0-erp-secimi-hata

Herhangi bir şirkette, yeni bir ERP sistemi seçmek zor bir süreçtir ve her büyük zorluk beraberinde bazı büyük tehlikeleri getirir. Bu makalemizde, seçim sürecinde görülen en yaygın hatalardan bazılarını ve şirketlerin bunlardan nasıl kaçınabileceğini tartışacağız.

Hata 1: Sadece marka bilinirliğine güvenmek

1-marka-bilinirligi-2

Nasıl olur: Bazen, şirketler yeni bir ERP sistemi için fikir edinmek istediklerinde, satınalmada kilit karar faktörü olarak ciddi ölçüde marka tanınırlığına güvenirler. Bu düşünce ile ilgili sorun şudur; genellikle bilindik markaların en genel çözümleri aynıdır – çok büyük şirketler kitleler için herkese uyan yazılım çözümleri oluştururlar. Daha özel gereksinimleriniz varsa, daha özel, daha az bilinen bir ERP yazılımına ihtiyacınız olabilir.

Çözüm: Bu hatadan kaçınmak için, seçim sürecinizin başlangıcında sektörünüz ve şirket büyüklüğünüzle uyumlu yazılım sağlayıcı firmaları da – size yabancı olsalar bile – sunum ve demo süreçlerine dahil etmeniz gerekmektedir. Büyük ihtimalle, yazılım sağlayıcı küçük firmaların sorularınız, hedefleriniz ve zorluklarınıza karşı daha ilgili olduklarını, sizin iş süreçlerinizi geliştirebilecek özelleşmiş çözümlere sahip olduklarını göreceksiniz.

“ERP dünyası, şirketleri iyiden mükemmele götürmeye yardımcı, yüksek kaliteli özelleştirilmiş yazılım sistemleri sunan hizmet sağlayıcı küçük firmalarla doludur. Bu “Gizli Şampiyonlar” hakkında açık fikirli olmak, şirketlere bir ERP sistemi ile doğru uyumu bulmalarında yardımcı olur.’’

Hata 2: Değişime direnç

2-degisim-direnc

Nasıl olur: İnsanların, özellikle yoğun bir iş yerinde, değişime direnmesi doğaldır. Ama bazen rahat hissettiren ya da ‘çok farklı olmayan’ bir sistemi seçme arzusu, seçim teşebbüsünü ciddi olarak engelleyebilir.

”Yeni bir ERP çözümü için değişim hedefi, kullanılmayan iş fırsatlarını bulma ve süreç iyileştirmeleri aracılığıyla değer yaratmaktır. “Bazen bu, büyük bir değişiklik yapmaya istekli olmak anlamına gelir.”

Çözüm: Tüm seçim ekibinin, yazılım değişikliğinin hedeflerini ve önlerinde uzun, zorlu bir yol olduğunu anladığından ve desteklediğinden emin olun.
Mevcut iş sürecinden aktarılması gereken bazı süreçler ve işlevler mutlaka vardır, ama genellikle yeni bir ERP sistemi işin bir bütün olarak nasıl idare edileceğine dair değişikliğin sinyallerini vermelidir.

Hata 3: Çok detaylı bir RFI (Bilgi Talep Formu) ile başlamak

3-bilgi-formu

Nasıl olur: Şirketlerin yeni bir ERP yazılımı seçerken yaptığı en yaygın hatalardan biri, yazılım sağlayıcı firmalara oldukça detaylı bir bilgi istek dokümanı göndermeleridir. Bu formlar genellikle çok uzun ve şirketin gerçekten aradığı özellikleri talep etme konusunda başarısızdır.

Çözüm: İşletmeler, süreçlerini yakından incelemeli ve yeni sistemlerinde gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu ortaya koymalıdır.

“Bilgi Talep Formunuzu, sınırlı ancak yazılımları birbirinden ayırt edici olmazsa olmaz bileşenler ve özellikler etrafında yapılandırın.”

Bu adım, kararınızda oynadığı role ek olarak, yazılım sağlayıcı firmanın projenizi hayata geçirmesinde yardım eder ve işin bütün olarak gelişmesine imkan sağlar.

Hata 4: Karışık değerlendirme kriterlerinin olması

4-karisik-kriterler

Nasıl olur: Hata 3′e ek olarak, gereğinden fazla genel bir bilgi talep formu, karışık ve yetersiz tanımlanmış değerlendirme kriterleri nedeniyle seçim sürecinde sorunlara yol açabilir.

Çözüm: Tutarlılık ve açıkça tanımlanmış süreçler. Bu durumu düzeltmenin en kolay yolu, yazılım tedarikçi firmalara sunulan dokümanlarda, somut taleplerin ortaya konarak değerlendirme kriterlerinde karmaşıklığa izin verilmemesi. Sonrasında ise tüm seçenekleri değerlendirmek için aynı skor kartının kullanımı. Bu adım, sizin için en iyi çözümleri belirgin hale getirmekle kalmaz, buna ek olarak, yazılım sağlayıcı firmaların tanıtımlarını ve demolarını sizin gerçek ihtiyaçlarınıza göre uyarlamalarına imkan sağlar.

Hata 5: Oybirliği aramak

5-oybirligi

Nasıl olur: ERP seçim sürecinde ortaya çıkabilecek en büyük zorluklardan biri, tüm ilgili işlevsel alanlardan görüşleri dahil etmeye çalışırken, şirketin hiç bitmeyen bir karar verme sürecinde çıkmaza girmesidir. Kararın karmaşıklığı, yönetimin gözünü korkutabilir hatta sürecin tamamen durdurulmasını sağlayabilir.

Çözüm: Kendi başınıza sorunu çözmeye çalışmak yerine, yazılım sağlayıcı firmaların işlerinizi kolaylaştırmasına ve mantıklı bir seçim süreci konusunda size yardımcı olmasına müsaade edin. Tüm ilgili taraflara eşit oy hakkı vermek yerine – ya da daha kötüsü, veto imkanı – görüşleri toplayabilecek güvenilir bir takım lideri görevlendirin ve doğru bilgiler ile firmanıza uygun bir seçim yapın.