Sürekli değişen bir dünyada güçlü bir ERP yazılımı artık “iyi olur” düzeyinden “olmazsa olmaz” düzeyine gelmiş durumda. Ancak ERP dünyasında, “güncelleme”, korku hikayeleri ile birlikte anılır halde. Tarihe baktığımızda da ERP güncellemelerinin firmalar için ciddi anlamda pahalı, zorlu ve riskli süreçler olduğunu görüyoruz. ERP yazılımında ister az ister çok özelleştirme yapılmış olsun, güncelleme yolu aşırı zor ve maliyetli olabiliyor. Genelde, oldukça bilgili danışmanlara ve yazılımcılara aylar ve binlerce Dolar ya da Euro harcanarak, geçmiş özelleştirmeleri yeni versiyon ile kullanabilir bir hale getiriliyor. Bundan dolayı, firmalar eski versiyonların kullanımına devam ederek, ciddi bir baş ağrısının ve potansiyel bir başarısızlığın önüne geçmeyi hedefliyorlar.
ERP

Biz, sizin bu korkunuza karşı bir iddia ile hareket edeceğiz—daha kolay, daha az maliyetli ve riski olmayan bir güncelleme stratejisi. Yazılımın yıllık gözden geçirilmesi ve optimizasyonu, özelleştirmelerin güncelleme sonrası aynı şekilde kalması, CTO’nuzun bir hayali değil, abas gibi bazı ERP yazılım tedarikçileri için gerçek. İster inanın, ister inanmayın, ERP yazılım tedarikçisi tarafından sunulan son fonksiyon ve teknolojiyi, 10 yıldan uzun süre önce yaptırdığı özelleştirmeler ile birlikte kullanmanın avantajını yaşayan firmalar var.

Ayrıca akılda bulundurmakta fayda var, ERP yazılım güncellemesini ertelemek, bambaşka riskleri içeriyor; yeni özellik ve fonksiyonların eklenmemesi, yeni kanuni işlemlerin bulunmaması, firmanın güncel olmayan teknolojileri barındırması gibi. Yıllık ERP güncellemesi, gelecek teknoloji ile beraberinde işinize faydalı olacak fonksiyonları veya dahili – harici uygulamalar ile entegrasyonu sağlamakta.
ERP

Bundan dolayı, ERP sağlayıcılarını araştırırken, güncelleme stratejileri ile alakalı şu soruları sormakta fayda var:

Ürününüzü ne kadar sürede bir gözden geçiriyor ve güncelliyorsunuz, örn; yazılımın yeni versiyonunu kaç yılda bir yayınlıyorsunuz?

ERP yazılımınız ürünler, pazarlar, stratejiler ve rekabet koşulları gibi değişebilmelidir. Örneğin, çok katmanlı bir yazılım mimarisi, işinizin değişkenlerinin sisteme aktarılmasını ve ihtiyaçlarınızın kolayca sisteme eklenmesini sağlar. ERP tedarikçisi firmanın, yazılımın gözden geçirilmesi ve güncellemeler için bir yol haritası olması gerekir. Bu sayede ERP yazılımının her bir güncellemede hangi fonksiyonları getireceği ve işinizi nasıl destekleyeceğini bilirsiniz.

Müşterilerinizin, yazılımınızın son sürümünü kullanma oranları nedir?

ERP yazılım kullanıcıları arasında yapılan araştırmalarda güncel versiyon kullanan kullanıcıların, eski versiyonu kullanan kullanıcılara oranla %80 daha memnun oldukları belirlendi. Bu oldukça ciddi bir oran! Peki ERP yazılımı tedarik edecek firmalar neden bu soruyu hiç sormuyor. Bu trendi değiştirin ve bu soruyu mutlaka sorun!

Standart bir güncellemeniz ne kadar sürüyor?

Yazılım güncellemeleri ERP tedarikçilerinin günlük işlerinden biri. Her tedarikçinin güncellemeler için bir süreci var ve yeni müşteriler ile her zaman “en iyi senaryoyu” paylaşırlar. Madem kendilerine o kadar güveniyorlar, bu soruyu bir adım öteye taşıyın ve “X süre içerisinde bir güncellemeyi garanti edebilir misiniz?” diye sorun.

Özelleştirmeler ve düzenlemeler güncelleme sonrası ne olacak?

Çok katmanlı mimariye sahip esnek bir ERP yazılımının seçimi en güncel teknolojinin kullanımını garanti eder. Esneklik, ana kodlara dokunmadan, birden çok departmanda adım adım güncellemeye izin verirken, yüksek düzeyde özelleştirme yapılmış olsa dahi, düzenlemelerin güncelleme sırası ve sonrasında aynı kalabilmesini sağlar.

Özetle: ERP yazılım güncellemesinin önemini atlamayın!

Güncellemeler sayesinde gelecekte oluşacak iş avantajlarına erişebilir, dahili ve harici sistemler ile entegrasyon fırsatlarına sahip olabilirsiniz. Bu sayede de işinizi büyütürken rekabetçi özelliklerinizi de koruyabilirsiniz.

Sponsored Content

ERP

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, E-Fatura, E-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.