ileri planlama

Müşterinizin teslim tarihlerini daha fazla yerine getirdiğiniz, gerekli üretim değişiklikleri/ayar sayısını azalttığınız, üretim alanınızda yaklaşmakta olan sabit ve iş emri önerilerinin tam olarak görünür olduğu ve üst yönetiminizin tedarikçi performansı, beklenen makine kullanımı ve çalışan performansı ile ilgili temel ölçütleri görebileceği bir üretim ortamı düşünün. İleri Planlama ve Çizelgeleme sistemini kullanmak, üretim ortamınızı değiştirecek ve hayalini bile kuramadığınız üretim rüyalarınızı gerçekleştirecektir.

Müşterilerinizin teslim tarihlerini daha fazla yerine getirin

1 – Sonlu Kapasite Planlama ve Sipariş Önceliklendirme ile Anlık Olarak Teslim Tarihi Verebilme

Çalışma hayatımızın farklı noktalarında hepimizin başına gelmiştir. Bir şeyler üzerinde çalışıyorsunuz ve biri size onu bırakıp başka bir konuda çalışmanızı isteyen mesajlar gönderiyor. Akabinde bir çağrı geliyor ve biri gün içerisinde geçerli programınıza bir şeyler sığdırmanızı istemek için arıyor çünkü bu notu ŞİMDİ okumanıza ihtiyaçları var!

Bazen, 8-10 saatlik günlük mesai işinizi tamamlamak için size yeterli gelmeyebilir. Bu durumu müşterilerinize, yöneticilerinize veya çalışanlarınıza söylemeniz de zor olabilir. “Office Space” filminin ana karakteri olan yazılım dostu Peter Gibbons gibi bir iş-yaşam dengesine sahip olmak isteyebilirsiniz. Rutin mesai yoğunluğunuza ek olarak gelen bu görevleri zamanında ve doğru bir şekilde nasıl tamamlayabilirsiniz? Bu gibi durumlarda doğru bir cevap bulabilmek için, her bir işlemi beklenen aksama sürelerini de göz önünde bulundurarak arka arkaya yerleştirmeniz gerekir.

Üretim planlama için de aynı durum geçerlidir. Her müşteri kendi siparişinin öncelikli olmasını ister. Satış sürecinin başlangıcından itibaren müşteriye gerçekçi bir tarih vaat etmeniz daha sonradan oluşacak pek çok sıkıntının önüne geçer ve hem yeni, hem de uzun süredir çalıştığınız müşterilerinizle aranızda iyi niyet inşa etmeye devam etmenizi sağlar. İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) sistemleri, mevcut iş yükü, sistem tarafından doldurulan öğe ana verileri (örn; çalışma süreleri, ayar süreleri, parti boyutları ve yönlendirme tercihleri) ve kapasite verilerini (örn; vardiya sayısı, vardiya başına saat sayısı, iş merkezi programı, iş merkezi çıktısı, iş merkezi personel tahsisi, işçi performansı) temel alarak, gerçek zamanlı olarak beklenen tamamlanma tarihlerini sağlayan simülasyonlar çalıştırır.

Teslimat tarihi parametrelerini karşılarken parti boyutlarını artırma

2 – Ayar Süresi Optimizasyonu

Yüksek hızlı bir üretim ortamında çalışırken her bir saniye oldukça önem kazanır. Herhangi bir üretim ortamının hedefi, ayar sürelerini minimize etmektir. Geleneksel üretimden mühendislik bakış açısına kadar, bu her ayar için gereken süreyi fiziksel olarak azaltmanın yollarını bularak gerçekleştirilir. Herkesin anlayacağı şekilde, geleneksel düşünce ‘daha hızlı hareket ederseniz, istediğiniz yere ulaşmanız için harcanan toplam süreyi azaltırsınız’ şeklindedir.

Optimizasyon açısından, aynı ayarı paylaşan birden çok iş emri buna göre art arda dizilirse, toplam ayar süresi de en aza indirgenebilir. Bu, her ayar için yine aynı hızda çalışabileceğiniz anlamına gelir ve bunun için işleri sadece sırada tutmanız yeterlidir! Kurumsal düzeyde bir İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) sistemi, izin verilen parti gruplama dönemi ve anlık performans için ayarladığınız parametreler dahilinde sıralı iş emirleri sağlar.

Bu, istenen teslim tarihi parametrelerini karşılamaya devam ederken parti boyutlarını da artırabileceğiniz anlamına gelir.

Onaylanmış iş emirlerinin ve bekleyen iş emri önerilerinin görsel olarak izleme

3 – Yaklaşan Sabit ve Beklenen İş Emri Önerilerinin Görünürlüğü

İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) modülü ile yaklaşmakta olan sabit ve beklenen iş emirlerinin görünürlüğünü sağlayan ayrıntılı bir plan oluşturulmuştur. Bu, üretim ekibiniz daha gelmeden önce hangi siparişlerin kendi çalışma merkezlerine geleceğini bilir ve beklenen ürün karışımlarını planlayabilir demektir.

İleri Planlama

Çoğu insan elinde hangi işlerin olduğunu görmeyi sever. Geriye doğru planlama ve sonsuz kapasite ile çalışırken yaklaşan zaman çizelgeniz yalnızca tam vaktindeyseniz ve başlamanız gerektiği anda işe başlarsanız doğrudur. Gerçek şu ki, planlar ve öncelikler değişir. Bu değişiklikleri gerçekleştikçe görebilmek, nerede olursanız olun hangi ürün karmasının imalat alanında olduğunu her zaman bildiğiniz anlamına gelir.

Yönetsel iş kararları almayı sağlayan tedarikçi, iş emri ve çalışan anahtar performans göstergeleri

4 – İdari Yöneticilerin Stratejik Karar Vermelerine Yardımcı KPI’lar

Tedarikçi, iş emri ve çalışan anahtar performans göstergelerini (KPI) görebilme, yöneticilerin bilinçli iş kararları almasına yardımcı olur. İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), yaklaşmakta olan tedarikçi gönderilerinin durumlarını görmek, çalışanların iş merkezi açısından değerlendirilmesini ve tesisin tamamı için iş emirlerinin zamanında tamamlanma oranlarını belirlemeyi mümkün kılar. Bu verileri parmak uçlarınıza koymak, yöneticilerin gerçekten yöneticilik yapmalarına imkan verir. Yöneticiler bu verilerin sonucunda şunları yapabilir:

  • Hangi tedarikçilerin istenen ölçüm düzeylerini karşıladıklarını belirleyin ve performansa dayalı olarak şartları yeniden müzakere edin.
  • Hangi iş merkezlerinin geride kaldığına hızlı bir şekilde karar verin ve düzeltici önleyici örn; eğitim, yeniden atanan kaynaklar, ek kaynaklar, koşulları iyileştirmek için nelere ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak değişen süreç faaliyetlerini uygulayın.
  • Bir üretim tesisinin genel performansını belirleyin ve portföyündeki diğer benzer tesislerle ve endüstriye özel ölçütlerle karşılaştırın.

Müşterinize vaat ettiğiniz tarihin ne olduğunu söyleyebiliyor olsanız da, ayar süresi optimizasyonu sayesinde sadece hızlı değil daha akıllıca ilerleyebileceğiniz, ayrıntılı planınızda bunları görünür hale getirebileceğiniz ve nihayet tedarikçileriniz / iş merkezleriniz / üretim tesisi portföyünüzde neler olup bittiğini bileceğiniz düzgün yapılandırılmış kurumsal düzeyde bir APS modülü imalat hayallerinizin farkına varmanıza yardımcı olur.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4ooo′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.