süreç

Süreç iyileştirmeye artan bir odaklanma tipik olarak değişim yönetimine daha fazla odaklanmayı gerektirirken, yapılan son raporlara göre firmaların süreç iyileştirmeye yatırımlarını artırdıklarında değişim yönetimine yatırım yapma olasılıklarının daha yüksek olmadığını ortaya koydu.

Bu bulgulara dayanarak, 2021 projeniz için yapmak istediğimiz bir öneri, süreç değişikliğinin çalışanlar üzerindeki etkisini anlamak için zaman ayırmanız gerektiğidir. Şirket içi bir ERP implementasyonu yapmazsanız ve ERP danışmanları ile çalışmazsanız işiniz biraz zorlaşabilir.

Sonuçta, tavsiyemiz size destek verecek bir uzman ile çalışmaktır, çünkü dedikleri gibi, “ne bilmediğinizi bilmiyorsunuz.”

Şirket içi bir ERP implementasyonunda kaçınmanız gereken 4 önemli işaret nedir?
Aşağıdaki ifadelerden herhangi biri şirketiniz için geçerliyse, proje hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için ERP uzmanı işe almayı düşünün:

süreç

1. ERP deneyim eksikliği

Çoğu şirkette ERP proje implementasyonu için uzmanlık ve deneyim eksikliği olabilir. Sonuç olarak, büyük bir öğrenme eğrisi ile karşı karşıya kalırlar. Piyasadaki yüzlerce ERP sistemini nasıl ayırt edeceklerini , iş süreci yönetimi gibi ERP başarısı için gerekli olan ekibi ve süreç faaliyetlerini bilmeyebilirler. İş süreci yönetimi uzmanlığına sahip ERP danışmanları, süreçlerinizi haritalandırmanıza, verimsizlikleri artırmanıza ve en yüksek öncelikli ERP gereksinimlerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

2. Şirketiniz Değişim Yönetimi Uzmanlığı eksikliği

ERP projelerinin en zor yönlerinden biri, uzman ekibi sağlamaktır. Değişim yönetimi danışmanları bu açıdan değerlidir, çünkü her bir çalışan grubu için değişimin etkilerini anlamanıza yardımcı olabilirler. Daha sonra, bu bilgileri hedefli bir iletişim planı geliştirmenize yardımcı olmak için kullanabilirler.

3. Projeye yakınlık

Bugün bulunduğunuz işi ve olmak istediğiniz işi destekleyebilecek bir sisteme ihtiyacınız varsa, açık bir zihin ve dış bakış açısı çok önemlidir. ERP projeniz için yalnızca bir iç ekip kullanırsanız, geniş deneyime ve en iyi uygulamalara dayalı bir dış bakış açısı elde edemezsiniz.

ERP danışmanları, çeşitli endüstrilerdeki çok sayıda ERP projesinden öğrenilen derslere sahiptir. Sonuç olarak, işletmenizin nasıl çalışması gerektiği konusunda herhangi bir varsayım yapmazlar. Başka bir deyişle, işleri her zaman yapıldığı gibi olduğu için belirli bir şekilde yapma fikrine bağlı değildirler.

Süreçlerinizin her birinin ötesindeki “neden” i anlamanıza yardımcı olacak bir danışman almak önemlidir. Bu, ERP satıcılarına doğru gereksinimleri sunmanızı ve nihayetinde ERP yazılımınızdan memnun hissetmenizi sağlar.

4. Doğru stratejiye sahip misiniz?

Proje ekibiniz, bir ERP projesinin bir teknoloji projesinden ziyade bir iş projesi olduğu gerçeğiyle uyumlu olmayabilir. Bir ERP projesi teknik bilgi gerektirdiğinden, bulanıklaştırılması kolay bir çizgidir. Bununla birlikte, aynı zamanda iş stratejisi ve insan yönetimi bilgisi gerektirir.

Değişim yönetimi ve iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması konusunda uzmanlığa sahip bir ERP Danışmanı, insanlara, süreçlere ve teknolojiye odaklanmanın önemini anlar. Gerçek ERP iş avantajlarının optimize edilmiş süreçlerden ve son kullanıcı satın alımından kaynaklandığını vurgulayarak ekibinizi bu zihniyet etrafında hizalamanıza yardımcı olabilirler.

ERP projeleri için değişim yönetimi

Örgütsel değişim yönetimine odaklanmak ve ilgili rehberlik aramak örgütsel değişimin zorluğunu azaltabilirken, çalışmamıza dahil edilen değişim yönetimi faaliyetlerine odaklanan bir danışmanlık firmasından daha az aranan değişim yönetimi rehberliği ya da eğitimi alabilirsiniz.

Uzman rehberliği olmadan, bir organizasyonun benzersiz durumu için hangi değişim yönetimi faaliyetlerinin gerekli olduğunu bilmesi zordur. Hedef, üçüncü taraf çok önemlidir, çünkü kuruluşlar, özellikle son ekonomik belirsizlikten büyük ölçüde etkilenen daha küçük kuruluşlar ise, proje maliyetlerini en aza indirgemek ve işi kısa yoldan çözme eğilimindedir.

Değişim yönetimine yönelik genel isteksizliğe rağmen, çalışmamızdaki kuruluşların durgunluğu, iş süreci yönetimine odaklanmalarını artırarak gelecekteki büyümeye yatırım yapmak için bir fırsat olarak kullandığını görmek cesaret vericidir. Örgütsel değişim yönetimine biraz daha fazla yatırım yaptıklarında cesaretlerinin ödüllendirileceğine inanıyoruz.

abas-sponsor

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4.ooo′den fazla orta ölçekli üretici işletmeye 40 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP yazılımı ile müşterilerine uçtan uca dijital dönüşüm çözümleri sunmaktadır.

Standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Dashboard, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) entegrasyonu, APS (İleri Planlama Çizelgeleme ve Simülasyon), CAD/PDM entegrasyonu, DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye), Banka ve B2B entegrasyon çözümlerini de sunmaktadır