depo

İyi bir depo yönetimi, tamamen verimlilik, doğruluk ve depoya giren ve çıkan ürünlerin düzenli akışı ile ilgilidir. Elbette, çok çalışmadan hiçbir şey bu kadar sorunsuz yürümez ve kilit alanları hedeflemek, elde etmek için çok çalıştığınız akışı bozabilir. Envanter stoğunuzu dengelemekten, verilerinizi size karşı değil sizin için çalıştırmaya kadar, başarılı envanter yönetimine çok şey katar. Peki, her depoda meydana gelen ve dikkat etmeniz gereken bazı temel sorunlar nelerdir?

1. Ölü stok

İyi envanter yönetimi, tamamen iyi akışla ilgilidir ve ölü stok, nehri kirleten çöplerdir. “Deadstock ” sadece bir ürün fazlalığıdır, ancak iyi işleyen bir depoyu düşündüğünüzden daha fazla engelleyebilir. Diğer ürünler (hem en çok satanlar hem de yeni envanter) için kullanılabilecek raflarda yer kaplarlar ve bunları depolamanın ve işgal ettikleri alanı korumanın maliyeti artık buna değmez.

Bu tür savurgan fazlalık çeşitli nedenlerle olabilir, ancak genellikle satışlarınızın tahminlerinizle nasıl uyumlu olduğunu yakından takip etmemekten kaynaklanır. Hangi ürünlerin umulduğu kadar iyi veya hızlı satılmadığına dikkat ederek, onları raftan kaldırmanın ve gelecekteki siparişleri azaltmanın yollarını strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2. Stok Eksikliği ve Ön Siparişler

Stoksuz ve eksik siparişler, stok yönetimi yelpazesinde ölü stokun zıttı konumdadır. Çok fazla envanter yerine, çok az stokunuz vardır. Bu, bir işletme mümkün olduğunca az envanter taşımanın envanter yönetimi felsefesi olan tam zamanında envantere güvendiğinde olabilir. Bu tür akıllı depolama teknikleri inanılmaz derecede verimli olabilir. Ancak, bu yöntemle, talebi hafife alırsanız, stokun tükenmesi riskini de artırırsınız.

Görünüşte, bu iyi bir sorun gibi görünebilir. Ürününüzün bitmesi kadar yüksek talebi kim istemez? Adil olmak gerekirse , geri siparişler bazen bir kıtlık ve popülerlik algısı yaratarak daha fazla talebi tetikleyebilir (yeni iPhone piyasaya çıktığında bir Apple mağazasının dışındaki gece kampçılarını düşünün). Ancak, kendi problemleriyle birlikte gelirler.

Tutarlı stok ve geri siparişlerin neden olabileceği daha belirgin sorunlardan biri satış kaybıdır. Bununla birlikte, daha az belirgin olan birçok sorun da vardır. Geri siparişler, gönderileri depoya mümkün olduğunca çabuk almak, işlemek ve çıkarmak için bir mücadele anlamına gelir, bu da her şeyi işlemek için daha fazla personelin zamanlanması anlamına gelir. Hızlandırılmış gönderiler ucuz değildir ve bunların hepsi karlılığınızı azaltabilir.

3. Büzülme

Büzülme, ister yanlış yerleştirilmiş, ister yanlış sayılmış veya çalınmış olsun, kayıp envanter anlamına gelen bu üstü kapalı endüstri terimlerinden biridir. İşlenen yüksek hacimli ürünlerle, burada ve orada bir hata olması kaçınılmazdır, ancak bazı depolar diğerlerinden daha fazla küçülme olayı yaşama eğilimindedir. Deponuzun başına gelmemesini sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Yapabileceğiniz ilk şey, doğruluk ve dürüstlüğe değer veren sağlam bir şirket kültürü oluşturmaktır. Deponuzda doğru kişilerin bulunması, yalnızca hırsızlığı önlemede değil, aynı zamanda kırılmaya neden olan dikkatsizliğin önlenmesinde de büyük bir rol oynayabilir. Güvenilir, sadık çalışanları işe alarak olumlu bir ahlak aşılamanın yanı sıra, bazı temel güvenlik önlemleri almaktan zarar gelmez. Kör noktaları kapatmak için deponuzu güvenlik kameraları ve aynalarla donatmak ve tesis çevresindeki çıkış noktalarına metal dedektörleri yerleştirmek, ortaya çıkabilecek her türlü kötü davranışı caydırmanın sağlam bir yoludur.

4. Verimsiz İşlemler

A noktasından B noktasına ulaşmanın milyonlarca yolu vardır, ancak bir depoda bu yollardan sadece biri en verimli olanıdır. Deponuzdan bu kadar çok insan, mal ve ekipman akışı olduğunda, her şeyin mümkün olduğunca verimli çalıştığından emin olmak istersiniz. İşte bu noktada bir navigasyon sistemi işe yarayabilir. Birkaç farklı sistem türü vardır, ancak esasen depoda çalışan herkesin mümkün olan en verimli şekilde dolaşmasını sağlarlar.

Ayrıca, hırsızlık ve sahtekarlığı önlemek için videodan belgeye alma gibi alma ve saklama işlemleri güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Envanterin bir deponun doğru sektörüne taşınmasına ve depolanmasına yardımcı olması için barkodlara veya RFID etiketlerine güvenerek, yanlış yerleştirme olasılığını azaltabilirsiniz.

5. Veri Siloları

Veri tarafsız bir bilgi kaynağıdır; sadece yaptığınız kadar faydalıdır. Silolar, verilerin yanlış, güncelliğini yitirmiş veya erişilemez olduğu verimsizliklerdir. Envanter yönetimi açısından, bir veri silosu, envanterinizle ilgili, ihtiyaç duyan diğer iş alanları tarafından kullanılamayan veya erişilemeyen bilgilerdir.

Envanter yönetimi şirketleri büyüdükçe ve özellikle yeni depolara doğru genişledikçe, yeni deponun diğer depoların envanter verilerine erişmesini engelleyerek yanlışlıkla bir veri silosuna neden olabilirler ve bunun tersi de geçerlidir. Envanter verilerinin her depodaki her SKU (Stok Tutma Birimi) ile doğru ve güncel olması ve her deponun bu bilgileri birbirine iletebilmesi gerekir. Görüntülenen bilgilerin de doğru ve güncel olduğundan emin olmak için tüm bu verilerin şirketin web sitesinde de mevcut olması gerekir. Veri kümelerini kapattığınızda, işletmenize envanter verimsizliğini davet etmiş olursunuz. Bunun yerine, verilerinizin sizin için çok çalışmasını sağlayın.

Çözüm

Verimli envanter yönetimi, bir kontrol listesinden çok, hareketli bir hedeftir. Deponuz büyüdükçe ve değiştikçe, süreçlerinizi daha iyi ve daha verimli hale getirme stratejileriniz de değişecektir. Ancak deponuzun boyutu veya ölçeği ne olursa olsun, yukarıda listelenen sorunlar meydana gelebilir ve hasara yol açabilir, bu nedenle bu sorunlu alanlara dikkat edin ve envanter akışınızın sorunsuz çalışmasını sağlayın.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4.ooo′den fazla orta ölçekli üretici işletmeye 40 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP yazılımı ile müşterilerine uçtan uca dijital dönüşüm çözümleri sunmaktadır.

Standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Dashboard, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) entegrasyonu, APS (İleri Planlama Çizelgeleme ve Simülasyon), CAD/PDM entegrasyonu, DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye), Banka ve B2B entegrasyon çözümlerini de sunmaktadır