Yeni fırsat ve olasılıklarla dolu bir yıl sizleri bekliyor, ancak ERP sisteminiz 2017’de çözmeye karar verdiğiniz her şeyi başarabilmenizi sağlayacak mı? Her işletmenin önümüzdeki 12 ay içerisinde toparlamaya çalışması gereken 10 ERP kararının bir listesini yaptık. Gelin bu 10 önemli kararın neler olduklarına birlikte göz atalım.

2017

1. ERP’yi şirket stratejinizle aynı hizaya getirin

Temelinde ERP, veri yönetimi ve kullanımı ile ilgilidir. Ancak bu tanımlama, işletmelerin süreçlerini sanal ortamlara taşıdıkça giderek daha büyük bir alanı içine alacak şekilde genişler. Şirketiniz dijital ortama geçtikçe ve yeni iş akışları oluşturdukça size ne yaptığını görmezden gelmeyin. ERP, potansiyelinizi anlamanıza yardımcı olmalı, sınırlamalara uymamalıdır. 2017 ve sonrasında hangi stratejiler planlanıyor? ERP’niz bu hedeflere yönelik olarak harekete geçmeye hazır ve donanımlı mı?

2. Dijital vizyon geliştirin

Buluta geçmek, yeni üretim teknolojileri kullanmak ve dijital devrime katılmak işinizin yeni zorluklara meydan okumasını gerektirir. Bazı şirketler maliyet veya uygulama potansiyeline bakmaksızın her teknoloji trendine girerler. Diğerleri ise buna daha temkinli yaklaşır ve statükoya bağlı kalırlar. Lakin bunlardan hiçbiri kazanan bir strateji değildir.

Bunun yerine, işletmenizin hangi trendlerin endüstriniz üzerinde en büyük etkiye sahip olacağını derinlemesine anlaması, sonra o teknolojileri rakiplerinizi rekabet avantajı ile yenmek için akıllıca ve erkenden kabullenmesi gerekir. ERP, bu çabanın merkezinde yer alacaktır, zira kuruluşunuzu tedarikçilere, satıcılara ve müşterilere bağlayan gücünün yanı sıra, ekibinizi birbirine bağlayan etkisinden henüz bahsetmedik bile.

3. Mobilize olun

Mobil ERP açılımı, ekiplerinizi masalarından kurtarır ve iş nerede olursa olsun onları çalışmaya gönderir. Bu da demektir ki, mobilite yoluyla üretkenlik, yalnızca kullanıcıların uygulamaları benimsemesini güçlendiren ve koruyan sezgisel arayüzlere sahip ERP çözümlerinden gelir. Dahası, kullanıcılar mobil ERP uygulamalarının masaüstü terminallerindeki gibi tam erişilebilirliğe izin vermesini bekleyecektirler. Aksi taktirde ne manası olur ki zaten?

2017

Çok cihazlı ortamınız, tüm aygıtlarınızla iyi bir şekilde çalışmaya teşvik etmelidir.

4. Çoklu aygıt ortamı oluşturun

ERP mobilitesi konusuyla ilgili olarak işletmeler, akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, uzaktan algılayıcılar, saha servis ekipmanları vb. gibi pek çok mobil cihazı seçebilirler. Her şirketin kendi ihtiyaçlarına uygun bir mobil varlık platformu tasarlaması ve bu cihazların tamamen entegre, uçtan uca bir ERP sistemi vasıtasıyla istedikleri şekilde iletişim kurmalarını sağlaması gerekir.

5. ERP’nizi güncel tutun ve optimize edin

İşiniz geçen sene olduğu gibi bu sene de aynı olmayacak. Endişelenmeyin, bu iyi bir şey. İyi olmayan şey ise, modası geçmiş kaynaklarla gelişmeye çalışmaktır. Kurumsal stratejinizi ERP ihtiyaçlarınızla uyumlu hale getirip dijital vizyonunuzu çizdikten sonra, ERP yazılımınızı buna göre şekillendirme zamanı gelir. 2017’de ekibiniz muvaffak olmak için hangi işlevleri kullanacak? Karar verin ve harekete geçin.

6. Verilerinizi mantıklı hale getirin

Yeni yıl karar listenizi içeriyi biraz düzenlemeden tamamlarsanız ne olur? Bir veri bolluğu, özellikle de liderlik veya istihbaratı güçlendirmeyen verilerden oluşuyorsa, ERP performansını mahveder. ERP sisteminizin genişliğini gözden geçirin, ölü hesapları boşaltın, gereksiz veri akışlarını kapatın ve tuttuğunuz bilgilerin çaba harcamaya değer olup olmadığını doğrulayın.

2017

2017’de siber güvenliğinizi kilitleyin, böylece gelecekteki konular sizi geriye düşürmez.

7. Güvenlik korumasını güncelleyin

Sayısallaştırma ve bulut teknolojileri üreticiler için yaygınlaştıkça, ERP doğal olarak önleyici ve proaktif güvenlik önlemlerinin omurgası haline gelecektir. Örneğin bir ERP çözümü, firmaların bir geri dönüşüm programı için mobil cihazların tasfiyesinin ve entegrasyonunun yönetilmesine yardımcı olabilir, böylece hassas verilerin yetkisiz kişilerin kullanımına geçmesini önler.

8. Yedeklemelerinizi izleyin

Buluta bel bağlamış olan işiniz acil bir durum olduğunda nasıl geri gelecek? Yedeklemelerden tabii ki. Fakat, yedeklemelerinizin de yedekleri var mı?

Başka bir deyişle: Veri yedeklerinizin güncelleme işlemleri tamamlanmamışsa veya yanlış ortamlara akıyorsa veya yalnızca sahadaki fiziksel sunucularda bulunuyorsa, yangın veya doğal bir felaketin mülkünüze zarar vermesi durumunda kendinizi ciddi bir tehlikeye atarsınız. Her yedek bağlantısını ve işlevselliğini birer kez daha kontrol ederek yılı doğru bir şekilde başlatın. Ayrıca, bulut işlevlerini kullanarak yedeklerinizi birden fazla konuma yaymayı mutlaka düşünün.

9. Kağıtsız ortama geçin

2017’de kağıtsız ortama geçmeye karar vermek yalnızca çevresel tüketiminizi azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda sizi ERP’ye yaptığınız yatırımdan en iyi şekilde faydalanmaya yönlendirecektir. ERP sisteminizin en kullanışlı işlevselliklerinden bazıları manuel olarak yapılan ve yazdırılan işlemleri azaltarak üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olur. ERP’nize güvenin ve kağıt toplarıyla mürekkepleri bir kenara bırakın.

10. ERP yeteneğinizi geliştirin

ERP geniş kapsamlı işlevselliği olan güçlü bir yazılımdır. Yatırımınızdan yüksek potansiyelde fayda sağlayabilmeniz için, önce çalışanlarınızın bu işlevselliği anlamaları ve benimsemeleri gerekir. Örneğin, ERP eğiticileri, uygulayacak kişilere ve ekiplerine sistemlerini kullanma, özelleştirme ve optimize etme konularında daha ince noktalar öğretebilirler. Entegrasyon süreci için bu önemli unsur olmaksızın şirketler, ERP yazılımı sahibi olmadıkları döneme göre çok daha fazlasını elde etmiş olsalar bile ERP’den en iyi şekilde yararlanamazlar.