Okida Elektronik, bütün birimlerinin entegre olduğu, üretim planlamada efektif bir yapı sunan ve detaylı lot – seri numarası yönetimini sistem üzerinden gerçekleştirebilecekleri bir yazılım hedefi ile başladığı ERP projesinde abas ERP yazılımını seçti. ERP yazılımı seçim süreci ile alakalı bilgi danıştığımız Okida Elektronik ERP Proje Yöneticisi Erhan Bakaç şu bilgileri aktardı.

Erhan Bakaç - Okida Elektronik ERP Proje YöneticisiErhan Bakaç – Okida Elektronik ERP Proje Yöneticisi

Erhan Bey, öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?

Erhan Bakaç: Okida Elektronik firması, 1987 yılından bu yana, beyaz eşya sektörü ve güvenlik sistemleri için elektronik modüller tasarlamakta ve üretmektedir. Firmamızın sunduğu ürünler içerisinde, fırın saatleri, fırın, davlumbaz ve ocak kontrol modülleri, otomobil, ev ve işyeri güvenlik sistemleri gibi ürünler bulunmaktadır.
Firmamız, 4.000 m2’lik fabrikasında, 15’i mühendis ve teknisyen olmak üzere 80 kişilik deneyimli bir ekibe sahiptir. Ürünlerin tamamının tasarımı, firmamız bünyesindeki AR-GE bölümünde gerçekleştirilmektedir. Üretim ise en son teknoloji makinelerden oluşan bantlarda gerçekleşmekte olup, hammadde girişinden mamul çıkışına kadar tüm işlemler çok sıkı denetlenmektedir. Okida’nın kalite felsefesinin bir sonucu olarak, 20’yi aşkın Avrupa ülkesine ve Amerika kıtasına ihracat yapmaktadır.

Okida Elektronik firmasında ERP yazılımı gereksinimini doğuran sebepler nelerdi?

Erhan Bakaç: Mevcut süreçlerimizin bir kısmını kendi bünyemizde hazırladığımız Excel tabloları üzerinde yürütüyorduk. Muhasebe departmanı ise farklı bir yazılım üzerinde işlerini yürütüyordu. Ancak, bu şekilde yürütülen yapı, üretim ve üretim planlama gibi süreçleri içermiyordu. Tüm yapıların farklı sistemler üzerinde yürütülmesi de ciddi anlamda iş yükü demekti. Bununla birlikte, ERP çözümü noktasında, güvenebileceğimiz, global bir çözüm ile çalışmayı, firmamızın geleceği için önemli bir adım olarak görüyorduk. Genel kriterlerimize ek olarak belirttiğim şu kriterleri de değerlendirmemizde göz önünde bulundurduk.

  • Firmamızda, üretim de dahil olmak üzere, satınalma, planlama, depo-stok yönetimi, bakım, kalite, satış, muhasebe gibi tüm departmanların kullanabileceği entegre bir yazılım yapısı oluşturmak
  • Üretimin anlık olarak işlem bazında takibini yapabilmek
  • Teklif oluşturma ile başlayan satış sürecinin, numune gönderimi de dahil olarak takip edilebilmesi
  • Nerede, hangi üründen ne kadar var, stoğa girişi yapılacak neler var, bu ürünler ne zaman gelecekler, hangi müşteriye ne, ne zaman gönderilecek gibi soruların yanıtlarını sistem üzerinden görebilmek
  • Siparişlere, tanımlanan minimum stok seviyelerine, stoktaki hammadde ve yarı mamül düzeyinde mevcut ürünlere göre satınalma taleplerinin sistem tarafından otomatik olarak oluşturulması

okida-2

ERP süreciniz içerisinde hangi seçim kriterlerine önem verdiniz?

Erhan Bakaç: Yukarıda belirttiğim kriterlerin her biri aynı zamanda bizler için seçim kriteriydi. Bunlara ek olarak süreç içerisinde önemli olduğunu düşündüğümüz bazı kriterleri de bunlara ekledik. Bunlar:

  • Var olan verilerimizi aktarmaya ve izlemeye uygun ara yüzlerin olması,
  • Üretim yapan bir firmaya uygun bir yazılım olması,
  • İş akışımıza en uygun yapılandırmayı sağlayabilmemiz.
  • Okida Elektronik üretim ve montaj sahası…

Değerlendirmeniz sonucunda abas’ı tercih etmenizdeki temel sebepler nelerdi?

Erhan Bakaç: Bizim beklentilerimizi, iş akışımızı en iyi anlayan ve buna çözüm sunmayı en başarılı şekilde vaat eden abas Türkiye ekibi olmuştur.

Seçim sürecinde abas Türkiye ekibi, gerek çözüm, gerekse bizlere yaklaşımları ile en beğendiğimiz ERP yazılım tedarikçisi olmuştu. Her şeyden önce, abas ekibi, beklentilerimizi, iş akışımızı en iyi şekilde anladı ve buna uygun çözümler sundu. Ayrıca, abas ERP’nin standardında gelen zengin içerik sayesinde, satış, satınalma, depo, üretim gibi temel fonksiyonların yanı sıra kalite – bakım gibi başlıklarda da pek çok sorumuza yanıt alabildik.

abas ERP yazılımının tüm modüllerinin işletme süreçlerine uygun şekilde düzenleme, geliştirme çalışmaları tamamlandı sayılır. Geldiğimiz nokta itibari ile, abas ERP yazılımı ve abas Türkiye ekibi, abas ERP yazılımını seçmemiz konusundaki kararımızın doğruluğunu bir kez daha ortaya koydu ve güvenimizi boşa çıkarmadı.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.