Panaroma Consulting Group tarafından yayınlanan “Five signs that your ERP is past its shelf life” makalesi, mevcut ERP sisteminizin raf ömrünü doldurduğu ve artık yeni bir ERP sistemine geçmenizin zamanının geldiğini belirten 5 göstergeyi ele alan makalesinden bazı satır başlıkları:

5-things-abas

5 Gösterge

ERP sisteminiz diğer iş sistemleri ile entegre edilemiyor:

Verilerin ve süreçlerin daha iyi bir şekilde depolanması ve daha iyi entegrasyon sağlanması ihtiyacı IT departmanları ve CIO’lar üzerindeki baskıyı her geçen gün biraz daha artırıyor. Ancak firmanızda ki yazılım entegrasyonu gereksinimlerini belirlemeden önce ilk atılması gereken adım, mevcut IT stoğunuzda ne bulunduğuna bakmak. İşinizin temelini oluşturan veya rekabet avantajı sağlayacak sistemler için entegre olma özelliği, bakım ve güncelleme maliyeti, esneklik ve gelecek büyümeniz için ölçülebilirlik kriterlerinizi belirlemelisiniz.

ERP sisteminiz yüksek oranda özelleştirilmiş:

Firmanız, mevcut sisteminizin uyarlanması sürecinde standart yapının tüm iş gereksinimlerinizi karşılayacağını düşünüyordu. Ancak, gelişen iş ihtiyaçları ile bunun aslında doğru olmadığını fark ediyorsunuz. Her ne kadar pek çok yönetici uyarlamaları basit tutmak istese de, yine pek çok yönetici oldukça yüksek miktarda özelleştirme talebinde bulunuyor. Hatta yazılımın işi olmayan konular bile ERP sisteminden talep ediliyor. Bu da projenin amacından ciddi oranda sapmasına sebep olurken, aynı zamanda iş hayatının doğası gereği bu süreçler firmaya özel olmaktan çıkıp kişiye özel hale geliyor. Zaman geçtikçe bu süreçler firmanızın iş süreçlerinin değişimi ile birlikte gereksiz hale geliyor ve elinizde güncellenmesi neredeyse imkansız duruma gelmiş bir yazılım kalıyor.

Güncellemeden kaynaklanacak zaman kaybı, maliyet ve enerji nedeniyle halen eski bir versiyon kullanıyorsunuz:

Standardı yetersiz sistemlerde yapılan yüksek özelleştirme ERP güncellemelerini karmaşık hale getirebiliyor. Pek çok firma ERP sistemlerinin eski versiyonlarını kullanıyor çünkü, özelleştirmeler güncellemeleri ağır ve oldukça maliyetli hale getiriyor. Modern bir ERP sisteminin entegrasyonunun en önemli faydası, tedarikçi firmaların AR&GE’ye yaptıkları yatırımlar sayesinde, yüksek oranda özelleştirme yapmanıza gerek kalmayacak olması. Ayrıca, ERP projelerindeki tecrübeleri de bir diğer önemli fayda. Ama tabii ki en önemli faydası, belirli bir süre sonra yine aynı problemler ile karşı karşıya kalmayacak olmanız.

Mobil ve BI (İş zekası) desteği yok:

“Mobil ERP” genel olarak mobil ve tablet cihazlar üzerinden ERP temel verilerine erişmeyi tanımlar. Bu yapı bir terim olmaktan çıkıp her türdeki organizasyon için güçlü bir IT stratejisi oldu. Mevcut ERP sisteminizin biraz daha yük taşıması için bir mobil çözüm ile veya bir iş zekası yazılımı ile entegrasyon düşünüyorsunuz (entegrasyon imkanı var ise tabi). Ancak ERP yazılımlarını değerlendirirken fark edeceksiniz ki, pek çok modern ERP yazılımı mobil çözümleri ve BI çözümlerini artık standartlarında sunuyorlar.

Excel tabloları işinizin önemli bir parçası:

Firmanız hala Excel tabloları üzerinden planlama, formül yönetimi vb. işlemleri mi yürütüyor? Eğer öyle ise “ERP”niz raf ömrünü çoktan doldurmuş demektir. Her ne kadar çalışanlar Excel’den vazgeçmek konusunda direnç gösterecek olsalar da, yeni iş süreçlerine ve yazılım fonksiyonlarına yapılacak yatırım yöneticilere veri istikrarı, artan izlenebilirlik ve verimlilik gibi ERP avantajları ile geri dönüş sağlayacak.