Hangi ürünü satın alacağınıza nasıl karar verirsiniz? Eğer düşük maliyetli ve düşük riskli bir satınalma yapıyorsanız, marka bilinirliği doğrultusunda hızlı karar vermek, doğru karar vermekten daha önemlidir. Markete gittiğinizde sabun alırken saatlerce bir karar verme süreci yaşamazsınız.

Peki ya büyük ve karmaşık bir satınalma sürecinde?

Örneğin yeni bir ERP sisteminin satın alımı gibi durumlarda? Bu durumda, eğer sabun alır gibi bir satınalma yaparsanız, bu sizin karşınıza pahalı ve büyük bir hata olarak çıkabilir. Bu bakış açısı doğrultusunda, ERP dünyasındaki büyük firmalara baktığımızda – örneğin Microsoft veya Oracle – geniş kitlelere hitap eden belli kalıplarda çözümler sunarlar. Ancak, sizler bu kadar kesin ve kalıplaşmış süreçlere sahip değilsiniz. Bu doğrultuda hareket ettiğinizde, yaptığınız işi gerçekten anlayan, sizlere zaman ayıran, esnek ERP çözümlerine sahip çevik firmaların sizleri bir sonraki seviyeye daha kolay taşıyabileceklerini göreceksiniz.

abas ERP Sistemi

abas Türkiye Genel Müdürü Şükrü Burhan Oralp konuya ilişkin verdiği demeçte bu durumu şu sözler ile açıklıyor: “Sadece adını duyduğunuz bir ERP sistemini mi tercih edersiniz yoksa sizlere hedefleriniz doğrultusunda uygun çözümleri sunan ERP sistemini mi?”

Hiç Mas İnterkom şirketini duydunuz mu? Bu şirket tüm Türkiye’de yarım asırdan fazla süredir görüntülü telefonlar ve görüntüsüz diyafon ve telefonlar gibi bina otomasyonu üzerine tasarım ve üretim gerçekleştirerek 20’den fazla bayisiyle 1.000.000’dan fazla evde hizmet veriyor. Ya da üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin oldukça büyük bir kısmının etiketlerini üreten Şoteks firmasını? Ya da 400 milyon TL’den fazla geliri ile Türkiye’nin en büyük üreticilerinden ve ihracatçılarından olan Kalde Klima’yı? Türkiye’de alanının bu en başarılı şirketleri, enerjilerinin önemli bir kısmını ürün kalitesi ve ürün geliştirmesine ayırırken, marka bilinirliği ile alakalı çalışmalar ikinci planda kalmaktadır.

Sektörünün inovatif grubu olan bu ‘Gizli Şampiyonlar’, sahne ışığına pek çıkmazken, çözüm üretimi konusunda ise oldukça yetenekliler.

Her sektörde olduğu gibi ERP sektöründe de Gizli Şampiyonlar bulunmaktadır. Aslında, en yenilikçi ERP çözümleri radara takılmadan uçuşlarına devam ederken, odaklandıkları ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti sayesinde de müşterilerine oldukça uygun çözümler sunarlar.

Eğer marka bilinirliği bir kriter değil ise, seçeneklerimi nasıl daraltacağım?

Araştırılacak 5-10 ERP firması belirleyin ve sonrasında en çok umut vaat edenleri içerisine alacak şekilde 2-4 firmalık bir kısa liste oluşturun. Bu noktadan sonrasında ise biraz daha somut veriler üzerinden değerlendirmeler gerçekleştirin:

  • Müşteri sadakati: Bu tedarikçi ile çalışan firmalar ne kadar süredir çalışıyorlar?
  • Müşteri memnuniyeti: Müşteriler kendilerine sunulan çözümlerden ne kadar tatminler?
  • Uzun vadeli operasyon maliyetleri: Yazılım işinizle birlikte büyüyebilecek mi? Yazılım güncellemelerinin maliyeti nedir? Her şeyden önemlisi değişimin maliyeti nedir?
  • Tedarikçi – Müşteri iletişimi: Yazılım tedarikçisi firma gerçekten işinizi anlıyor ve gerçekten de amaçlarınız doğrultusunda büyümenize yardımcı oluyor mu?

Daha önce duymadığım halde neden abas ERP Sistemi’ni dikkate almalı mıyım?

Yaptığınız işe özel süreçleri ve gereksinimleri olan bir KOBİ iseniz, abas ERP’yi final listesine koymak için önemli nedenleriniz olabilir.

  • abas’ın müşteri sadakat oranı %92. Yani, abas’ı satın alan firmaların %92’si abas ile ihtiyaçlarına yanıt bulmuşlar ve halen bulmaktalar.
  • abas ERP, müşterileri ile uzun vadeli olarak çalışıyor. 2014 yılında Tech Consult tarafından yapılan çalışmada da, abas ERP, ortalama kullanım süresi bakımından 6.7 yıl ile Microsoft, SAP ve diğer yazılımların daha üstündedir.
  • abas ERP, benzer araştırmalarda (2013 i2S ve 2014 Tech Consult) sistemi müşterilerin desteklenmesi, müşteri memnuniyeti, tavsiye edilme oranı, en başarılı uluslararası projeler, özelleştirilebilir yapı gibi dallarda en üstlerde bulunmaktadır.
  • Tüm dünyada abas ERP müşterilerinin %75’i son veya bir önceki sürümü kullanmaktadır ve bu da abas’ın yazılım güncellemeleri ile müşterilerine sunduğu katma değeri ortaya koymaktadır.

Tüm bu kriterler, sizin karar verme süreciniz için de geçerliyse, bizimle iletişim kurun: [email protected]