iş

Günümüzde sadece verilerin toplanması işletmelere tek başına yeterli gelmez. Sadece profesyonel bir yönetime sahip olmak ve bilgiyi depolamak da her şey değildir. Bunun için kendi işletmenizi sürekli olarak analiz etmeniz ve kendinize şu soruları sormanız önemlidir:

  • Mevcut durumumuz nedir?
  • Mevcut duruma ne sebep oldu?
  • Karşıt önlemler gerekli mi?

iş

İş Zekası (BI) ve ERP

ERP yazılımı, bu soruların önceden belirlenmiş cevabı olabilir. Çünkü burada şirket verileri merkezi olarak toplanır ve İş Zekası için özel ERP araçlarının yardımı sayesinde, bu veriler artık akıllıca yorumlanıp görselleştirilebilir. İş Zekası ve ERP, orta ölçekli işletmelerin piyasada rekabet edebilirliklerini geliştirmeleri için çok önemli çözümlerdir.

Big Data İş Zekası’nı nasıl etkiler?

İş zekası (BI), “Big Data” sayesinde hızla değişiyor. İşletmelerin artık incelemesi kolay olmayan milyonlarca hatta milyarlarca kaydı bulunmaktadır. Bu nedenle yeni BI yazılımı “Veri Madenciliği” terimi kullanılarak da tanımlanabilir. Sezgisel, basit ve görsel olarak desteklenen, belirli veri kalıpları ve olağan dışı durumlar tanımlanmalıdır. Birincil hedef, çok daha geniş bir kullanıcı yelpazesindeki verilerin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Araçlar sadece büyük veri hacmindeki mevcut sorunları veya zorlukları göstermekle kalmaz ayrıca gelecekteki tahminleri kolaylaştırır ve belirli soruları derinlemesine analizlerle cevaplayabilir. Modern BI çözümlerinin gerekli performansı genellikle bellek içi teknoloji ile kolaylaştırılır.

Bulut, BI ve Big Data’nın başka bir önemli yönüdür. İşletmeler, verilerini bulutta depolamaya gitgide daha fazla önem vermektedir. Bu bilgilerin gelecekteki analizlerinin bulutta da yer alacağı açıktır. Bu bulut verilerinin her zaman, her yerde kullanılabilmesi için, bulut veri depoları giderek daha fazla kullanılmaktadır. Gelecekte yerel ve hibrit çözümler yer alacak olsa da, Cloud BI çok daha fazla ölçeklenebilir olacak. Bu, özellikle büyük veriler bağlamında fazlasıyla avantaj sağlayacaktır. Buluta yönelik eğilim, BI araçlarına mobil erişim için yüksek talep nedeniyle daha da yoğunlaşıyor ve sonuç olarak, konum ve zaman ne olursa olsun önemli bilgilere erişim sağlanabiliyor.

İş Zekası ile neler analiz edilebilir?

Departman sorumlularının, yöneticilerin ve diğer karar vericilerin, fırsatları ve riskleri zamanında tanımlamaları ve sonrasında pazar değişikliklerine yanıt vermeleri gerektiği için iyi kurulmuş bir veri tabanına ihtiyaçları vardır. Bu verilerin çoğu zaten ERP yazılımında mevcuttur. Bununla birlikte, veri akışını filtrelemek ve çözmek için gerçekten önemli olan bir araca ihtiyaç vardır. Ek olarak, veriler buna göre hazırlanmalıdır, böylece doğrudan işletim prosedürleri elde edilebilir. Bu veri analizine duyulan ihtiyacın, özellikle orta ölçekli işletmeler için ne kadar büyük olduğu, 2016 yılından itibaren Aberdeen Grubu‘nun (“Bugünün orta ölçekli işletmeleri için analitik uygulaması”) yaptığı bir çalışmada gösterilmiştir. O zamanlar zaten orta ölçekli işletmelerin yüzde 47’si birçok kararın eksik hatta yanlış bilgilere dayandığını varsayıyordu.

Karar vericilerin yüzde 90’ından fazlasının ihtiyaç duyduklarında ilgili bilgi ellerinde bulunmuyor. Ve orta ölçekli işletmelerin büyük çoğunluğu, veriler çok parçalı ve dağınık halde olduğu için kendi işleri ile ilgili net görüntüyü elde edemiyorlar. Bu yüzden, İş Zekası ve ERP bir arada, orta ölçekli işletmelerin pazarda rekabet edebilirliklerini geliştiren en iyi seçenektir.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4ooo′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.