Yeni bir yıl ile birlikte, 2016 yılında ERP yazılım sektöründeki eğilimlere göz atmakta fayda var. Bu sene, birkaç ana başlığın sektörde daha belirgin bir şekilde önem kazanacağı gözüküyor – postmodern ERP’nin yükselişi, mevcut ERP kurulumlarından alınan verimin maksimize edilmesi ve ERP’nin, değişen IT çevresinde organizasyonları koruma amaçlı kullanımı…

2016

Postmodern ERP’nin yükselişi

Güncel Enterprise Apps Today raporuna göre, işletmelerin ERP yatırımlarının değerini artırma çabaları, postmodern ERP yapısının ivme kazanmasını sağlıyor. Bu teorinin temelinde ise, postmodern ERP yaklaşımının ERP sektöründeki esneklik bariyerlerini, tüm kaynaklarını büyük ve tek bir ERP yazılımı yerine, türünün en iyisi metodolojiler kullanarak birden çok operasyonel fonksiyona aktararak kırması bulunuyor.

İlgili haber kaynağında ERP sistemlerinin hem fonksiyon hem de teknolojik platform ve arayüz olarak artık çok daha esnek ve adapte edilebilir hale geldiklerine vurgu yapılıyor. Bu yapının da, firmaların gerektiği durumlarda farklı yazılım sistemlerini bir araya getirerek kendileri için en uygun çözümlere ulaşmalarını mümkün kıldığı belirtiliyor. Her ne kadar big data ve kısıtlı ana veri yönetimi yetenekleri nedeniyle bu hibrit metodoloji biraz daha karmaşık gözükse de, insan kaynakları, finans, tedarik zinciri yönetimi ve CRM gibi ana iş fonksiyonları hibrit ERP sistemlerine kolayca entegre edilebiliyor. Ayrıca, Internet of Things – Nesnelerin interneti yaklaşımı ve bu doğrultuda ivme kazanan Industry 4.0’ın da, ERP yazılımlarının sadece iş fonksiyonları anlamında değil, teknolojik platform konusunda da esnekliklerini artırdıkları belirtiliyor. Bu postmodern ERP metodolojisi de, geçmiş dönemde mümkün olmayan operasyonel esnekliği sağlıyor.

2016

2016 yılı için ERP Trendleri

Her ne kadar postmodern ERP’nin potansiyel faydaları çok olumlu gözükse de, raporda, bu faydalara ulaşılması için sadece ana veri yönetimi kaidelerinin yeterli olmayacağı, aynı zamanda uygulama içerisindeki veri yönetiminin de artırılması gerektiği belirtiliyor. Özellikle işletmeler, bu veri ve uygulama yönetimini kullanarak, yönetim politikalarını belirlemeli ve firma içerisinde ilgili yapının uygulanmasını teşvik etmeliler.

Postmodern ERP, satınalma kararının önemli bir bölümü

Manufacturing Business Technology firmasında görev alan ve aynı zamanda Software Advice araştırmacısı Forrest Burnson, postmodern ERP yapısının, ERP yatırımı yapacak firmaların satın alma kararlarındaki anahtar konulardan birisi olduğunu belirtiyor. Gartner’ın araştırmalarına atıfta bulunan Burnson, konuya ilişkin, postmodern ERP başlığının en önemli 3 trendden birisi olduğu sonucunun bunu desteklediğini belirtiyor. Burnson bu akımlara ek olarak, niş ERP tedarikçileri ve artan cloud sistemlerin diğer önemli 2 unsur olduğunu belirtiyor.

Burnson ayrıca, firmaların ERP çözümü seçimlerinde hangi yolu izlemeleri gerektiği noktasında, postmodern bir ERP sisteminin belirlenmesinin, yapılan yatırımdan maksimum gelir elde edilmesi konusunda önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

İşiniz için en uygun ERP sistemini, sadece bugününüzü değil, geleceği planlayarak seçmek, yatırımınızın değerini artıracak ilk unsur. Yine Burnson’ın atıfta bulunduğu Gartner grubundan Denise Ganly, ilgili yazısında, işlerini halen geleneksel bir ERP sistemi üzerinde yürüten firmaların “kumun üzerine gökdelen dikmeye” çalıştıklarını belirtiyor.

Canlı Kullanım Sonrası ERP Yatırımının değer artışı

2016 yılı için beklenen bir diğer akım da, canlı kullanıma geçiş sonrası ERP’nin değer artışının sağlanması. Wall Street Journal tarafından yayınlanan rapora göre, pek çok işletme ERP projesi başlayana kadar ciddi anlamda enerji tüketirken, günlük kullanım yerleştikten sonra aynı enerjiyi korumuyorlar. Deloitte Brezilya ortaklarından Claudio Soutto, bu konuya ilişkin, “ERP sistemi uyarlamanız sonrasında da ERP sisteminizle aktif şekilde ilgilenmeli ve beklenen faydaları ortaya koymalısınız, çok az işletme bu süreç sonrasında kendilerine yeni hedef koyarak ilerleme sağlayabiliyor” derken, işletmelerin ERP sistemlerini, sürdürülebilir yapıda tasarlamalarına rağmen, değer aktarımını sürdürmedikleri için belirli bir süre sonra kullanamadıklarını söylüyor. Sonuçta da, yatırımdan geri dönüş sağlanamıyor, milyonlarca dolarlık yatırımlar boşu boşuna yapılmış olarak harcanıyor.

Sponsored Content

abas ERP

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, E-Fatura, E-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.