erp

Devam eden COVID-19 salgınının dünya çapında tedarik zincirleri üzerinde büyük bir etkisi oldu. Bu durum üreticilerin satış ve müşteri yönetimine yaklaşımlarını yeniden sorgulatırken, firmaları ERP sistemi entegrasyonu üzerine düşünmeye zorladı. Deloitte tarafından belirtildiği gibi, hammadde ve bitmiş ürünler için Çin’e bağımlı şirketler, özellikle Wuhan ile doğrudan iş yapan şirketler arasında, Fortune Global 500 şirketleri arasından 200 firma yer alıyor. Önümüzdeki aylarda küresel ekonomi biraz normale dönse bile, bu tedarik zinciri aksamalarının tamamen ortadan kalkacağının garantisi henüz yok.

erp

Belirsiz bir gelecek için planlama

Üretim firmaları, onlarca yıldır maliyetleri azaltmak, stokları etkin bir şekilde yönetmek ve varlık kullanımını en üst düzeye çıkarmak için BT sistemlerini ve arka uç süreçlerini optimize etmeye odaklandı. Bu çabalar şirketlerin daha küçük aksaklıkları azaltmasına yardımcı olurken, çoğu bu zamana kadar COVID-19 salgını kadar ciddi bir tehditle karşılaşmadı. Tedarik zinciri kısıtlamaları, şirket çapındaki kilitlenmeler ve uzaktan çalışma yetkileri arasında, üretim firmaları, üretim programlarına ayak uydurmak için uğraşıyorlar. Ek olarak, Dünya Ekonomik Forumu‘na göre, birçok tedarikçi virüslerin yayılmasını sınırlamak için operasyonlarını geçici olarak durdurdu ve bu durum üreticilere kaynak sağlama sıkıntısı yarattı. Küresel gerileme için hazırlıksız olan şirketler tedarik zinciri ilişkilerindeki güvenlik açıklarının farkındadır, ancak birçoğu uzun vadeli çözümler bulmak için gereken görünürlük ve iş zekasından yoksundur. Neyse ki, bulut tabanlı iş uygulamalarının yaygın olması üreticilere uçtan uca daha fazla görünürlük ve daha geniş dijital dönüşümü destekleyebilecek bir dizi otomatik araç sağladı. Böyle bir yenilik aracı da, çeşitli farklı iş süreçlerini ve veri kaynaklarını tek bir kaynağa bağlayan kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımıdır. Bir ERP platformu kullanarak üreticiler, hammadde tedarikinden insan kaynaklarına ve tüm departmanlara kadar günlük işlemleri hassas bir şekilde yönetebilirler. Elbette, ERP sistem entegrasyonu, farklı veri formatlarına, kısıtlı iş uygulamaları ve karmaşık tedarik zincirlerine sahip şirketler için zor olabilir.

ERP sistem entegrasyonunun faydaları

Modern ERP yazılımı, bir firmanın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilebilen, iş süreçlerini otomatikleştirmeye ve veri dönüşümünü desteklemeye yardımcı olan birçok farklı özelliğe sahiptir. Üretim firmaları için entegre ERP çözümleri, tedarik zincirlerinin her aşamasına değinen paha biçilmez bir iş zekası kaynağıdır. Belirsizlik dönemlerinde, üreticiler karar vermek ve tüm süreçlerini optimize etmek için doğru, gerçek zamanlı verilere güvenirler. Buna veri girişi görevlerinin otomatikleştirilmesi, tedarikçilerle iş birliği yapılması, üretim programlarının gözden geçirilmesi ve muhtelif kaynaklardan (muhasebe, envanter, satış, lojistik, vb.) kritik iş akışlarının toplanması da dahildir. ERP sistem entegrasyonunun temel faydalarından bazıları şunlardır:
  • Artan mobilite: Gartner araştırmasına göre, şirketlerin %74’ü işgücünün en azından bir kısmını COVID-19 sonrasında kalıcı olarak evden çalışma kapasitesine taşımayı planlıyor. Kritik verilere ve iş uygulamalarına uzaktan erişmenin basit bir yolunu bularak çalışanlara sunmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bulut tabanlı ERP yazılımı, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazda kullanılabilir ve üreticilerin üretim yerini bizzat ziyaret etmeden kesintilere hızlı bir şekilde yanıt vermelerini sağlar.
  • Kolaylaştırılmış iş birliği: Neredeyse tüm ERP çözümleri, üreticilerin iş açısından kritik bilgilerini merkezileştirmelerine yardımcı olabilecek gelişmiş veri entegrasyonu araçları sunar. Bu sadece daha fazla bölümler arası iş birliğini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda iş liderlerinin tedarikçiler, iş ortakları ve müşterilerle proaktif olarak müzakere etmek için ihtiyaç duydukları verilere sahip olmalarını sağlayabilir.
  • Gelişmiş üretkenlik: Otomasyon, üretim sanayisinde baskın bir trend haline geldi, ancak birçok firma hala arka uç süreçlerindeki karışıklıklar ile uğraşıyor. ERP sistem entegrasyonu, üreticilerin üretim gecikmelerini en aza indirirken operasyonlarını optimize etmeleri için ihtiyaç duyulan görünürlük ve kontrolü sağlar. BT danışmanlık şirketi Panorama Consulting Group tarafından yapılan bir araştırma, şirketlerin %95’inin bir ERP sistemine geçtikten sonra “süreçlerini iyileştirdiğini” ortaya koydu.
  • Azalan BT maliyetleri: ERP yazılımının en büyük avantajlarından biri, üreticilerin iş uygulamalarını tek bir merkezi yönetim platformunda birleştirmelerini sağlamasıdır. Şirketler, farklı dijital çözümler arasındaki siloları ortadan kaldırarak BT harcamalarını optimize edebilir ve gerçekten önemli olan şeylere odaklanabilirler ve böylece işlerini büyütebilirler. Tüm ERP ürünleri farklı yetenekler sunarken, çoğu müşteri kaynak yönetimi (CRM), muhasebe, insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi ve daha fazlası için özel araçlarla donatılmıştır.
Her üretim firmasının, kendi operasyonel ihtiyaçları ve bütçe kısıtlamaları olduğundan, uzun vadeli bir yatırım yapmadan önce ERP tedarikçilerini dikkatle değerlendirmesi önemlidir. İş dünyası liderleri, değişen iş ortamlarına kolayca uyarlanabilen, ölçeklenebilir özel ERP çözümlerine öncelik vermelidir. Dahası, entegre edilemeyen ERP çözümleri her türlü verimsizliğe yol açabilir. Global pazarlama firması Aberdeen’in araştırması, fazladan verilerin (%35), ayrılmamış iş sistemlerinin (%33) ve süreçleri gerçek zamanlı olarak takip edememenin (%28), ERP sistem entegrasyonunu devre dışı bırakmasının genel sonuçları olduğunu ortaya koymuştur. COVID-19’un çevrelediği belirsizlik göz önüne alındığında, şimdi ERP yazılımını mevcut üretim iş akışlarına entegre etmek için mükemmel bir zaman olabilir. Bir çözüm bulunmadan, işletmeler gelecekteki tedarik zinciri aksaklıklarına hızlı ve etkili bir şekilde yanıt veremezler.  Daha fazla bilgi için hemen bir abas satış danışmanına ulaşabilirsiniz. abas-sponsor 29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4ooo′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.