Kurumsal kaynak planlamasına dair eski görüşler ve son ERP projeniz sizi, mobil uygulamanın işletmenizi yükseğe taşıyacak bir proje olduğunu düşünmenize engel oluyor olabilir. ERP’nin 3 noktada yanlış ya da eksik anlaşılması, endüstriyel sektörde üst seviyelere çıkma hızınızı düşürüyor olabilir mi? Firmanızın mobil ERP devriminin ışığında ilerlemesine izin vermenin zamanı gelmedi mi?

Mobil ERP implementasyonuna zarar veren 3 yanılgı-gorsel-600

Yanılgı 1. ‘İşim için ERP, sabit bir mimaridir.’

Bölümler arası süreçlerini bir ERP çözümü aracılığıyla organize eden her üretici, bunun etkin, veri odaklı operasyonlardan oluşan gövdenin üzerine oturtulduğu bir iskelet olduğunu bilir. Bu metafor eski ERP sistemlerine uygun olsa da, firmalar hafifçe gözlerini son yeniliklerin ışığına çevirmelidir. Bu sistemlere dayanıklılık ve değişmezlik şeklinde olan sert bakış açılarını güvenilirlik ve uyarlanabilirlik ile değiştirmelidirler.

Esasen, ERP sadece bir organizasyonun iç işleyişini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda hızlı bir şekilde evrimleşmelerini de sağlar. Atalete kapılmış, sürekli gelişim yerine mevcut performanslarından memnun iş yerleri, sonuç olarak asla büyüyemezler.

Mobile ERP ile her gün daha iyiye.

Mobilite, genel olarak, bu gerekli değişimin bir parçasıdır. Asıl değerli olan, mobilite ile bir bakıma, demokratikleşmiş bir ERP’ye sahip olunmasıdır. Mobil uygulamalar, kurumsal planlama gücünün zenginliğini bir şirketin tüm alanına yayar: ekipman operatörleri, yöneticiler, şirket muhasebecileri, teknisyenler ve daha fazlası. Bu insanlar nerede olurlarsa olsunlar, verileri gerçek zamanlı olarak merkezi bir havuza işleyebilir ve buradan eyleme geçirilebilir bir iş zekası çıkarabilirler. Bu sayede üreticiler, esneklik, çeviklik ve erişilebilirlik kazanarak, onları ileriye doğru iten bilgileri geliştirme ve ortaya çıkarma şanslarını etkin bir biçimde artırırlar.

Yanılgı 2. ‘Mobil ERP, ERP’nin sadece mobil cihazdaki halidir.’

Mobil ERP’nin kullanımı, firmaların idare ettiği diğer tüm işleri için olan yeni portallar olarak görülemez. Bazı kısıtlamalar postmodern ERP’nin potansiyelini zorunlu olarak kırpmaktadır.

Mobilite geliştikçe, fırsatlarınız da gelişir.

Kurumsal mobilite geleneksel yönetim organizasyonlarında önemli bir dönüm noktasıdır. Tüm endüstriler çekirdek çevrelerini mobilitenin ve nesnelerin internetinin getireceği başarı umuduyla yeniden şekillendirmektedir. Brookfield Global Relocation Service’nin yaptığı bir kurumsal mobilite araştırmasına göre;  araştırmaya katılan üretim ve mühendislik sektörlerinde faaliyet gösteren liderlerin hemen hemen yarısı, firmalarıyla mobil programlar arasında “yüksek potansiyelleri koruma kabiliyeti” açısından önemli bir korelasyon olduğuna inanıyorlar. Biri büyüdükçe veya küçüldükçe diğerini de büyütür veya küçültür.

Masaüstünde bulunan erişilebilir bilgileri organize etmek için kullanılan aynı arabirim ve yöntemleri kullanarak mobil uygulamaları olan bir ERP daha fazla ne yapabilir ki. Örneğin, stok sayımları onaylanması gerektiği kadar da kolay rapor edilmelidir. Mobil uygulamanın envanter sayım işlemi gerçekleştirenleri tüm güzergâh ve depoda takip etmesi ve diğer yandan kullanıcı dostu olması da bu yetkinlikte yardımcı rol oynar. Dahası işverenler, makine operatörlerinin daha donanımlı birer gözlemci ve operasyonel bilgi kaynağı olmasını istiyorlarsa, üretkenliğe zarar vermeyecek şekilde raporlamayı zahmetsizce yapabilecek özel mobil ERP çözümleri sağlamalıdırlar.

Yanılgı 3. ‘Eski ERP yazılımımda uyguladığım aynı veri güvenliği yaklaşımını mobil ERP’de de kullanabilirim.’

Kolay kullanımın suistimali de kolaydır, tam da bu yüzden; gelişmiş ERP, aynı zamanda daha güçlü kurumsal mobilite yönetimi anlamına gelir. Deloitte’un sektör liderleri için yaptığı bir araştırmasında da görüldüğü üzere, imalat sektöründe siber güvenlik açısından en büyük tehditleri göz önünde bulundurun:

“Fikri hakların çalınması” (%34)

“Elektronik dolandırıcılık, elektronik bilgi hırsızlığı ve benzerleri” (%32)

“Verilerin korsan olarak çoğaltılmasında ve değiştirilmesinde artış” (%28)

“Sosyal mühendislik” (%27)

“Çalışanların ihmal ve hataları” (%26)

ERP uygulama ekipleri, bu cevaplardan ERP ve EMM (enterprise mobility management) arasındaki ilişki hakkında ne toplayabilir? Birincisi, kurumsal mobilite tarafından verilen erişilebilirliğin her bölümü, aynı zamanda IP için bir hacker arka kapısı olarak da hareket edebilir. İkincisi ise, çalışanları hedef alan kötü aktörlerdir. Bunun her gün kullandıkları el terminallerinin yerine daha iyi bir yöntemi var mıdır? Üçüncü olarak, çalışanlar siber güvenlik konusunda eğitilmezse, bu suçlular, mobilize çalışan ekibin daima bir adım önünde olacaktır. Ve son olarak; savunmaya karşı aktif bir saldırı teşebbüsü olmasa bile, iş dünyası verileri personel hatalarından dolayı daima risk altındadır. Emsalsiz bir erişilebilirliğin kontrolsüzlüğü, gerçekleşmeyi bekleyen bir felakettir.

Tüm bu işaretler gösteriyor ki; IBM’nin MaaS360 isimli ürünün de içinde bulunduğu EMM çözümleri, postmodern ERP sistemleriyle eşleşir. Bu mobil yönetim platformları, kurum içi mobil cihaz kullanımı için kabul edilemez kayıt standartları belirlemeli ve manuel süreçlerin otomatikleştirilmesiyle hata fırsatlarını ortadan kaldırmalıdır. İdeal EMM, örneğin güncellemeleri kullanıcıların elinden almalıdır. Ek olarak, coğrafi yer tanımlama-belirleme ve cihazın içindeki bilgilerin uzaktan silinebilmesi, mülkiyet ve müşteri bilgilerini yetki kullanımını sınırlamaksızın korur. Ayrıca, mobil süreçlerin veri uyumluluğu düzenlemelerine uymasına ve bunlara bağlı kalmasına yardımcı olurlar. Bunlar, geçmişteki ERP iterrasyonlarıyla çok önemli görünmeyebilir, ancak Endüstri 4.0 çağında zorunludurlar.

Mobil ERP uygulamaları şirketinizdeki iş akışlarında nasıl bir devrim yaratacak? Kendiniz görün ya da bugün bir abas uzmanına danışın. Mobil ERP projelerinde öne çıkan ortak EMM engellerini nasıl önleyeceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Mobilite yönetimi ile ilgili sorularınıza cevap bulmak için abas bloga bir göz atın.