Metal işleme sektörü, büyük ölçekli otomobil, elektronik ve inşaat firmalarını destekleyen pek çok orta büyüklükteki işletmeden oluşan bir sektör. Metal işleme üzerine faaliyet gösteren işletmeler, oldukça geniş bir yelpazede son kullanıcı ile buluşan ve belirttiğimiz sektörlerdeki bileşen veya yarı mamullerin üretimini gerçekleştiriyor.

metal işleme

Metal üretimi yapan firmaların karşılaştıkları önemli zorluklardan birisi, müşterilerin talep ettikleri ürünlerdeki çeşitlilik. Örneğin, seri üretim yapan bir müşteri, metal malzeme üretimi yapan işletmeden, tasarıma özel ürün projesi talep edebilir. Bu durumda, metal işleme yapan firmanın, süreç içerisinde – hatta üretim sırasında – tasarımda gerçekleşen değişikliklere bağlı olarak maliyetlerini doğru tahmin ve kontrol edebilmesi için oldukça esnek bir iş sürecine sahip olması gerekmektedir.

Buna ek olarak, metal malzeme üretimi yapan firmalardan, standart bir üründen yüksek adetlerde üretim yapması da talep edilebilir. Bu durumda da, üretici firma birden çok karmaşık müşteri sürecini verimli ve etkili bir şekilde tamamlayarak günümüz artan rekabet ortamında kendisine avantaj sağlamak zorundadır.

Tüm bu belirtilenleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek için, metal malzeme üretimi yapan firmalar, karmaşık iş süreçlerinde hataları ve gecikmeleri minimuma indirecek, güçlü bir kurumsal kaynak planlaması sistemine sahip olmalıdırlar. Bu zorlu sektörde, iyi bir ERP sisteminin barındırması gereken bazı önemli başlıklar ise şunlardır:

CAD-CAM yazılımları ile entegrasyon

abas Türkiye Proje Yöneticisi Yiğit Serhan Oralp, abas’ın metal işleme sektöründe, tüm Dünya’da ve Türkiye’de gerçekleştirdiği çok sayıda projede gördüğü önemli başlıklardan birisinin, ERP yazılımının, CAD-CAM programları ile basit ve hızlı entegrasyonu olduğunu belirtti.

“Bu sektörde faaliyet göstererek başarılı olmayı planlayan herhangi bir ERP sistemi, CAD sistemleri (AutoCAD, SolidWorks, Catia vb.) ile entegre olarak sürecin üretim, planlama, ürün ağacı ve diğer tüm adımlarına veri aktarımı sağlayabilmelidir.”

cad-integration

Bu yapı, üretimi tasarım bazlı yapılan işler için daha da kritik bir hale gelmektedir. Müşteriniz, yeni bir ürün için sizlere belirli bir tasarım gönderdikten sonra, üretim devam ederken dahi tasarımda değişiklik talebi ile kapınızı çalabilir. Çizim programları ile entegre olan bir ERP sistemi, ilgili yazılımdan yeni tasarıma ilişkin verileri anında alabilir ve bu verileri ERP sistemi için anlamlı bilgilere dönüştürerek, tekliflendirme için gerekli maliyet tahminlerinin oluşturulmasını, satınalma için doğru parçaların tedariğini, üretim için işçilik ve makine kapasitelerinin hesaplanmasını sağlayabilir.

“ERP sisteminin, müşteri taleplerinin alınması, tasarımın oluşturulması, tahmini maliyetlerin çıkartılarak müşteriye tekliflendirme yapılması sürecini hızlı ve doğru olarak gerçekleştirmesi, müşteri memnuniyeti açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yapı, aynı zamanda, üretici firmaya ciddi bir gelir artışı olarak yansımaktadır.”
Bu sürecin yürütülmesindeki en ufak bir esneklik kaybı da, doğal olarak tüm sürecin aksamasına, yanlış maliyetlendirme nedeniyle finansal kayıplara, firma süreçte rekabetçi yapısını yitirdiği için de, oldukça ciddi iş kaybına neden olmaktadır.

Müşteri ve Tedarikçi Portalları

7/24 erişilebilir web portalları, müşteri ve tedarikçiler ile yakın ilişkilerin, etkin biçimde sürdürülmesi noktasında önemli bir yapıdır. Müşteri portalını kullanarak, OEM üreticileri, telefon görüşmelerine ya da faksa gerek kalmadan siparişlerini kolay bir şekilde size ulaştırabilir, firmanızla iletişim kurabilir. Tüm işlemler otomatik olarak portallar üzerinden ERP sistemine aktarılır ve hatalı veri girişlerinin önüne geçilmesi de sağlanır.
Aynı yapı, tedarikçi portalları için de geçerlidir. Zira, üretici firmanın, tedarikçisi ile hızlı bir şekilde iletişime geçerek, üretim sürecinin yanlış/eksik malzeme tedariği ile aksamasının önüne geçmesi gerekmektedir. Web tabanlı tedarikçi portalları sayesinde, tedarikçi ve üreticiler için, gerçek zamanlı olarak iletişim kurabilecekleri, sipariş girişi yapabilecekleri yapı sağlanmaktadır. Örneğin, üretici firma, tedarikçisini, tahmini satınalma tarihi ve adetleri ile ilgili bilgilendirerek, tedarikçisine siparişlerini hazırlayarak takvimin önüne geçebilme imkanı sağlamaktadır.

metal işleme

İleri Düzey Planlama Yeteneği

Metal işleme üzerine iş yapan işletmelerin planlama konusundaki ihtiyaçları, diğer pek çok sektörle benzerlik gösterir. Ancak, her ne kadar pek çok ERP yazılımı standardında belirli fonksiyonları barındırıyor olsa da, metal işleme üzerine iş yapan işletmelerin kullanmaları gereken ERP sistemleri, özellikle Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP) başlığında bazı özel fonksiyonları barındırmalıdır.

“Metal üreticileri, stok yönetimi noktasında, sadece adet üzerinden değil, aynı zamanda ölçü üzerinden de stok tutmalıdırlar. Bu ölçüleri gerektiği taktirde kolay bir şekilde değiştirmelidirler.”

Örneğin, pek çok üretici metal plaka ve bobin ile çalışmaktadır, ki bu malzemelerin ölçümleri m2 ile yapılmaktadır. Bu plaka veya bobin, işlenerek, üretimde kullanılacak farklı bir parça haline gelmektedir. Bu bağlamda, her bir plaka ya da bobin üzerinde işlem yapılırken, firenin en düşük miktarda tutulması ve malzemeden maksimum verim alınması için, ilgili malzemenin ölçülerinde değişikliklerin hızlı bir şekilde yapılması ve kayıt altına alınması gerekmektedir. İyi bir ERP sistemi, bu tarz otomatik değişimlerin sistem üzerinden takip edilmesine izin vererek, malzemelerden en yüksek verimin alınmasına imkan sağlar.

Malzeme Yönetimi / Lot kontrolü

Kalite kontrol operasyonları, pek çok sektörde, “olursa iyi olur” düzeyinden, “olmazsa olmaz” düzeyine gelmiş durumda. Metal işlemenin kullanıldığı pek çok sektörde de, mevzuatlar ve standartlar oldukça fazla ve izlenebilirlik firmalar için ciddi bir kriter. Metal malzeme üreticilerinin uymaları gereken ürün özellikleri ve toleranslar oldukça sıkı, bu yüzden de, tüm tedarik zinciri içerisinde lotlar aracılığıyla kalite kontrol işlemlerini yürütmek oldukça önemli.
Örneğin, herhangi model bir otomobil, belirli bir parçasındaki sorundan dolayı geri çağrıldığında, OEM üreticisi bu parçayı kimin ürettiğini ve hangi otomobillerde bu parçanın kullanıldığını bilmek durumunda. Bu da tedarikçi firmaya, üründeki hatanın, satın alınan malzemede mi, yoksa üretim sürecinde mi oluştuğunu bilme zorunluluğu getiriyor.

Veri arşivleme ve doküman saklama

Karmaşık süreçlere sahip metal malzeme üreticileri için doküman yönetimi sistemi olmazsa olmazdır. Bir ERP sistemi, entegre bir şekilde bu yapıya sahip olmalı ve ilgili dokümanları müşteri, tedarikçi, ürün veya bir belgeye bağlayabilmelidir.

“Bu dokümanlar muhasebe ve mevzuat başlıkları için oldukça önemlidir ve bundan dolayı efektif üretim yönetimi için kolay erişilebilir olmalıdırlar”

Buna ek olarak, doküman arşivi, ilgili güvenlik kontrolleri dahilinde, müşteri ve tedarikçiler için de erişilebilir olmalıdır. Bu sayede, tedarik zincirinde bulunan herkesin, karşılıklı olarak iletişim geçmişine hızlı ve kolay şekilde erişmesi mümkün olur.

Metal işleme sektöründe yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır, buna ek olarak, artan lojistik ve ekonomik baskılar da göz önüne alındığında, rekabet avantajının yaratılması için müşteriye daha yakın olarak operasyonel verimlilik geliştirilmek durumunda. Güçlü bir ERP yazılımı, bu noktada, tüm ihtiyaçları karşılayabilir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.