Genel itibariyle, üretim yapan işletmeleri iki farklı düzeyde ele almak mümkün; özel üretim yapan firmalar ve endüstriyel üretim yapan firmalar. Her ne kadar bu iki yapı arasında ciddi benzerlikler olsa da, her biri aynı zamanda kendi süreçlerine ve önemli başlıklarına da sahip. Bundan dolayı da, bu firmalar içerisinde ERP platformunun oynadığı roller de zaman zaman değişiklik gösteriyor.

General-industrial-pic

Özel üretim yapan işletmelerde, ürünler sıfırdan tasarlanarak ya da siparişe özel olarak mühendislik çalışmaları sonucunda ortaya çıkar. Sipariş için gerçekleştirilen tasarım nihai ürüne aktarılacağından ve hali hazırda olan pek çok tahmin nedeniyle, tüm üretim sürecinde esnek bir yapı olmasını gerektirmektedir. Mevcut süreçlerin esnekliği dolayısıyla da, özel üretim yapan işletmeler, ERP sistemlerinden temel olarak esneklik ve çeviklik beklemektedirler. Endüstriyel üretim yapan işletmeler tarafında ise ürünler, sipariş bazlı olarak konfigüre edilir. Müşteriler hali hazırda stokta bulunan bir ürünü sipariş edebilecekleri gibi, önceden tasarlanmış ve katalogda yer alan bazı özellikler ve opsiyonları da satın alınacak ürüne dahil ederek sipariş verebilirler ancak değişiklik talepleri kataloglar ile sınırlıdır.

Özel üretim yapan firmalar esneklik ve çevikliğe önem verirken, endüstriyel üretim yapan firmalar daha çok operasyonel verimliliğe odaklanmaktadır. Aynı zamanda, endüstriyel üretim yapan firmalar üretim süreçlerinde, özel üretim sürecindeki her bir projenin değiştiği durumun aksine, tahmin edilebilirlik ve süreklilikten gelen avantajlara da sahip olurlar. Tahminler ve projeksiyonlar sayesinde de, yöneticiler sonuçları ölçebilirler ve gerektiği taktirde rotalarını değiştirebilirler. Bu değerler de dahili süreçlerin gelişmesini ve tüm zincirin entegrasyonunun güçlenmesini sağlar.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.