Bulut çözümleri arasında liderliği uzun yıllardır devam eden NetSuite, başarısının perde arkasındaki kilit oyuncunun entegre iş yönetimi olduğunu söylüyor. Günümüzde her işletmenin arzu ettiği özellikler olan; saf bulut altyapısı, iş zekâsı (BI), esneklik, kişiselleştirilebilirlik, e-ticaret ve çok daha fazlasını içeren NetSuite, tüm bu özelliklerin yanında ERP sisteminin merkezinde entegre iş yönetimini tutuyor.

Kurumsal yazılım pazarında artan rekabet ile birlikte birbirine rakip birçok ürünün farklı odak noktaları olduğunu görebiliyoruz. Satış, üretim, depo ve stok ya da insan kaynakları gibi alanlarda iyi bir yönetimi hedefleyen ve bu amaçla yaratılan birçok yazılım var. Bu yazılımlar değişen pazara ve rekabet ortamına uyum sağlamak amacıyla kendilerini farklılaştırmak ve müşterilerini memnun etmek için asıl odak noktalarına hizmet etmeyen çok fazla özelliği “yama” diye tabir ettiğimiz şekilde bünyelerine eklemektedirler. Örnek olarak odak noktası CRM olan bir yazılım; stok tutmaya, fatura kesip muhasebeleştirmeye ve hatta üretim planlama yapmaya kalkıştığı zaman, iş süreçleri bu yazılımı kullanan işletme için tam bir kabusa dönüşebiliyor.

Netsuite Success Turkey

Müşteri her şeyin merkezindedir

Müşteri odaklılık her işletme için çok önemlidir. Bununla birlikte, müşteri ile iletişim biçiminiz ya da satış alışkanlıklarınız coğrafi olarak değişebilen vergi kısıtlamaları gibi sebeplerden ötürü farklı olabilir. Dolayısıyla her şeyin merkezinde olan müşterileriniz için seçtiğiniz yol tamamen size özgü bir yapıdaysa ve satın aldığınız ürün sadece finans/muhasebe odağında hazırlanmışsa, müşteriye satış yapmanız daha da zorlaşacaktır. Tek bir alana hizmet vermesi amacıyla satın aldığınız ürün diğer departmanları olumsuz yönde etkileyebilir. Her işin kendine has bir piramidi olduğunu ve iş süreçlerinin birinde yanlış giden küçücük bir olumsuzluğun tüm işinizde kasırgalar yaratabileceğini unutmamalısınız.

Kullandığınız ERP yazılımı yaptığınız işe ne kadar uygun?

Kullanıcılar, genellikle organizasyon içerisinde sahip oldukları rollerin gereksinimlerini karşılayabilecek bir sistem isterler. Tüm gününü depoda geçiren bir depo sorumlusu kuşkusuz ki sistemin ürün bazlı olmasını arzu eder. NetSuite’in başarısının temeli de bu arzuya yanıt verebiliyor oluşudur. NetSuite, ürünün özü ile işin özelliklerini eşit şekilde ortaya koyar. Muhasebe, müşteri, ürün, servis, sipariş ve insan kaynakları, benzer iş modellerinde birbirine tamamen bağlıdır. Daha sonra ise, Servis Endüstrileri (Yazılım, Servis, Finansal Servisler) ve Ürün Endüstrileri (Üretim, Dağıtım, Perakende) olarak basitçe iki ana başlıkta sınıflandırabileceğimiz endüstriler gelir. Yine benzer iş modelleri nedeniyle birçok çözüm sadece bir endüstrinin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek şekilde tasarlanır ve ardından bir başka endüstriye hizmet veren bir yapıya dönüşür.

Sonuç olarak, bu iki endüstrinin terminolojisi de gereksinimleri de birbirinden oldukça farklıdır. Üretim odaklı çalışan ürün ile servis endüstrisini desteklemeye çalışırsanız, görünürde çalışan fakat kullanıcılar ve işiniz açısından oldukça verimsiz ve zaman kaybettiren bir yapıya sahip olursunuz. NetSuite ürün ve servis bazlı organizasyonların iş süreçlerini başından itibaren o işin terminolojisi, iş akışı ve raporlarına uygun biçimde yönetmek için tasarlanmıştır. Üstelik, hybrid organizasyonlar için eş zamanlı olarak, organizasyonunuzun hangi bölümünde olduğunuza bağlı çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Satın aldığınız ERP sistemi ne kadar entegre?

Organizasyonlar içerisinde, birçok insanın birden fazla önemli rolü olduğu gerçeğinden hareketle, ERP’nin yıllar içerisinde yaşadığı sorunların en başında; şirket içinde belirli bir grup tarafından satın alınması ve diğerleri ile birlikte tutarlı bilgi ve sonuçlar üretmeye zorlanmasının geldiğini söyleyebiliriz. Daha açık bir ifadeyle; başlangıçta CRM için yaratılan bir ürünü satın almak, satışlarınız için harika, operasyonlarınız için zorlayıcı ve finans/muhasebe için bir kabusa dönüşebilir. Ya da finans/muhasebe için tasarlanan ürünün muhasebe için harika, operasyonlarınız için yetersiz ve satışlarınız için bir kâbus olduğunu görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yolun sonunda uzun süren uygulama süreci, bütçe aşımı, fazlasıyla karmaşık kişiselleştirmeler ve yıllar süren bir ürün versiyonuna hapsedilen işletmeler ile karşılaşırsınız.

Oysa NetSuite, sunduğu entegre iş yönetimi ile birlikte kullanıcılar açısından eşsiz bir deneyim sunar. Hangi departmandan açılırsa açılsın, kullanıcılar, ekranlarının sanki onlar için tasarlandığı hissine kapılır. Kuşkusuz sahip olduğu bu özellik ile birlikte, NetSuite kullanıcıları sistemi çok daha kolay öğrenir ve işletmeler de daha hızlı uygulamalar, hızlı yatırım geri dönüşü ve daha iyi veri kalitesi ile verimli bir işletmeye sahip olmanın tadını çıkarır.

Siz de entegre iş yönetimi sayesinde, tüm süreçlerini bulut üzerinde nasıl yönetebileceğinizi merak ediyorsanız, bu formu doldurarak Netsuite danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.