Şu an kullandığınız ERP çözümünüz işletmenize gerçekten bir çözüm sunuyor mu? Yoksa o da problemin bir parçası mı?

erp yanlış

Potansiyel müşterilerin abas ERP’yi firmalarında uygulamak için bizle bir araya geldiklerinde, bizim çözümümüze geçiş yapmadan evvel hep 3 farklı yazılım ortamından geldiklerini fark ettik. Gelin iş dünyasının bu koşullar altında karşı karşıya kaldıkları her durum ve sorunun tam olarak neler olduklarını inceleyelim:

1. Herhangi bir ERP sistemine sahip olmamak

abas, bir ERP çözüm sağlayıcısı olarak ürününün gücüne inanmaktadır. Her ne kadar üretim ya da dağıtım yapan bir işletmenin ERP yazılımı kullanmayacak olması tuhaf olarak gözükse de, bu fikir ERP alma isteksizliği ya da bu yazılımların önemini kavramamış olmamakla daima alakalı değildir. Aslında, bir işletmenin ilk defa ERP üstüne gitmesi genelde bir iç genişlemenin ya da makul oranlarda daha güvenilir prosesler geliştirme ihtiyacının bize sinyalini vermektedir.

Software Advice’ın 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, ERP yazılımı yatırımı yapmaya girişen işletmelerin üçte ikisi daha önce bütünleşik bir ERP çözümüne hiç sahip olmamış. Satın alanların da hemen hemen onda üçü ise işletmelerinin büyümesi noktasında ERP çözümlerine yönelmişler. Diğer önemli sebeplerin ise, müşteri ilişkilerini daha da geliştirmek ve tüm çalışanlar için departmanlar arası bilgi akışını daha da şeffaf kılmak olduğu söylenebilir.

Bunların yanında, zenginleme ve de çıtayı yukarı taşıma noktasında, doğru ERP seçimini gerçekleştirmek işletmelerdeki karar mercilerini bazı açılardan zora sokabilir. Akan birçok işin yanında, tüm iş fonksiyonlarını destekleyen bir ERP sistemi seçimi işletmeyi ağır bir yük altına sokup akışın kitlenmesine sebebiyet verebilir.

2. Birbirine bağlı olmayan 3. parti yazılımlara sahip olmak

Hiçbir işletme bir gecelik başarı hikâyesi sonucunda bulunduğu yere gelmemiştir. Safha safha gelişen işletmeler zamanla şöyle bir paradigma içine düşerler: Farklı bileşenlerden oluşan ERP sistemleri birçok farklı yazılımı bünyesinde bulundurarak farklı seviyelerde birlikte çalışma kabiliyeti sunarlar. Bazı bileşenler diğerleri ile uyum gösterirken bazıları göstermez.

Bu noktada “Parçalı ERP” kullanımına geçmeleri işletmelerin başlarına neler getirir diye sorabiliriz. Yeni başlayanlar için kurumsal bilgi kanalları dosya formatları uyumsuzluğu ile tıkanabilir. Gerçek zamanlı olarak şirket çapında özgürce bilgi paylaşımının sıkıntıya girmesi fonksiyonlar arası beraber çalışmayı tıkayıp vergi meselelerine dair önemli verilerin toplanmasını zorlaştırılabilir. Dahası, parçalı ERP çözümleri verileri izole edilmiş bir şekilde tutarak, süreç optimizasyonunu veya iletişimsizliği bozma girişimlerini önleyebilir. Böylelikle işletmeler KPI yaratmak ya da analitik araştırma yapmak için istedikleri verilere ulaşamama durumunda aşamayacakları camdan bir duvar inşa etmiş olurlar. Ek olarak, çalışanların farklı yazılım ortamlarında eğitim almaları vakit alacaktır ve her yeni sistem insan kaynaklı hata risklerini arttırıp özel bilgi kümeleri oluşmasına sebebiyet verecektir.

3. ‘Ev yapımı’ ya da yıllanmış bir ERP yazılımı sahibi olmak

“Biz bunu hep bu şekilde yaptık” birçok işletme için oldukça tehlikeli bir cümledir. Lakin işletme bünyesinde gerçekleştirilen ERP çözümleri hakkındaki konuşmalarda da en az bir kere kesin duyabileceğiniz bir fikir kalıbıdır.

Bu cümle “Ev yapımı” ERP yazılımlarına gönderme yapar ki parçalı şekilde çalışan ERP yazılımları ile aynı problemleri paylaşırlar. Mesela departmanlar arası eşzamanlı veriye erişememe gibi. Hepsi bir yana, asıl problem noktaları ise ERP uzmanlarınca gerçekleştirilmemiş olmalarıdır.

En azından üçüncü parti yazılım geliştiricileri parçalı ERP sistemlerinin uygulama tasarımında tecrübeye sahiptirler. Bu sayede işletmeler, farklı başarı seviyelerinde bunların birbirleriyle olan entegrasyonunu sağlayabilmektedir. “Ev yapımı” ERP yazılımlarında ise genelde veri ile iş yapan şirketlerin sahip olmadan yapamadığı bazı özellikler eksiktir: Özelleştirme kolaylığı, değerli üçüncü parti yazılımlarla entegrasyon esnekliği ve tedarikçi desteği. Dahası, ev yapımı ERP çözümleri genelde veriyi biriktirmenizi tavsiye eder, bu da bilgi paylaşımını kısıtlar. Ayrıca aynı verilerin çoğalmasıyla, gereksiz veri yığınlarının oluşmasına sebebiyet verirler.

abas, bu üç yazılım ortamı için neler sunmaktadır?

Yeni başlayanlar için – belki söylemeye gerek yok ama, biz yine de söyleyelim – Kurumsal Kaynak Planlama hakkında hiçbir şey yapmamak yerine, abas ERP’yi işinize entegre etmek size büyük bir avantaj sunar.

Asıl gerçek ise piyasa rekabetinin ne yöne doğru inovasyon yapacağına karar veremeyen şirketler için beklemeyip, yoluna hızla devam edenlerle ilerlemesidir. abas ERP tüm departmanların birbirine bağlı olduğu merkezi bir ağ kurarak, işletmenizi, daha şeffaf kaynak kontrolü sağlayan, gerçek zamanlı veri paylaşımı ve de gelişmiş otomasyon kabiliyetleri ile pekiştiği bir seyahate çıkartır.

Modüler ve konfigürasyon içerikli yapısı sayesinde, abas ERP mümkün olduğunca makul maliyetlerle bünyesindeki birçok farklı uygulamayı işletmelere sağlamaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse: Satış planlama, CRM, satış sonrası servis süreçleri yönetimi, satınalma gibi. Hatta parçalı ERP kullanımını terk eden ama istediği üçüncü parti yazılımlar ile halen devam etmek isteyen işletmeler için de abas ERP, sayıları sürekli artan birçok popüler uygulama ile beraber çalışıp tam entegre ERP sistemi için ihtiyaçlarınızı gidermektedir.

Son olarak, işletmeler abas ERP ile çalıştıklarında, modern sanayici ve girişimcilerin isteklerini sağlayacak zeki profesyoneller takımından tam olarak istifade edebileceklerdir. abas sadece esnek ve özelleştirilebilir bir yazılım sunmakla kalmaz, eğitimler düzenleyerek abas ERP paketi hakkında iş liderlerinin daha fazlasını öğrenmelerini sağlayıp, uzmanlarımız ve aynı vizyonlara olan profesyonellerle beraber çalışmalarını sağlar.

Kurumsal ERP sizle çalışıp, size karşı çalışmamalıdır. Eğer bu üç senaryodan birinin biraz olsun sizden bahsettiğini düşünüyorsanız, abas ERP’nin iş hayatınızın işleyişini nasıl yeniden şekillendirebileceğini düşünmenizin vakti gelmiş olabilir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.