abas Business Suite Automotive & Supply modülü, otomobil tedarik zinciri için özel olarak tasarlandı. Abas otomotiv çözümü, bu sektörde yer alan işletmeleri, karmaşık tedarik zincirinin yönetiminde ve tedarikçiler ile üreticiler (ana sanayi) arasındaki lojistik süreçlerinin koordinasyonunda destekler.

abas-otomotiv-1

Standartlaşmış EDI (Electronic Data Interchange) süreçlerinin online entegrasyonu ile firmalara esneklik, kalite, tutarlılık ve doğru zamanda teslimatı temel alan belirgin bir rekabet avantajı sağlanır.

Otomotiv ve diğer sektörlerde, ana sanayinin tedarikçisi konumunda üretici olarak yer alan işletmelerin standart süreçlerini, yıllık sözleşme-çerçeve sipariş yönetimi, tahmini ve JIT sevkiyat planlarının entegrasyonu ile kolaylaştıran “abas Automotive” çözümü bunun yanı sıra kümülatif sevk miktarlarının, depolama araçlarının ve palet/kasa gibi birden fazla kez kullanılabilen paketleme malzemelerinin takibi/yönetimi, lot/seri numarası bazında izlenebilirlik ve VDA, ODETTE, EDIFACT veya ANSI X12 standartlarına göre farklı EDI formatlarını destekleyerek bu işletmelerde gerekli kontrolü sağlamaktadır.

abas-otomotiv-2

abas Business Suite otomotiv ve yan sanayi çözümü

Tedarik Zinciri Yönetiminde abas ERP ve EDI

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımları, Electronic Data Interchange (EDI) sistemleri ile entegre olarak çalıştığında, tedarik zinciri yönetiminde işletmeler arasındaki iletişimin verimliliğini belirgin bir biçimde artırmaktadır. EDI fonksiyonlarını destekleyen ve “abas Automotive” gibi sektöre özel hazır çözümler içeren ERP yazılımları sayesinde ana sanayiye üretim yapan işletmeler kendi kaynaklarını daha etkin bir biçimde planlamakla kalmaz aynı zamanda ana sanayinin kendilerinden taleplerine de elektronik ortamda hızlıca ve doğru verilerle cevap verebilirler.

Otomotiv sektörüne özel anahtar performans göstergeleri (KPI) abas iş zekası raporlarında

Abas Automotive ile iş zekası çözümünün EDI raporları da kullanılabilmektedir. Bu raporlar abas’ın EDI veritabanında yer alan sevkiyat planlarını değerlendirir. Bu raporlar sayesinde abas kullanıcıları ana sanayiden gelen planlardaki sapmaları hızlı bir biçimde, görsel olarak analiz edebilir, üretim planlamasını bu analiz sonuçlarına göre daha etkin bir biçimde yaparak, tedarik zincirlerini optimize edebilirler.

Bağımsız araştırma sonuçları da abas’ın otomotiv sektöründeki başarısını doğruluyor

Otomotiv ana ve yan sanayinde yer alan işletmelere yönelik pazarda çeşitli ERP sistemleri yer alıyor. Bağımsız araştırma ve danışmanlık firması Trovarit’in yaptığı araştırmalarda otomotiv sektöründe yer alan firmaların ERP kullanıcıları ile de sistemden memnuniyetleri konusunda araştırmalar yapıldı. Trovarit’in “ERP in Practice” araştırmasında 2.000’den fazla kullanıcı toplamda 48 farklı ERP sistemini değerlendirdi.

Araştırmanın otomotiv ve otomotiv yan sanayi segmentinde, abas Business Suite değerlendirmelerde en yüksek puanlardan birine sahip ERP yazılımı olarak liderler kategorisinde yer aldı.

abas-otomotiv

Otomotiv sektöründe ERP yazılımları

Bu ve diğer bağımsız ERP araştırma raporlarına ABAS Türkiye web sitesinden ulaşabilirsiniz.