Birçok yönden, seçtiğiniz ERP yazılımı firmanızın çeşitli fonksiyonel alanlarının tek bir birleşik bütün halinde bağlantılı olduğu birincil ortam olacaktır. Bir ERP çözümünün seçimi ve uygulanması genellikle satış ve pazarlama, müşteri ilişkileri ve dağıtım, satın alma ve tedarik, üretim ve stok kontrolüne dair her şeyi kapsayan iş süreçleri arasında verimliliği ve şeffaflığı artırmak için yapılır.

erp yazilim secimi

ERP sisteminin seçimi hafife alınacak bir süreç değildir. Başarısız bir uygulamanın maliyeti sarsıcı olabileceğinden, önemli örgütsel kaynaklar yeni sistemin uygulanmasına tahsis edilmelidir. Planlama ve seçme süreci başarılı bir ERP satın almak için kritik öneme sahiptir. Bir ERP sistemine karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken beş temel kriter şunlardır:

1. Platform ölçeklenebilirliği ve esnekliği

Satınalma kararınıza yön veren tek unsur mevcut gereksinim ve ihtiyaç listeniz olmamalıdır. İşinizin büyümesi veya süreçlerinizin değişmesi gibi durumlarda hangi özelliklere ihtiyaç duyacağınızı da ayrıca göz önünde bulundurmalısınız.

Bu, sistemin övündüğü standart özelliklerinin ötesine bakmanız ve değişen iş ihtiyaçlarına ne denli kolay adapte olacağını dikkate almanız gerektiği anlamına gelir. Belirli bir ERP sisteminin özelleştirilebilirliğinde ne denli aşırı sınırlama varsa, bu başka alternatiflere de bakmaya değebilir.

2. Mobil kullanıcı desteği

“İş yerine kendi cihazını getir” (BYOD: Bring your own device) kavramının yaygınlaşması ile daha fazla çalışan kendi kişisel mobil cihazları üzerinden iş akışları ve veriye erişiyor. Çalışanlara uygun gördükleri her şekilde, her nerede ve her ne zaman olursa olsun çalışabilme yeteneği kazandırmak verimliliği önemli ölçüde artırıyor. Mobil işlevler sınırlı ise, bu verimliliği elde etmek de mümkün olmayacaktır.

Bir ERP kokpiti, mobil kullanım dostu ve her yerden her zaman erişilebilir olmalıdır. Uzun bekleme sürelerini önlemek için çalışanlarınızın önemli iş akışlarını ve verileri hareket halindeyken girmeleri bu sayede mümkündür. Belki de en önemlisi, tek bir işlemde veriyi girme ve saklama yeteneğidir. Çalışanlar veriyi doğrudan ilgili alana girebildiklerinde, veriyi bir yerde biriktirip daha sonra bu verilerin sisteme girilmesi sırasında oluşabilecek hataların riski de azalmış olur.

3. Müşteri öneri ve referansları

Bir ERP yazılım tedarikçisi, size tüm implementasyon süreci hakkında bilgi aktarabilecek, kontak kişilerinin bilgileri ile birlikte birkaç müşterisinin adını vermelidir. Sadece yazılımın kendisine odaklanmak yeterli değildir, zira tedarikçinin danışman ekibinin deneyimine ve genel teknik/iş kabiliyetlerine de dikkat etmek önemlidir. Birçok durumda ERP sistemi beklentileri karşılayamadığı için başarısız olur. Bunun sebebi yazılımların eksik olmasından ziyade implementasyon sırasında bir şeylerin yanlış gitmesinden dolayıdır.

4. Kullanım kolaylığı

ERP sistemlerinde her iş birimi kendine has verilerle çalışmaktadır. Kullanıcı deneyimi her bir kullanıcı için özelleştirilebilir olmalı, böylece basitlik adına yalnızca en gerekli bilgiler sunulmalıdır. Bu, uluslararası şirketlerin ihtiyacı olan bölgeye özgü veri ve tüm yerel ayarlar için ölçü birimlerini de kapsamalıdır. Sonuçta, ancak iyi bir ERP sistemi doğru zamanda doğru kişilere doğru bilgiyi sunabilecektir.

5. Uzun vadeli maliyetler

Görünen maliyetlere kendinizi kaptırmanız kolaydır ama, geniş bir perspektif üzerinden toplam edinme maliyetlerini mutlaka düşünmeniz gerekir. Değişim yönetimine bağlı olarak uzun vadeli implementasyon maliyetleri dikkate alınmalıdır. ERP sisteminiz gelecekteki öngörülebilir iş süreçlerinizi içerecek şekilde kurulmalıdır. Süreçleriniz geliştikçe, eğitim ve diğer adaptasyon işlemleri ile ilgili maliyet etkenlerini de göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.