Herhangi bir sektör ile alakalı 6 yıl sonrası için gidişat tahmininde bulunmak zor olsa da, Panorama Consulting Solutions kurucu yöneticisi ve bağımsız ERP sistem uzmanı Eric Kimberling konuyla alakalı bazı öngörülerde bulundu. Eric Kimberling’in sözlerinden bazı başlıklar şöyle:

2020-predict-erp

ERP sistem uzmanı Eric Kimberling konuyla alakalı bazı öngörülerde bulundu;

1. ERP sistemlerinin tüketiciye göre şekillenmesi

Yeni nesil, iş gücüne dahil oldukça, ERP sistemlerinin tüketiciye göre şekillendirilmesi de daha çok artacak. 20’li yaşlarında olan ve Facebook, Twitter, Instagram ile büyüyen bir nesilden, AS-400 tabanlı, yeşil ekranlı ERP sistemlerini öğrenmelerini isteyin – elbette ki bu isteğiniz gerçekleşmeyecektir. Bu yapıları değiştirmemiş olan firmalar, sistem değişikliği için baskı altında olacakken, bu baskı, eski arayüzler ve fonksiyonlar üzerinde geliştirmeler yapan ERP firmalarında, kullanıcı dostu arayüzler ve sezgisel yazılım çözümleri geliştirerek tüketiciye uygun çözümleri sunma noktasında çok daha büyük olacaktır.

2. Mobilite ana başlık haline gelecek

Pek çok sektör analisti SaaS ve Bulut hakkında konuşuyor – gelecek yıllarda uygulamaları artacak olsa da, mobilite 2020 yılında temel bir teknoloji gerçeği olacak. Yönetim, backoffice çalışanları, üretim çalışanları, depo sorumluları ve diğerleri, bugün masaüstü kullandıkları düzeyde kurumsal veriye erişim için mobil cihazları kullanacaklar. Bu değişim trendinin önemli nedenlerinden birisi, personellerin günlük hayatlarında mobil cihaz kullanımına geçmesi ve kaçınılmaz olarak ERP yazılımına bu şekilde erişebilme imkanı olması. Bir diğer önemli sebep ise iş gücünün kaydığı yeni nokta: daha fazla part time iş, mobil ve kontratlı personel, ERP yazılımının mobil olmasını sağlayacak.

3. İş zekası ve veri üzerine odaklanma

Bu trend, bugünden oldukça ciddi bir momentum kazanmış olmasına rağmen, gelecek günlerde iş zekası trendi hızlanmaya devam edecek. İşletmeler, yıllar boyunca günlük işlemlerden ve stratejik yapılardan gelen oldukça ciddi boyuttaki ERP yazılım verisinin, bilgiye dönüştürülmesi ve stratejik avantaj oluşturması için çalışmalara odaklanacaklar. Basit raporlamalar tarafından karşılanamayacak bu ihtiyaç için işletmeler güçlü ve akıllı raporlamalar ile bilgiye erişmek isteyecekler.

4. Organizasyonlar sonunda organizasyonel değişim yönetimini anlayacaklar

2007 yılında yayınlamaya başladığımız ERP Raporundan bu yana, organizasyonel değişim yönetimi, yeni ERP uygulaması yapan firmalar tarafından karşılaşılan en önemli zorluklar arasında hep yer alıyordu. Ancak, 2014 ERP Raporumuzda, projelerin ertelenmesi ya da bütçelerini aşması konusundaki en önemli nedenin organizasyonel değişim yönetimi olduğu sonucu ilk defa karşımıza çıktı. Bu argümana ek olarak, ERP sistemlerinin belirli bir dönem sonunda teknolojik anlamda geri dönüşlerinin azalacağı – yani organizasyonel değişim yönetimi gibi daha “yumuşak” ama, firmaların gelişimini baz alan konuların, ERP’nin başarı ve başarısızlığı arasındaki farkı oluşturacağını görmek mümkün.