağlantılar, tüm ilgili bölümlerin proje işleme sürecinde yer almasına imkan verir. Özellikle üretimde proje yönetimi, tüm iş akışları için bir planlama organı olarak özellikle değerli bir eklentidir. Makine ve tesis imalat şirketleri, her bir ürünü benzersiz olan üreticiler, inşaat taahhüt firmaları sadece süreçlerindeki görünürlükten değil aynı zamanda kapsamlı proje maliyet kontrolünden yararlanmaktadır. MRP, tedarik ve depolama projeye dayalıdır, böylece proje maliyetleri hesaplaması sayesinde, mevcut ve beklenen maliyetler, maliyet eğilimi ve maliyet oluşumu ile ilgili geçerli bildirimler tüm proje safhalarında yapılabilir. KPI analizleri ve eğilim simülasyonları, esnek maliyetler sağlar ve tipik proje risklerini en aza indirir.

Son olarak 2016 yılından itibaren abas’ın global ağında yer alan iş ortaklarının sektörel deneyimleri doğrultusunda abas Software AG genel merkezimiz iş ortaklarını “Industry Expert” (Sektör Uzmanı) olarak sertifikalandırmaya başladı. Bu yapılanma doğrultusunda şu an kağıt-matbaa, kuyumculuk, etiket, reklamcılık gibi sektöre özel ve global olarak kullanılabilir hazır çözümlerimiz bulunmaktadır.

ERP HABER: Bir ERP yazılımının Esnek olması abas için ne ifade eder?

Yiğit Serhan Oralp: ERP yazılımlarında esneklik kavramı, mantıken tanımlanabilen bir unsurun ERP yazılımında hayata geçirilebilmesi ve yapılmış olan bu özelleştirmelerin versiyon yükseltmeleri sırasında zarar görmesinin önüne geçilerek, yazılımın sürekli güncel teknolojiyle varlığını sürdürebilmesidir.
abas, müşterilerinin talep ettiği özelleştirmeleri yazılım üzerinde tanımlayabilirken, müşterinin yazılım ile alakalı ekran düzenleme, rapor oluşturma, saha ekleme vb. gibi işlemleri tamamen ücretsiz olarak sunduğu geliştirme platformları sayesinde yapabilmesine de imkan sağlar. Yazılım mimarisinin getirdiği avantaj ile de, yapılan tüm bu özelleştirmelerin versiyon yükseltme işlemleri sırasında bozulmasını önler.

ERP HABER: ERP Kurulum ve Danışmanlık Destek süreçleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yiğit Serhan Oralp: abas implementasyon süreci boyunca, uluslar arası standartlarda ve Dünyada 3.500’den fazla firmada uygulanıp kabul görmüş bir metodolojiye sahiptir.  abas GIM ( abas Global Implementation Methodology) prensiplerini Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz ERP projelerinde de uygulamaktayız. Bu metodoloji bizlere, hem projelerde müşterilerimizi sonuç odaklı olarak yönlendirme, hem de oluşması muhtemel sorun ve problemlerin önüne geçme imkanı sağlıyor.

ERP HABER: abas ERP’nin dünyadaki teknoloji akımlarını, endüstriyel trendleri takip etme ve yazılıma uygulama stratejisi nedir?

Yiğit Serhan Oralp: Bir ERP üreticisi, firmanın bugünkü ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, gelecekte oluşması muhtemel ihtiyaçlarını da karşılayabilecek yeteneğe ve yeterliliğe sahip olmalı, dolayısıyla her zaman firmanın birkaç adım önünde seyretmelidir. Global arenayı zaten belli bir süredir kasıp kavuran, Türkiye’de de son 1-2 yıldır artan bir ivme ile gündemdeki yerini giderek genişleten Endüstri 4.0, IoT, Büyük Veri, Akıllı Fabrika vb. pek çok teknolojik ve endüstriyel trend söz konusu. abas, global bir yazılım çözümü olmanın verdiği avantajın yanı sıra, Almanya merkezinde bulunan ar&ge ekibinin tüm bu gelişmeleri yakından takip ederek, yazılımı bu yenilikler yönünde şekillendirmesi sayesinde, her yıl çıkarttığı yeni yazılım sürümü ile abas kullanıcılarının güncel teknolojiyi ve endüstriyel trendleri zamanında uygulayabilmelerini ve bu sayede de bulundukları sektörde rekabetçi pozisyonda kalmalarını sağlayacak araçları sunar. Hatta bu noktada güncel bir örnek üzerinden gidecek olur isek, Endüstri 4.0’ın yazılım sektörüne etkileri yerli çözümlerce son 2 yıldır ele alınmaktayken, bu konu doğduğu yerin Almanya olmasının da etkisi ile abas tarafından 2011 yılından beri ele alınmaktadır.

ERP HABER: Türkiye’deki ERP sektörünün gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yiğit Serhan Oralp: Türkiye’de ERP pazarı istatistiklere bakıldığında halen gelişimine devam ediyor. Pek çok sektörün büyüme evresinde yaşandığı gibi, giderek genişleyen ERP pazarında da yerli ve uluslararası pek çok tedarikçi mevcut. Yapmış oldukları projeler ve bunların başarı durumlarına göre, geçmiş yıllara oranla artık yerli-yabancı 10’a yakın ERP firmasının sektörde sivrildiğini, diğer firmaların ise, gerek rekabet şartları, gerekse teknolojiye ayak uyduramama gibi nedenlerden dolayı gün geçtikçe saf dışı kaldıklarını ya da global firmalar tarafından satın alındıklarını görmekteyiz. Global tedarikçiler, uluslararası olmanın verdiği avantaj, güç ve derin pazar bilgisi sayesinde, müşterilerinin ihtiyaçlarını yönetebildikleri gibi, orta ve uzun vadede pazarın yönünü de belirleyen oyuncular olacaktır.

ERP HABER: Türkiye ERP pazarındaki rekabet hakkındaki düşünceleriniz ve önerileriniz nelerdir?

Yiğit Serhan Oralp: ERP aslında karmaşık bir yapı olmamasına karşın, tedarikçi firmaların satış politikaları gereği zaman zaman müşteri açısından içinden çıkılamaz hale getirilebiliyor. Öyle ki, aslında bir ERP yapısında bulunması gereken fonksiyonlar, sanki yeni ve ek özelliklermiş gibi lanse edilip, proje bütçelerine de yansıtılıyor. Bu da seçim sürecinde yazılımları karşılaştıran müşterilerin akıllarında soru işaretlerinin oluşmasını sağlayarak güvensizliğe sebep oluyor. ERP tedarikçisi firmalar, müşterilere daha şeffaf ve anlaşılabilir şekilde yaklaşırlar ise, bu hem müşterilerin daha sağlıklı seçim yapmalarını, hem de ERP yazılım sektörüne duyulan güvenin artmasını sağlayacaktır. Artan güven, ERP pazarının da gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

ERP HABER: Bir firma neden ERP kullanmalıdır?

Yiğit Serhan Oralp: Rekabet şartlarının gün geçtikçe zorlaştığı iş hayatında, firmalar, bu şartlara ayak uydurabilmek, yerel ya da global dalgalanmalardan hasar görmeden yollarına devam edebilmek için kendi iş süreçlerini gözden geçirmelidirler. Bu bağlamda, iş süreçlerini optimize etmek, maliyetleri yönetebilmek, kaynakları doğru planlayabilmek, firma içi bilgi paylaşımını efektif bir şekilde yapabilmek, çalışanların ihtiyaçları olan bilgiye her zaman, her yerde erişebilmelerini sağlayarak verimliliklerini artırmak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek, gerek yerel, gerek uluslararası pazarda yeni müşteriler edinebilmek gibi önemli unsurları sağlayabilmek, kısaca, iç ve dış etkenler ne olursa olsun, her işletmenin temel hedefi olan varlığın sağlam bir şekilde sürdürülebilmesi için entegre bir ERP yazılımı kullanılmalıdır.

ERP HABER: Sizce Bir ERP yazılımına karar vermeden önce firmaların değerlendirmesi ve araştırması gereken en önemli 3 konu nedir?

Yiğit Serhan Oralp: Firmalar, kendi iç yapılarını analiz etmeli ve bu yapıya, ihtiyaçlarına ve gelecek hedeflerine en uygun çözümleri sunabilecek olan ERP yazılımlarına yönelmelidirler.

Değerlendirmeye aldıkları bu yazılımlarda da şu 3 unsura dikkat edilmeli;
–    Yazılım; seçilecek tedarikçi firma, firmanın güncel ihtiyaçlarını çözebilecek ve sağlayacağı teknoloji ile gelecek iş dünyasına firmayı taşıyabilecek nitelik ve esnekliğe sahip olmalıdır.
–    Tecrübe; seçilecek tedarikçi firma, firmanın ihtiyaçlarını karşılarken, tek bir sektöre, tek bir ülkeye takılı kalan değil, global know-how, geniş sektörel referans ağı ve deneyimli danışman kadrosu ile, firma menfaatini gözeterek yönlendirmelerde de bulunabilen bir yapıya sahip olmalıdır.
–    Uyarlama; seçilecek tedarikçi firma, firmaya yazılımın aktarılması ve canlıya geçiş süreci de dahil olmak üzere, kabul görmüş global standartlarda bir uyarlama metodolojisine sahip olmalıdır.

ERP HABER: ERP seçim sürecindeki firmalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Yiğit Serhan Oralp: ERP yazılımı seçim süreci her ne kadar karmaşık gibi gözükse de, aslında ihtiyaçlarını, önceliklerini ve hedeflerini doğru tanımlayan işletmeler için oldukça kolaydır. Firmalar, süreçlerinde önce kendi süreçlerini analiz etmeli, ihtiyaçlarını belirlemeli, bu doğrultuda çözümler üzerinde odaklanmalı, kendisine uygun çözümü bulduktan sonra diğer unsurlarla bunu desteklemelidir. Örneğin, yazılım tedarikçisinin metodik bir seçim sürecini destekleyip desteklemediği, kanıtlanmış bir implementasyon metodolojisine sahip olup olmadığı irdelenmesi gereken unsurlardandır. Diğer bir önemli kriter, yazılımın gerekli endüstri gereksinimleriyle eşleşen, sürekli geliştirilen ve son teknolojiyi kullanan bir yapıda olup olmadığıdır. ERP çözümü ölçeklenebilir ve uluslararası operasyonlar için uygun olmalıdır. Ayrıca, yazılım, kullanıcının kolay kullanımı ve sistemi benimsemesi açısından da sezgisel ve özelleştirilebilir olmalıdır.

Temel olarak tavsiyelerimiz bunlar ancak bu unsurlara eklenebilecek daha pek çok kriter var. Firmaların gerek seçim sürecinde, gerek implementasyon sırasında, gerekse canlı kullanıma geçişten sonra karşılaşabilecekleri zorlukları, dikkat etmeleri gereken unsurları ve önerilerimizi, tecrübelerimiz, istatistiksel bilgiler ve araştırma sonuçlarına dayanarak, oluşturduğumuz, güncel gereksinim, değişim ve trendler doğrultusunda sürekli olarak yenilerini yayınladığımız makalelerimize hem web sitemiz www.abas.tc, hem de ERPHABER platformunuz üzerinden erişilebilir.

ERP HABER: Son olarak ERP seçimi yapacak firmalara abas ERP çözümünün doğru bir seçim olduğunu nasıl anlatırsınız?

Yiğit Serhan Oralp: Biz abas olarak, ERP seçim sürecindeki firmalara, yapmış olduğumuz 3.500’den fazla global ERP projesinin tecrübesi ile yaklaşıyoruz. Bu tecrübe bizlere hem müşterimizin sektörel-firmaya özel ihtiyaçlarını anlama, hem de yazılımımız üzerinde uygun çözümleri uyarlayabilme imkanı sağlıyor. Tecrübemizin ve yazılım esnekliğimizin yanı sıra, ERP teknolojilerindeki iş zekası, mobil ERP uygulamaları vb. gibi son gelişmeleri de yakından takip edip, düzenli versiyon yükseltme işlemleriyle müşterimize abas ERP’nin  bugün ve gelecekte doğru bir çözüm olduğunu gösteriyoruz. %93’lük müşteri memnuniyetimiz, bununla doğru orantılı olarak müşteri sürekliliğimiz ve pazar araştırmaları ile de bu söylemimizi destekliyoruz.

Yiğit Serhan Oralp – ABAS Türkiye, Genel Müdür Yardımcısı