Plastik enjeksiyon kağıt üzerinde oldukça açık bir kavramdır. Hazne içerisine plastik granüller veya reçine yükleyin, onları işleyin, kalıba enjekte edin, tamamlanmış plastik ürünü çıkarın ve bu aşamaları sonsuza dek tekrarlayın.

Plastik enjeksiyon günümüzde halen bir seri üretim sistemi olarak görülmesine rağmen, mevcut teknoloji devrimi plastik imalatı ve montajını yeni bir kalite anlayışı ile tanıştırmıştır. Bugün plastik üreticileri, ürettikleri karmaşık ürünlere değerli özellikler katan gelişmiş malzemeler kullanmaktadırlar. Bu üreticiler, mallarını hafiflettiği sürece mevcut müşterilerine bağlı kalırken, bir yandan da medikal teknoloji gibi nispeten yeni endüstrilerle ortaklıklar kurarak, otomotiv sektöründen inşaat sektörüne, hatta sportif malzemelere kadar geniş bir endüstri dalını dönüştüren yenilikçi bir konseptle ilerlemeye devam etmektedir. Yenilik yaparken verileri iyi yöneten ve avantajlı bir şekilde uygulayan plastik üreticileri, herhangi bir ihmal olmadan verimlilik gücünü korumaktadırlar.

ERP yazılımı modern plastik enjeksiyon üreticilerine bu optimal sonuçları nerede sağlayacak?

Gözler Deponun Üzerinde

Farklı temellere sahip malzemelerin karakteristik özellikleri, benzersiz ürünler yaratmaktadır. Isıya dayanıklılık, hidrofobi, yüksek gerilme mukavemeti ve esneklik; plastik ve polimerler bitmiş bir ürün için her türlü görevi yerine getirmektedir. Ancak kimyasal olarak atfedilen nitelikler çoğaldıkça ve kalıpçılar kendi malzeme protföylerine yeni malzemeler ekledikçe, gelişmiş envanter yönetimi yetenekleri de bir gereklilik haline gelmektedir. Nihayetinde raf ömrü, özelleştirilmiş materyallerle dolu bir depoda, ürünler henüz tamamlanmamışken takibini sağlayabilmek için oldukça zor bir ölçüttür.

ERP sistemi kullanıcıların, işletmeler tarafından üretilen veya kendilerinin topladıkları gerçek zamanlı verilerin her baytını (tedarik, üretim, talep vb.) dikkate almalarını ve ilgili taraflara uyarlanabilir uyarıları otomatik olarak gönderebilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, çalışanlar depoda arta kalan ne varsa onu kullanmak zorunda kalmaz veya depo raflarında fazla stoklanmış reçinenin kullanım ömrünü doldurmasına izin veremez. Plastik enjeksiyon tesisleri için lot takibi yapmak ve montajla baş edebilmek de zorunlu bir unsurdur. Tam entegre bir ERP sistemine sahip olmayan işletmeler içerisindeki çok miktarda veri, yöneticileri oldukça korkutmaktadır. Eğer ERP normal operasyonların iç ve dış süreçlerini destekleyemiyorsa, malların geri dönüşümü için gereken ters lojistik de o oranda karışmaya yatkınlığı bulunmaktadır.

Kalıbı kır(ma)mak

Organizasyon, geniş bir kalıp skalasına sahip üreticiler için de önemlidir. Ekipman operatörleri ihtiyaç duydukları kalıpları bulamadıklarında değişimler uzar, buna bağlı olarak da duruşlar üretim potansiyeli ve kârlılığı oldukça düşürmektedir. Daha da ötesi, enjeksiyon kalıplarının her biri binlerce dolara mal olabilmektedir.

Tek bir hasarlı kalıp tüm fabrikanın durmasına sebep olabiliyorken, neden böyle bir yatırımı kontrolsüz bırakırsınız?

Sorumluluk sahibi kalıp ve plastik üreticileri ERP yazılımının, kalıpların bulunduğu yeri izlemesini ve değişim esnasında yaşanan gereksiz çalışma sürelerini önlemesini isteyebilmektedir. Kalıpları kim kontrol etti? En son nerede görüldü? Kalıplar mevcutta hangi makineye bağlı? Tüm bunlar doğru RFID teknolojisi, mobil cihazlar ve ERP çözümü ile mümkündür.

Steril odalar

FDA onaylı ve ISO sertifikalı steril plastik enjeksiyon odaları yalnızca bir gecede oluşturulamamaktadır. Bu odalar, yüksek derecede emek ve titiz bir rutinin ürünleridir. Plastik enjeksiyon üreticileri tıbbi ve biyomedikal cihaz pazarlarına girdikçe, kalite kontrol ile ilgili prosesler de çok daha fazla emek gerektirmektedir. Bu noktada ERP yazılımı, akıllı bir depo gibi davranarak önemli Kalite Kontrol verilerini dokümante etme sürecine yardımcı olabilmekte ve pahalı bir soruşturmayı tetikleyebilecek hataları önleyebilmektedir.

Bu sistemler kalite kontrol uzmanlarının, kontaminasyon veya kalite ihlalinin ortaya çıkması durumuna bağlı olarak, prosesleri ve uygulamaları incelemek zorunda kaldıkları zamanlarda kullanabilecekleri araçlardır. Denetçiler elektronik çizelgeler üzerinden hareket etmeye daha az odaklanırlar ve ihtiyaç duydukları bilgileri hemen bulabilmektedirler. Sorunlar ne kadar çabuk çözülebilirse, iş veya marka üzerindeki etkisi de o kadar az olmaktadır.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.