Otomobil üreticileri ve otomotiv yan sanayi firmaları için geleneksel modeller, bir süredir artık olmadan ilerleyemeyeceği bir esneklik düzeyinden yoksundu. 2017’de artık bu rijitlik uygulanamayacak çünkü aşina olunan ve yeni zorluklar, otomotiv üreticilerini rakiplerinin tozunu yutma riskini benimsemeye veya aşmaya zorluyor.

Otomobil üreticileri ve otomotiv yan sanayi firmaları önümüzdeki yıl sıkıntıya düştüklerinde yerlerinde mi sayacaklar? Yoksa yalnızca finansal çarpışma için mi hazırlanacaklar?

Global otomotiv gelirleri, günümüzden 2020’ye kadar olan zaman içerisinde yüzde 50’ye kadar artacak.

abas

Küreselleşmeyle sınırların ötesine geçme

Otomotiv endüstrisi, yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde 2008’deki ekonomik çöküşten kurtuluyor. McKinsey raporu, günümüzden 2020’ye kadar olan zaman içerisinde global otomotiv üreticilerinin gelirlerinin yüzde 50’ye kadar yükseleceğini ön görüyor.

Artan bu büyüme, yakında edinecekleri sermayeleri ile yeni ve/veya gelişmekte olan piyasalara doğru bir hamleyi de işaret ediyor. O zaman, hali hazırda dünyayı kapsayan uzun, karmaşık tedarik zincirlerinden muzdarip bu endüstriye ne olacak?

Çelik fiyatlarının travmatik etkisi

Birçok otomotiv OEM üreticisi hafif ağırlık ve diğer amaçlar için yenilikçi malzemelerle deney yaparken, çelik hala sektörü yönlendiriyor. Dahası, çelik fiyatında, her geçen yıl muazzam derecede dalgalanmalar yaşanıyor.

2017’de de farklı olmayacak. Metal Miner, 2016’nın düşük fiyatlarından sonra Çin’deki ekonomik faaliyet sayesinde çelik fiyatlarının hızla artacağını öngörüyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisinin kömür yakılarak gerçekleştirilen çelik operasyonlarını azaltarak, altyapıya ve inşaata yatırım yapmayı planlaması, dünyanın geri kalanında çelik fiyatlarının artmasına neden olacak. Otomobil üreticileri her yerde, harcamaları daha yakından yönetmek, belki de operasyon giderlerini (OPEX) büyük ölçüde kısarak maliyetteki bu yükselişle mücadele etmek durumunda kalacak. Geçmişte, çelik fiyatlarında, bir yıl kadar kısa süre içerisinde %30 oranında dalgalanma yaşandığını da ayrıca hatırlatmak isteriz.

Vasıflı iş gücü açığında ayakta kalabilme

Dünya genelinde üreticiler, otomotiv ve otomotiv yan sanayi firmaları da dahil olmak üzere, giderek artan vasıflı işgücü pozisyon açığının sıkıntısını çekecekler mi? Endüstri liderleri söz konusu boşluğun şiddeti hakkında pek çok farklı görüş bildiriyorlarken, bunun yakında, özellikle de otomotiv sektörü için eli kulağında olduğundan hiç şüpheleri yok.

Telematik, otonom sürüş teknolojisi ve diğer gösterge paneline bağlı aygıtların yükselişiyle birlikte, otomotiv montajının karmaşıklığı, yeni bir teknoloji piyasaya çıktığı anda bilgi dağarcığını zamanında güncelleyebilen eğitimli bir işgücü gerektirecektir. Peki otomotiv şirketleri, çalışan planlamasının üstesinden nasıl gelecek ve üretim hatlarına veri odaklı destek sağlayacak?

Daha fazla esneklik için ERP’nin yardımcı olmasına izin verin

Bu nedenler ve daha fazlası için, otomotiv ve otomotiv yan sanayi firmaları abas ERP gibi gelişmiş kurumsal kaynak planlama çözümlerine yöneliyor. Uçtan uca entegrasyon, tedarik zincirindeki her düğümden veri görünürlüğünü artırırken, otomatik özellikler, değerli bilgileri en çok görmesi gereken kişilere doğrudan aktarıyor. Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Otomotiv ve tedarik zincirine dair abas ERP hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.