Günümüzde insanlar herhangi bir konuda bilgi sahibi olabilmek için doğrudan mobil cihazlarına yöneliyorlar. Mobil teknolojilerin iletişim alışkanlıklarını, içeriğini, biçimini ve kapsamını zenginleştirdiğini, kullanıcıların hayatının her noktasına yerleştiğini görebiliyoruz. Son zamanlarda yapılan araştırmalardaki bazı rakamlar da bu görüşlerimizi destekler nitelikte: insan nüfusunun %91’inin mobil telefonu var, akıllı telefonlara sahip olanların oranı ise %56 ve bu oran her geçen gün daha da artıyor. İstatistikler Türkiye için de durumun farklı olmadığını, hatta mobil penetrasyon bakımından birçok ülkeyi geride bırakarak, gelişmiş ülkelerle yarış halinde olduğumuzu gösteriyor.

ERP’de Mobil Teknolojiler

Mobil cihaza sahip olma yaşının 13 olduğu, kullanıcıların %44’ünün bildirimleri kaçırmamak için telefonu ile birlikte yattığı günümüzde iş dünyasındaki yeni kuşak çalışanların da artık akıllı telefonları ve tabletleri ile yaşadıklarını, bu cihazlar ile neredeyse bütünleştiklerini görmek oldukça sıradan bir durum. İş hayatımıza yıllar önce e-postalarımızı okuyup, cevaplayabilme olanağı sağlayarak giren mobil cihazlardan bugünkü beklentimiz ise bundan çok daha fazlası. Artık hepimiz ERP yazılımımızda yaptığımız işlerimizi bu cihazlar üzerinden de yapmak, iş ilişkilerimizi bu cihazlar üzerinden yönetmek, bu nedenle iş uygulamalarına bu cihazlar aracılığıyla da erişmek istiyoruz. Ancak, özellikle yeni kuşak çalışanlar, bazı ERP çözüm sağlayıcılarının önerdiği “VPN üzerinden dizüstü bilgisayarınızla ERP yazılımınıza istediğiniz yerden erişebilirsiniz” gibi geçmişte kalmış bir yaklaşımın, mobil ERP ihtiyaçlarını karşılamadıklarının da farkındalar. Bugünün çalışanlarının mobil ERP’den esas beklentisi kolay kullanılabilir, daha sade tasarıma sahip ve istedikleri akıllı telefon veya tablet üzerinden erişebilecekleri fonksiyonel uygulamalar.

ERP tamamen mobil mi olmalı?

Kısa vadede olmasa da ileriki dönemlerde geleneksel ERP sistemlerinin tamamen mobil uygulamalar haline dönüşmesini öngörebiliriz. Ancak günümüzde, kişisel bilgisayarımızda kullandığımız ERP çözümü ile birlikte ofis dışındayken ERP sistemimize mobil uygulamalar üzerinden erişim sağlanması en doğru yaklaşım olarak görülüyor.

Hangi ERP fonksiyonları mobilde olmalı?

İşletmeleri incelediğimizde mobil uygulamalara en çok ihtiyaç duyanlar genelde sahada bulunan satış ve servis departmanı çalışanları ile kısmen üretim planlama yöneticileri. Muhasebe, insan kaynakları gibi işlerini ofiste gerçekleştiren çalışanların mobil uygulama ihtiyacı ise yok denecek kadar az.

ERP seçiminde mobilite açısından nelere dikkat edilmeli?

ERP uygulamalarındaki mobil çözümler artık trend olmaktan öte, yazılımın olmazsa olmaz kriterleri arasına girmekte. Bu nedenle işletmeler ERP seçim süreçlerinde fonksiyonel içerikle ilgili kriterlerine “Mobil uygulamalar”ı mutlaka eklemelidirler. Bunun yanı sıra ERP yazılımı ile sağlanan mobil çözümlerin içerikleri incelenerek, ilgili uygulamaların standart halinin firmanın mobil işgücü ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı tıpkı diğer modüller gibi incelenmelidir. Son olarak gelecekte saha çalışanlarının olası ihtiyaçları ve ERP tedarikçi firmanın mobil uygulamaları bu ihtiyaçlara göre uyarlayabilme yeteneği ve canlıya alabilme hızı da dikkate alınmalıdır.

abas Business Suite – Mobile Apps hakkında

ERP’de Mobil Teknolojiler

abas Business Suite çözümü standart sürümünde aşağıda belirtilen mobil uygulamaları içermektedir:

– Mobile Sales: Satış çalışanları için,

– Mobile Service: Servis çalışanları için,

– Mobile Purchase: Satınalma çalışanları için,

– Mobile Shop Floor: Üretim sahasından veri toplamaya yönelik uygulama.