Sipariş ve proje bazlı üretim yapan işletmeler, yapılarını, müşterilerin taleplerine uygun en iyi ürünü, en ince ayrıntısına kadar sunmaya adamıştır. Kalite bu üretim biçiminin oldukça önemli bir öğesidir – müşteriler, üretici firmanın mükemmeli yakalama arzusu olmaz ise, bu firmalar ile çalışmazlar.

proje

Peki, sipariş – proje bazlı üretim yapan işletmeler, süreçlerini inşa ederken, bu yüksek standartların süreçleri içerisine dahil edilmesini nasıl sağlıyorlar? Bu sorunun yanıtı ise basit: kalite süreçlerini, giriş kalite kontrolden, süreç kalite kontrole, operasyonel süreçleri içerisine dahil edebildikleri sağlam ERP yazılımları ile.

ERP Kaliteyi artırmak için birden çok görevi birbiriyle bağlar

Sipariş – Proje bazlı üretim yapan bir firma, mükemmel bir ürün yapmak istediğinde bu süreci nasıl yönetir? Kalite bir anda ortaya çıkan bir işlem değil – pek çok adım ve kaynağın birbiri ile entegre olması gerekiyor. Örneğin:

  • Tedarikçi Yönetimi: Kalite kontrol işlemleri, tedarikçilerden gelen ürünlerinin kalitesi ve zaman süreçlerinin takibi ile başlar.
  • Stok Yönetimi: Doğru stoğun doğru zamanda deponuza girmesi ve bu sürecin giriş kalite kontrol formları ile takibi kalite kontrol süreciniz için oldukça kritik.
  • İş Süreçleri: İş süreçlerinin, üretici firma ve firmanın çalışanları tarafından açık ve net bir şekilde tanımlanmış olması, istikrarı ve kaliteyi artıran önemli bir etken
    Bakım – Arıza Yönetimi: Arıza yapmış veya yeterli performansı göstermeyen makine vb. üretim araçlarının tanımlanarak, gerekli önlemlerin alınması veya plana bağlı olarak bakımlarının yapılması. Bu sayede, son ürüne yansımadan, gerçekleşebilecek sorunların önüne geçilmesi.
  • Testler: Üretim sonuçlarınızın, kalite tanımlarınız ile örtüşüp örtüşmediğini nasıl belirlersiniz? Üretici firmaların ürünleri için ayrı ayrı test prosedürleri olmalı ve bu testler aracılığıyla ürünlerinin gerekli kalitede olduklarını belirlemeleri gerekmektedir.
    Önleyici Faaliyetler: Hatalardan öğrenerek, önleyici faaliyetler aracılığıyla, iş sürecini sürekli geliştirerek, yüksek performanslı ürünler üretilmesinin önü açılmalıdır.

Sipariş – proje bazlı çalışan işletmeler, bu yapıların tamamını ancak yüksek performans gösteren bir ERP sistemi ile yönetebilirler. Her ne kadar bu iş süreçleri ERP sistemi olmadan da yönetilebilir süreçler olsa da, ERP sisteminin olmaması işlemlerin oldukça zorlaşmasına, karmaşıklaşmasına, hataya açık hale gelmesine ve gerekli veri entegrasyonun oluşmamasına sebep olur.

abas ERP, sipariş – proje bazlı üretim yapan bu firmalara uygun çözümleri kolaylıkla sunabilmektedir. abas ERP’nin sipariş – proje bazlı üretim yapan işletmelerin istek ve taleplerine çözümlerini “Sipariş – Proje Bazlı Üretim yapan firmalar neden abas ERP’yi tercih ediyor?” yazımızda okuyabilirsiniz.

Sipariş – Proje Bazlı Üretim yapan firmalar neden abas ERP’yi tercih ediyor?


Sipariş – Proje Bazlı Üretim yapan firmalar neden abas ERP’yi tercih ediyor?

Daha önceki makalelerimizde Sipariş-Proje bazlı üretim yapan firmaların talep ve tedarik ile ilgili problemlerine ve ERP yazılım çözümlerinin firmalara bu konuda nasıl destek verdiklerine göz atmıştık. Bu üretim tipi, tüm…

Read more »

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.