KOSGEB, uzun bir aradan sonra KOBİ’ler tarafından merakla beklenen KOBİGEL destek programını 11.09.2017 tarihinde açıkladı.

İmalat sanayiinde hedeflenen yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ’lerin desteklenmesi için “ÜRETİM VE İHRACATTA TEKNOLOJİ SEVİYESİ YÜKSEK, KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERİN VE KOBİ’LERİN PAYININ ARTTIRILMASI” konulu proje çağrısı gerçekleştirildi. “İmalat Sanayi Sektöründeki KOBİ’lere 500 Milyon TL Destek” başlığı ile duyurusu yapılan ve 20.10.2017 günü saat 23:59’a kadar başvuruların kabul edileceği destek programının kapsadığı uygun proje konuları ise şunlardır;

1.Konu: Dördüncü sanayi devrimine hazırlık: Üretimde nesnelerin interneti uygulamaları
2.Konu: Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının arttırılması
3.Konu: Katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş
4.Konu: İhracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım
5.Konu: Mikro ölçekli işletmelerde tasarım – mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme
6.Konu: Bilişim teknolojisi alt yapısının güçlendirilmesi
7.Konu: Enerji verimliliğinin arttırılması
8.Konu: Yeşil üretime geçiş

Proje ile ilgili aklınıza takılabilecek bazı soruları sizin için yanıtladık.

Kimler proje teklifi sunabilir?

KOSGEB tarafından duyurulacak “Proje Teklif Çağrısı”nda NACE Rev 2. sınıflandırmasına göre imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin projeleri desteklenir.

Proje kapsamında uygun maliyetler nelerdir?

Projede çalışacak personel, yeni makine-teçhizat, kalıp giderleri, yazılım lisans ve yazılıma ilişkin eğitim-danışmanlık, hizmet alımı giderleri yer almaktadır. Proje, faaliyetlere uygun olarak, en az iki gider grubundan oluşmalıdır.

Destek üst sınırı ve oranı nedir?

KOSGEB’in sağlayacağı destek miktarının üst sınırı Geri Ödemesiz 300 Bin TL, Geri Ödemeli 700 Bin TL, Toplam 1 Milyon TL’dir. Bir projede sağlanacak uygun maliyetlerin destek oranı, tüm bölgelerde %60’tır. Makine-teçhizat giderleri için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliğine uygun olarak alınmış yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda destek oranına %15 ilave edilir.

Proje süresi en fazla kaç aydır?

Hazırlanacak olan projenin süresi en az 6 ay, en fazla 12 ay olmalıdır. Ancak, uygulama esnasında zorunlu hallerde proje süresi uzatılabilir.

Desteklenmeyecek proje giderleri nelerdir?

Gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri desteklenmez.

Onaylanan projeler ne zaman başlayabilecek?

Ön değerlendirme ve kurul tarafından ilgililik, gereklilik, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve bütçe uygunluğu dikkate alınarak değerlendirilen ve başarı ile geçerek projesi onaylanan firmaların proje başlangıç tarihi 03.01.2018’dir. Teşvik hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.