Müşterilerinizin, teslim tarihlerini daha fazla yerine getirdiğiniz, gerekli üretim değişiklikleri/ayar sayısını azalttığınız, üretim alanınızda yaklaşmakta olan sabit ve beklenen iş emirlerinin tam olarak görünür olduğu ve üst yönetiminizin tedarikçi performansı, beklenen makine kullanımı ve çalışan performansı ile ilgili temel ölçütleri görebileceği bir imalat ortamı düşünün. İleri Planlama ve Çizelgeleme sistemini kullanmak, üretim ortamınızı değiştirecek ve hayalini bile kuramadığınız imalat rüyalarınızı gerçekleştirecektir.

Müşterilerinizin teslim tarihlerini daha fazla yerine getirin

1 – Sonlu Kapasite Planlama ve Sipariş Önceliklendirme ile Anlık Olarak Teslim Tarihi Verebilme

Bu durum, hepimizin çalışma hayatının farklı noktalarında gerçekleşmiştir. Bir şeyler üzerinde çalışıyorsunuz ve biri size onu bırakıp başka bir konuda çalışmanızı isteyen mesajlar gönderiyor. Akabinde bir çağrı geliyor ve biri gün içerisinde geçerli programınıza bir şeyler sığdırmanızı istemek için arıyor çünkü bu notu ŞİMDİ okumanıza ihtiyaçları var!

Bazen gün içinde yeterli saat yokmuş gibi geliyor ve bir şeyi tamamlamayı düşündüğünüzde, özellikle de kendinizi 8-10 saatlik iş günüyle sınırlamışsanız, müşterilerinize, yöneticilerinize veya çalışanlarınıza Peter Gibbons (1999 yapımı Office Space filmi karakteri) gibi bir iş-yaşam dengesi istediğinizi söylemek de güç olabilmektedir. Bu görevi haftanın ortasına kadar tamamlayabilecek miyim yoksa önümüzdeki haftanın aksiyon alınacak işlerine sarkacak mı? Bu durumlarda doğru bir cevap vermek için, her bir eylem maddesini üzerine muhtemel aksaklık sürelerini de ekleyerek ardı ardına sıraya koymanız gerekmektedir.

Üretim planlama için de aynen bu durum geçerlidir. Her müşteri, siparişini istemek için arar. Satış sürecinin başlangıcından itibaren müşteriye gerçekçi bir tarih vaat etmeniz daha sonradan oluşacak pek çok sıkıntının önüne geçer ve hem yeni, hem de uzun süredir çalıştığınız müşterilerinizle aranızda iyi niyet inşa etmeye devam etmenizi sağlamaktadır. İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) sistemleri, mevcut iş yükü, sistem tarafından doldurulan öğe ana verileri (örn; çalışma süreleri, ayar süreleri, parti boyutları ve yönlendirme tercihleri) ve kapasite verilerini (örn; vardiya sayısı, vardiya başına saat sayısı, iş merkezi programı, iş merkezi çıktısı, iş merkezi personel tahsisi, işçi performansı) temel alarak, gerçek zamanlı olarak beklenen tamamlanma tarihlerini sağlayan simülasyonlar çalıştırmaktadır.

Teslimat tarihi parametrelerini karşılarken parti boyutlarını artırma

2 – Ayar Süresi Optimizasyonu

Yüksek hızlı bir imalat ortamında çalışırken her bir saniye önem kazanmaktadır. Herhangi bir üretim ortamının hedefi, ayar sürelerini minimize etmektir. Geleneksel üretimden mühendislik bakış açısına kadar, bu her ayar için gereken süreyi fiziksel olarak azaltmanın yollarını bularak gerçekleştirilebilir. Herkesin anlayacağı şekilde, geleneksel düşünce ‘daha hızlı hareket ederseniz, istediğiniz yere ulaşmanız için harcanan toplam süreyi azaltırsınız’ şeklindedir.

Optimizasyon açısından, aynı ayarı paylaşan birden çok iş emri buna göre art arda dizilirse, toplam ayar süresi de en aza indirgenebilmektedir. Bu, her ayar için yine aynı hızda çalışabileceğiniz anlamına gelir ve bunun için işleri sadece sırada tutmanız yeterlidir. Kurumsal düzeyde bir İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) sistemi, izin verilen parti gruplama dönemi ve anlık performans için ayarladığınız parametreler dahilinde sıralı iş emirleri sağlamaktadır.

İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), Üretim Ortamınızı Nasıl Değiştirir?

Bu da, istenen teslim tarihi parametrelerini karşılamaya devam ederken parti boyutlarını da artırabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Üretim için teyit edilen iş emirlerini ve beklenen üretim iş emirlerini görsel olarak izleme

3 – Yaklaşan Sabit ve Beklenen İş Emirlerinin Görünürlüğü

İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) modülü ile yaklaşmakta olan sabit ve beklenen iş emirlerinin görünürlüğünü sağlayan ayrıntılı bir plan oluşturulmuştur. Bu, üretim ekibiniz daha gelmeden önce hangi siparişlerin kendi çalışma merkezlerine geleceğini bilir ve beklenen ürün karışımlarını planlayabilir demektir.

Çoğu kişi yemek yerken tabağında neler olduğunu görebilmeyi ister. Geriye doğru planlama ve sonsuz kapasite ile çalışırken yaklaşan zaman çizelgeniz yalnızca tam vaktindeyseniz ve başlamanız gerektiği anda işe başlarsanız doğrudur. Gerçek şu ki, planlar ve öncelikler değişim gösterebilmektedir. Bu değişiklikleri gerçekleştikçe görebilmek, nerede olursanız olun hangi ürün karmasının imalat alanında olduğunu her zaman bildiğiniz anlamına gelmektedir.

Yönetsel iş kararları almayı sağlayan tedarikçi, iş emri ve çalışan anahtar performans göstergeleri

4 – İdari Yöneticilerin Stratejik Karar Vermelerine Yardımcı KPI’lar

Tedarikçi, iş emri ve çalışan anahtar performans göstergelerini (KPI) görebilme, yöneticilerin bilinçli iş kararları almasına yardımcı olmaktadır. İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), yaklaşmakta olan tedarikçi gönderilerinin durumlarını görmek, çalışanların iş merkezi açısından değerlendirilmesini ve tesisin tamamı için iş emirlerinin zamanında tamamlanma oranlarını belirlemeyi mümkün kılmaktadır. Bu verileri parmak uçlarınıza koymak, yöneticilerin gerçekten yöneticilik yapmalarına imkan vermektedir. Yöneticiler bu verilerin sonucunda şunları yapabilmektedir:

  • Hangi tedarikçilerin istenen ölçüm düzeylerini karşıladıklarını belirleyin ve performansa dayalı olarak şartları yeniden müzakere edin
  • Hangi iş merkezlerinin geride kaldığına hızlı bir şekilde karar verin ve düzeltici önleyici faaliyetleri uygulayın (örn; eğitim, yeniden atanan kaynaklar, ek kaynaklar, koşulları iyileştirmek için nelere ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak değişen süreci)
  • Bir üretim tesisinin genel performansını belirleyin ve portföyündeki diğer benzer tesislerle ve endüstriye özel ölçütlerle karşılaştırın.

Müşterinize vaat ettiğiniz tarihin ne olduğunu söyleyebiliyor olsanız da, ayar süresi optimizasyonu sayesinde sadece hızlı değil daha akıllıca ilerleyebileceğiniz, ayrıntılı planınızda bunları görünür hale getirebileceğiniz ve nihayet tedarikçileriniz / iş merkezleriniz / üretim tesisi portföyünüzde neler olup bittiğini bileceğiniz düzgün yapılandırılmış kurumsal düzeyde bir APS modülü imalat hayallerinizin farkına varmanıza yardımcı olmaktadır. Daha fazla abas makalesi için, LinkedIn sayfalarını takip edebilirsiniz.