iot

Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) dijitalleşme sonrası çağda devrim yarattığı inkâr edilemez. Geniş bir ağa bağlı cihazlardan, artık internet aracılığıyla veri paylaşılıyor. Genellikle, bu veriler kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerine akarlar.

Bulut ERP’nin artan popülaritesi, daha fazla firmanın ERP’de IoT’den yararlanabildiği anlamına geliyor. Aslında, geleceğe odaklanan iş liderleri, ERP sistemlerini firmalarının her birimine bağlamanın yollarını arıyor ve IoT bu ofis içi bağlantıyı mümkün kılıyor.

2021’de bir ERP uygulamasına başlamayı planlıyorsanız, bu kombinasyonun birçok faydası olduğu için IoT yeteneklerine sahip ERP yazılım çözümlerini düşünmek isteyebilirsiniz.

iot

Sektörler Arası ERP IoT

Bugüne kadar birçok endüstri, ERP ve IoT‘nin güçlü ortaklığını çoktan gerçekleştirdi.

Örneğin, üretim alanını ele alalım. Depolama tesislerinden son kullanıcılara ve aradaki her temas noktasına kadar IoT, üreticilere her zamankinden daha fazla miktarda veriye erişim sağlıyor. Bu da işlerinin tüm alanlarını destekleyerek kullanışlılık zekâsı, envanter yönetimi, ürün geliştirme ve müşteri hizmetlerinde kazanımlar sağlar.

Aynı zamanda IoT, sağlık hizmeti sağlayıcılarının fiziksel operasyonlarını ve dijital varlıklarını daha iyi hizalamasına olanak tanıyarak hasta deneyiminin yanı sıra veri akışını büyük ölçüde iyileştirir. IoT tabanlı ERP yazılımının avantajlarını fark eden diğer endüstriler arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, perakende, inşaat ve finans da bulunur.

ERP’de IoT’nin 5 Önemli Faydası

Neden IoT özellikli ERP sistemlerine yatırım yapmalısınız? Projenizi başlatırken bu yeni teknolojiyi dikkate almanız için birkaç nedene bakalım:

1. Rekabete Ayak Uydurma Yeteneği

IoT işlevlerine sahip en iyi ERP sistemleri, daha fazla veri kullanılabilirliği, daha kolay iletişim ve daha akıllı iş zekası sağlar. Bu, trendi erken benimseyen ve kapsamına alanlar, benzerlerinden daha iyi performans gösterme şansına sahip olduğu anlamına geliyor.

Sektörünüz bu teknolojiyi henüz benimsememişse, buna uymamak geride kalmak anlamına gelebilir. Devam eden başarınız, özellikle daha iyi bir müşteri deneyimi sağlıyorsa, işte bu, yeni teknolojiyi benimseme becerinize bağlıdır.

2. Gerçek Zamanlı Veri Öngörüleri

ERP’nin özünde, şirketlere tek bir birleşik veri kaynağı sağlaması amaçlanmıştır. IoT ile bu veriler daha da zengindir ve eyleme geçirilebilir iç görüler içerir. Aslında, IoT ile çalışan sensörler ve cihazların ağı, sürekli bilgi akışı sağlar.

Sistemleriniz, makineleriniz ve ürünleriniz birbiriyle etkileşim halindeyken, çalışanlar daha bilinçli iş kararları vermelerine yardımcı olabilecek gerçek zamanlı güncellemelere erişebilir.

Envanter seviyelerinden makine bakım ihtiyaçlarına kadar, IoT olmadan komuta zincirinde kaybolabilecek birçok ilgili sorun vardır. Bununla birlikte, IoT ile tüm kimliği doğrulanmış kullanıcılar, herhangi bir durum değişikliğinden anında haberdar edilerek proaktif olmalarına izin verilir.

3. Geliştirilmiş Müşteri Hizmetleri

Müşterilerin % 60’ından fazlasının standart teslimatta, ürününün üç gün içinde ulaşmasını beklediğini biliyor muydunuz? Hızlı sevkiyat, müşterileri marka savunucularına dönüştüren mükemmel müşteri hizmetinin yalnızca bir yönüdür.

Bu talebi karşılamakta zorlanıyor musunuz? Siz, müşterileriniz ve tedarikçileriniz kolay erişilebilir, gerçek zamanlı güncellemelere sahip olsanız, teslimat sürecinizin ne kadar sorunsuz olacağını bir düşünün.

IoT bağlantılı bir ERP sistemi ile bu mümkündür. Müşteri ve satıcı portallarınız gönderi güncellemeleri, sipariş onayları ve daha fazlasıyla bilgi hazinesine dönüşür.

4. Manuel Görevlerin Otomasyonu ve Artan Verimlilik

ERP çözümlerinin muhasebeden insan kaynaklarına kadar şirketinizin manuel süreçlerinin çoğunu otomatikleştirebileceğini zaten biliyorsunuz. IoT ile bu yetenekler güçlendirilir.

Bu teknoloji uzaya girene kadar, otomatikleştirilemeyecek kadar karmaşık ve birbirine bağlı bazı görevler vardı.

Bugün, barkodlama gibi karmaşık süreçler bile otomatikleştirilebiliyor. Bu sadece şirketinizin zamanını, parasını ve kaynaklarını korumakla kalmaz, aynı zamanda müşteri beklentilerini verimli bir şekilde karşılamanıza yardımcı olur.

5. Geliştirilmiş Tahmin

Analitiği çalıştırmak ve tahminler oluşturmak, şirketinizin gelecek için plan yapabileceği en önemli yollardan biridir. Yalnızca mevcut ve geçmiş verileri inceleyerek eğilimleri doğru bir şekilde tahmin edebilir ve geleceğe hazırlık yapabilirsiniz. IoT ile, ERP odaklı tahmin çabalarınız daha da doğru hale getirilir.

Bu, özellikle müşteri satın alma işlemleri veya satın alma davranışı gibi temel veri noktalarını incelerken faydalıdır. IoT ile, müşterilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl bulduğunu, satın aldığını ve kullandığını tam olarak ortaya çıkaran önemli miktarda gerçek zamanlı veriye erişiminiz olur. Bu verileri ERP sisteminize göndermek, tahmin ve planlama çalışmalarınızı daha doğru ve etkili hale getirir.

2021’de IoT’den Yararlanacak mısınız?

Her zamankinden daha fazla bağlantıdayız ve ERP tedarikçileri, her zamankinden daha yararlı ve yenilikçi çözümler sunmak için bu bağlantıdan yararlanıyor.

Bir ERP seçiminin zirvesindeyseniz, piyasada bulunan tüm sistem yeteneklerini anlamak önemlidir. Özellikleri ve işlevselliği değerlendirirken IoT’yi düşünmek isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki avantajlar kurumsal stratejinizle uyumluysa, ERP’de IoT firmanız için iyi bir seçim olabilir.  Daha fazla bilgi için hemen bir abas satış danışmanına ulaşabilirsiniz.

abas-sponsor 29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4ooo′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.